MICHALOVCE. S výrubom stromov sú nespokojní hlavne obyvatelia sídliska Stráňany, časť IBV, ktoré susedí s lesoparkom, ale aj ďalší Michalovčania, ktorí chodia do lesa na prechádzky alebo za športom.
V posledných mesiacoch je podľa obyvateľov výrub značný a les im pred očami redne.
S postupným výrubom stromov začali vlastníci pozemkov už v roku 2010. Krátko na to, ako Obvodný lesný úrad uznal ich nároky a lesopark preradil do kategórie hospodárskych lesov.
Michalovčania: Je to škoda
„Ja si pamätám Bielu horu ako hustý les. Ako malý chlapec som tu chodieval s dedkom na huby. Bývam tu už 40 rokov. Teraz je to biedne. Hrubé stromy, ktoré mali nejakú hodnotu, vyrúbali, zarastá to kríkmi. V podstate ostáva len to, čo sa nedá predať,“ hovorí Andrej Sablič.
Obyvatelia sa obávajú, že lesopark sa postupne zmení na stavebné pozemky, kde vyrastú ďalšie domy a lokalita už stratí svoje čaro.
„Ja som rád, že bývam oproti lesu. Má to niečo do seba, lepšie ako bývať oproti sídlisku. Neviem, čo z toho bude,“ dodal Sablič.
Masívny výrub sa nepáči ani Michalovčanke Elene, ktorá býva na Partizánskej ulici hneď oproti bývalému lesoparku.
„Nepáči sa mi, ako to teraz vyzerá. Mení sa to na holorub. Neviem, či tu chcú stavať domy, alebo čo ?“, pýta sa.
Výrub stromov kritizuje aj mestský poslanec Rudolf Klein (nez.), ktorý býva v blízkosti lesa.
„Napriek tomu, že je to ich, posledné dva – tri týždne je tam masívny výrub. Z cesty na Partizánskej ulici už dovidieť na ulicu SNP. Ľudia sa nás pýtajú, či po výrube budú mať povinnosť majitelia vysadiť náhradné stromy. Sú to pľúca mesta. Ľudia tam chodili v soboty a nedele s mládežou, deťmi na prechádzky,“ uviedol Klein.
„Je nejaká nádej, že tam možno ešte niečo ostane? Či potom Biela hora o rok, o dva bude len nejaká pláň, africká Sahara?“, pýtal sa poslanec.
Samospráva a vlastníci sa nedohodli
Mesto ešte v roku 2009 rokovalo s vlastníkmi lesoparku, aby sa zachoval les osobitného určenia - les s významnou zdravotnou, kultúrnou alebo rekreačnou funkciou.
Jednou z podmienok bola dohoda o určení výšky a spôsobe poskytnutia náhrady za obmedzenie vlastníckych práv.
Mesto s vlastníkmi sa nedohodlo, čím nebola naplnená jedna z podmienok, ktorá je uvedená v zákone o lesoch.
Preto bol v roku 2009 les zaradený do kategórie hospodárskych, kde neplatia obmedzenia ako pri lesoparku.
Jeden z vlastníkov, na ktorého pozemku prebieha výrub, pred časom pre Korzár uviedol, že ľudia naďalej môžu chodiť do lesa. Nemali by sa ale pohybovať v lokalite, kde prebieha ťažba.
Dodal, že vlastníci neplánujú z lesa urobiť holorub. Namiesto starých vyrúbaných stromov vysadia nové.
Vysvetlil, že roky si nemohli uplatňovať na svojich pozemkoch vlastnícke právo a s lesoparkom mali len problémy. Nemali za to žiadne kompenzácie a museli zabezpečovať jeho čistenie.
Mesto: Výstavbu domov sme nepovolili
Primátor Michaloviec Viliam Zahorčák (Smer-SD) vysvetlil, že odkedy je Biela hora hospodárskym lesom, mesto nemá priamy vplyv na výrub.
„Biela hora je v centre našej pozornosti, ale dnes je to hospodársky les a podľa toho sa aj naň vzťahujú pravidlá. O tom, aká ťažba tam bude, v akom množstve, o tom rozhoduje lesný úrad, ktorý povoľuje výrub a zároveň aj určuje náhradnú výsadbu. Mesto do toho vstupovať nemôže a nemá na to kompetencie,“ uviedol primátor.
„Samozrejme, ak vidíme niečo, kontaktujeme a snažíme sa kompetentných alarmovať, ale je to súkromný majetok, do ktorého my v širšom rozsahu vstupovať nemôžeme,“ skonštatoval primátor.
Zdôraznil, že napriek výrubu, ktorý v lese prebieha, mesto žiadnu výstavbu domov nepovolilo.
„Vlastníci mali záujem časť premeniť na zónu, kde by prebiehala individuálna výstavba, čo zastupiteľstvo odmietlo. Odmietli sme zmenu územného plánu, čiže nič iné tam nemôže vzniknúť. Pravdou ale je, že môžu vo výrube pokračovať. Ale tiež to nemôžu robiť bezbreho a verím, že kompetentné štátne orgány to odsledujú a prípadne vyvodia zodpovednosť a dôsledky, keby sa tam niečo porušilo,“ uviedol primátor.
Musia zabezpečiť náhradnú výsadbu
Daniel Živčák z Obvodného lesného úradu v Michalovciach vysvetlil, že výrub stromov v hospodárskom lese je podmienený plánovanou ťažbou v Programe starostlivosti o lesy na 10 rokov.
Spresnil, že od roku 2010 bolo na Bielej hore plánovaných na výrub 5 620 metrov kubických a do konca roka 2011 bolo vyrúbaných 3 610 m3.
„Za rok 2012 ešte nemáme údaje, keďže zo zákona je povinnosť vlastníkov lesa predkladať evidencie ťažby a zalesňovania do 15. marca 2013. Druhou podmienkou výrubu je súhlas od odborného lesného hospodára, nie Obvodného lesného úradu. Tento súhlas bol vydaný,“ objasnil Živčák.
Dodal, že pokiaľ nebude z ťažby za rok 2012 prekročený desaťročný plán, výrub je v norme.
Živčák spresnil, že vlastníci budú musieť zabezpečiť náhradnú výsadbu. „Zo zákona je povinnosť obhospodarovateľa dodržať dvojročnú lehotu na zalesnenie holiny po ťažbe, ktorá sa eviduje nie podľa počtu stromov, ale podľa plochy, kde by mali byť aspoň medzi sadenicami 1 až 2 metre. Pre zabezpečenie budúceho lesa sa počíta do zalesnenia aj prirodzené zmladenie z náletu semien respektíve koreňových a pňových výmladkov,“ povedal.
Pred výrubom. Les nazývajú Michalovčania aj pľúcami mesta. Radi tu chodia na prechádzky alebo si zabehať .
Foto: Milan Potocký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.