Mesto Humenné má sedem partnerských miest, s ktorými má uzatvorené zmluvy o partnerskej spolupráci. V tomto roku by k nim mal pribudnúť chorvátsky Šibenik.
HUMENNÉ. Posledný novembrový víkend navštívila delegácia z Humenného „perlu na Jadrane“, ako sa Šibeniku zvykne hovoriť.
Podľa informácií z webovej stránky mesta stretnutie na úrovni samospráv sprostredkovalo Veľvyslanectvo Chorvátskej republiky na Slovensku.
Súčasťou pozvania bola aj účasť našej delegácie na 2. Medzinárodnom remeselnom a hospodárskom veľtrhu, ktorý sa v tom čase v meste konal.
„Mestá si navzájom môžu vymeniť poznatky o svojich zvykoch a tradíciách a rovnako sa vzájomne obohatiť o skúsenosti zo spravovania samosprávy. Výmena poznatkov v praxi môže byť na prospech oboch miest. Spoluprácou s týmto chorvátskym mestom sa otvárajú nové možnosti aj pre mesto Humenné. Okrem kultúrnej výmeny sa otvárajú dvere do oblasti športu, či k uskutočneniu cezhraničnej spolupráce a možno aj spolupráce v oblasti spoločných projektov. Primátori oboch miest sa dohodli, že zmluvu o partnerstve medzi mestami podpíšu v roku 2013,“ píše sa na mestskej stránke.
Prvý kontakt
Odpovede na otázky, prečo má byť ďalším partnerským mestom chorvátsky Šibenik, kto rozhodol práve o tomto meste a prečo neboli poslanci na mestskom zastupiteľstve vopred informovaní o týchto aktivitách, sme sa z tlačového odboru magistrátu nedozvedeli.
Rovnako bez odpovede ostali otázky, aké prípadné spoločné projekty sú s novým partnerským mestom reálne a kedy by mala byť podpísaná zmluva o partnerstve.
Odpovede na ne nepoznal ani poslanec Michal Druga (Smer).
Jeho poslanecký kolega Jozef Mocák (KDH) bol súčasťou humenskej delegácie.
„Dozvedel som sa to ako hotovú vec. Bol som oslovený, či by som mohol cestovať. Išlo o prvý kontakt. Bolo to veľmi otvorené priateľské stretnutie,“ uviedol.
„Chorváti sú pred vstupom do Európskej únie a pripravujú sa na čerpanie eurofondov. Partnerstvo s naším mestom by bolo pre nich prospešné, lebo s tým máme bohaté skúsenosti. Naše mesto bolo v tomto smere úspešné,“ dodal.
Ako to bolo v minulosti
Poslankyňa Mária Cehelská (nez.) mala v minulom volebnom období ako viceprimátorka na starosti medzinárodnú spoluprácu.
Ako povedala, zvykom bolo po základnej výmene správ o záujme oboch strán podať informáciu poslancom minimálne v mestskej rade. Potom sa pracovalo na znení zmlúv, ktoré sa slávnostne podpisovali u nás i v partnerskom meste.
Zmluvy boli základom pre bohatú výmenu vo všetkých oblastiach života a zakladali spoluprácu na úrovni spoločných projektov.
Živé výmenné kontakty malo Humenné najmä s poľským Sanokom, s Jaroslawou úspešné projekty.
Okrem siedmich partnerských miest v štyroch krajinách má Humenné podpísané aj Vyhlásenie o vzájomnej spolupráci s Užhorodom.
Schvaľovanie dohôd o medzinárodnej spolupráci je podľa zákona o obecnom zriadení vo výhradnej právomoci mestského zastupiteľstva.
Fakty
Partnerské mestá Humenného
Trebíč (od roku 1995), Sanok (od roku 1997), Jaroslaw (od roku 2005), Przemysl (od roku 2010), Perečin (od roku 1999), Mukačevo (od roku 2010), Mátészalka (od roku 2005).
red.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.