Spoločnosť, ktorá prevádzkuje oceliareň hovorí, že zvýšená hladina hluku bola v Strážskom už pred výstavbou oceliarne.
STRÁŽSKE. Oceliareň a valcovňu v Strážskom prevádzkuje spoločnosť Slovakia Steel Mills, (SSM) a. s. Spoločnosť vyrába stavebnú oceľ a zamestnáva 490 ľudí.
Firma viackrát deklarovala, že používa moderné technológie, ktoré vyhovujú všetkým príslušným slovenským normám, ako aj normám Európskej únie, ktoré sa týkajú požiadaviek ochrany životného prostredia a environmentálnej kvality života.
Obyvatelia ulice Pod hradom tvrdia, že odkedy je oceliareň v prevádzke, trápi ich hluk.
Strážania: Hluk nám prekáža
„Je tu dosť veľký hluk. Najhoršie, keď to príde o desiatej, o pol jedenástej večer. Darmo, že máme plastové okná a utesnené, počuť to. Počuť to aj po desiatej večer. Pravdou je, že nie je to stále. Ten zvuk vám neviem opísať, je to taký hluk, niečo tu hučí,“ povedala 64-ročná Katarína Terebessyová.
Na hluk sa sťažuje aj Iveta z ulice Pod hradom. “Je to počuť cez deň aj večer. Neviem, akú tam majú výrobu, ale počuť, ako by tam rúry prenášali. Je to zrána, aj vo večerných hodinách. My sme k oceliarni najbližšie. Predtým, keď tu nebola, ten hluk tu nebol. To je nový hluk. Keď fungovalo len Chemko, bolo to iné. Ja som si už na to aj zvykla, ale na tejto ulici žijú väčšinou starí ľudia a im to vadí. Neviem, čo pomôže, ale bolo by dobré, aby sa tomu hluku zabránilo. Možno by pomohla lepšia izolácia hál, alebo protihlukové bariéry,“ povedala 50-ročná obyvateľka Strážskeho.
Primátor: Prisľúbili opatrenia
Merania hluku urobila na konci minulého roka Technická univerzita v Košiciach, ktorá je oprávnená vykonávať meranie, a objektivizáciu a posúdenie imisií hluku v životnom a pracovnom prostredí.
Merania vykonal profesor Ervin Lumnitzer. Uviedol, že bez súhlasu objednávateľa, ktorým bola v tomto prípade spoločnosť SSM, a. s., sa k meraniam nemôže bližšie vyjadriť.
Primátor Strážskeho Vladimír Dunajčák (HZDS) však potvrdil, že niektoré namerané hodnoty mali byť vyššie ako je prípustná hladina hluku.
“Hluk najviac trápi občanov bývajúcich na prvej ulici smerom od oceliarne. Je to hlavne ulica Pod hradom, ktorá je najbližšie. Keď sa narába, manipuluje s takým množstvom železa, prináša to hluk. Je prísľub, že najprv sa urobia opatrenia, ktoré majú predložiť do konca marca a potom do konca roka to aj vykonať. Musia urobiť také opatrenia, aby hladina hluku vyhovovala,“ uviedol Dunajčák.
Oceliareň: Hluk bol ešte pred nami
Monika Šubáková zo SSM, a. s., vysvetlila, že hluk merali v súčinnosti s mestom a podľa nariadení, ktoré vydala Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v Košiciach.
Merali opakovane v režime štandardnej prevádzky oceliarne, aj v čase odstávky a aj počas nočnej doby, keď bola oceliareň v štandardnom režime prevádzky.
Merali pri rodinných domoch na ulici Pod hradom, v záhradkárskej osade susediacej s oceliarňou, na hranici pozemku oceliarne, na vrátnici pre vstup vlakov, na poli medzi ulicou Pod hradom a oceliarňou, v blízkosti Obchodnej ulice a na poli smerom k areálu Chemka, a. s.
Šubákova spresnila, že merania, ktoré prebehli aj roku 2008, pred začatím výstavby minioceliarne, sa na základe porovnaní všetkých doteraz vykonaných meraní prakticky nelíšia. Rozdiel v nameraných hodnotách je približne 1,5 decibela (dB).
“Čo považujeme za nepodstatné a čo je hodnota nižšia ako neistota merania,“ uviedla Šubáková.
Najväčší rozdiel v nameraných hodnotách bol maximálne 2 dB. “Zdôrazňujeme, že najnižšia hodnota bola nameraná v októbri 2012 počas prevádzky oceliarne a táto je nižšia ako hodnota v roku 2008,“ uvádza sa v stanovisku oceliarne.
Firma pripúšťa, že hladiny hluku na ulici Pod Hradom sú mierne prekročené. „Tieto však boli prekročené už v roku 2008, pred výstavbou oceliarne,“ zdôraznila Šubáková.
Opatrenia do konca roka
Pri posledných meraniach predsa len došlo k miernemu zvýšeniu hluku v nočnom čase o 3,9 dB. „Čo je zaznamenané aj pri odstávke oceliarne,“ upozornila Šubáková.
Pripustila, že nárast hladiny hluku sa môže prejavovať aj pri manipulácii so šrotom počas vykladania vlakových súprav a následnej manipulácii. “Avšak tieto činnosti sa vykonávajú len v čase od 6.00 do 22.00 hod.,“ zdôraznila.
Oceliareň potvrdila, že v zmysle rozhodnutia SIŽP IŽP Košice má do 31. marca 2013 spracovať harmonogram realizácie technických opatrení na znižovanie hluku navrhnutých v hlukovej štúdii a realizovať ich najneskôr do 31. decembra 2013.
Šubáková vysvetlila, že spoločnosť už predčasom vybudovala protihlukový val a prijala technicko-organizačné opatrenia na zníženie hladiny hluku.
“Výsledky meraní vykonané v roku 2008 a 2012 poukazujú na to, že príspevok SSM, a. s., je v rámci prekročenia hladiny hluku minimálny. Aj napriek tomu bude SSM, a. s., realizovať opatrenia, ktoré sú uvedené v Hlukovej štúdii z decembra 2012 vykonané TU Košice za účelom minimalizovať hluk z areálu SSM, a. s.,“ uzavrela Šubáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.