SNINA. Mesto zavádza do praxe nové opatrenia, ktorými chce riešiť problémy s neprispôsobivými obyvteľmi.
Tragická dopravná nehoda s „revanšom“ pozostalých, hromadná bitka, požiar v bytovke, množstvo sťažností občanov a kopa priestupkov boli vlani spúšťačom zriadenia skupiny poslancov a zamestnancov mestského úradu, ktorá mala pripraviť návrhy, ako vyriešiť komplikovanú situáciu na sídlisku I a II.
Pod rôznymi problémami sú tam totiž „podpísaní“ neprispôsobiví občania.
Skupina poslancov informovala o svojich návrhoch koncom minulého roka. Do konca marca tohto roku právne oddelenia a mestská polícia pripravia návrh nového všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o verejnom poriadku. Aktualizujú ho o súčasné najčastejšie priestupky porušovania verejného poriadku.
Skupina navrhla, aby boli sankcie za priestupky minimálne. A aj to, že pokuta by sa dala odpracovať formou verejnoprospešných prác. Hodnota 1 euro by sa prepočítala na päť hodín práce.
Inak na žiadateľov o jednorazové dávky
Priestupcov, rovnako ako dlžníkov, si má mesto evidovať. Kto sa v tejto evidencii ocitne, môže rátať s tým, že mesto bude mať na neho iný meter.
Komisia navrhla, aby sa sprísnili podmienky udeľovania sociálnej výpomoci z mestských peňazí. Aby ju nedostal ten, kto bude v evidencii priestupcov a dlžníkov. A aj ten, ktorého deti porušovali verejný poriadok a sú záškoláci.
Zmenené VZN podľa tohto odporúčania nadobudlo platnosť vlani v novembri. Krátko nato sa podľa neho pri posudzovaní jednorazových dávok v hmotnej núdzi riadila aj bytová, sociálna a zdravotnícka komisia.
Medzi nich, keď berú podpory
Do konca januára by mala komisia verejného poriadku prehodnotiť prevádzkové hodiny v pohostinstvách a reštauráciách na sídlisku I a II. Pretriasať sa bude aj dodržiavanie zákazu predaja alkoholu mladistvým.
Mestskí a obvodní policajti majú svoje kontrolné body aj blízko pohostinstva. Od novembra minulého roku sa každý pondelok ráno kvôli analýze bezpečnostnej situácie na sídlisku I stretávajú s primátorom.
Hoci sú terénne sociálne pracovníčky na sídlisku denne, raz za mesiac v čase poberania sociálnych dávok sa k nim pridajú aj vlastníci bytových domov a ich správcovia. To, čo zistia, napíšu poslancom.
Neplatíš, nebývaš
Odpad nahádzaný pri kontajneroch bude mesto považovať za nelegálne skládky. Náklady na ich likvidáciu zaúčtuje majiteľovi alebo správcovi bytovky.
Mesto pritvrdilo aj voči Združeniu Rómovia pod Vihorlatom, ktoré na sídlisku vlastní dve bytovky na Palárikovej a Študentskej.
Chce poznať výsledky kontroly statikov, hygienikov a odborníkov z oblasti životného prostredia.
Od združenia očakáva, aby sa o bytovky a ich okolie starali. Inak neposkytne náhradné ubytovanie ľuďom, ktorí porušujú zákon a predpisy.
Nájomné byty pridelí len tým, ktorí chcú a budú schopní platiť nájom.
„Nikto z neplatičov nie je bez prostriedkov, minimálne poberá sociálne dávky, preto si majú v prvom rade hradiť náklady na bývanie, ako to ukladá zákon. V opačnom prípade nemajú nárok na žiadne bytové náhrady,“ myslí si komisia.
Mesto dostalo sťažnosti na neprestajné znečisťovanie okolia domov dymom. Združenie pod hrozbou sankcie musí urobiť revíziu komínov a ochranu pred požiarmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.