Dialektikom komunikujú najmä na dedinách, či už starí alebo mladí ľudia. Takouto obcou sú aj Kladzany, kde nárečie nevymrelo a rozprávať ním bude určite aj ďalšia desiatka generácií. Kladzanske ľudove divadlo (KĽUD) predstavilo v Michalovciach knihu Zempľinske rozpravki.
MICHALOVCE. Kladzany žijú nielen folklórom, ale i divadlom. Kladzanske ľudove divadlo zabáva svojimi humornými divadelnými hrami svojich obyvateľov ale aj okolie.
Niektorí členovia ochotníckeho divadla KĽUD navštívili pred týždňom Zemplínsku knižnicu Gorazda Zvonického v Michalovciach. Prišli predstaviť „Zempľinske rozpravki – povidočki ňeľem pre dzecočky“, ktorú vydali v spolupráci s občianskym združením Valal. Táto publikácia napísaná zemplínskym dialektom uzrela svetlo sveta minulý rok v zime.
Je súčasťou projektu „Zempľinske rozpravky“, jeho druhou časťou bolo divadelné predstavenie Zempľinske rozprávky pre dospelých.
Vychádzali z rozprávok starých rodičov
Na prezentáciu knihy boli zvedaví študenti Gymnázia Ľudovíta Štúra. Počas nej ich oboznámil s publikáciou spoluautor poviedok, herec, scenárista a režisér Jozef Jenčo, ktorý prišiel s myšlienkou spracovať ju.
V knihe nájdete sedemnásť krátkych rozprávok a jednu komickú minihru siedmich autorov. Sú spracované od roku 1935 až do roku 2012. Vyšla v náklade 500 kusov. Nadväzuje na všetky znalosti starých ľudí.
„Je v nej výber takých rozprávok vychádzajúcich z komickej poetiky s ľudovým motívom upravené do modernej formy. To bol náš taký kľúč k tomu, že sme začali vyberať rozprávky a išli tak chronologicky po rokoch. Rozprávok bolo samozrejme viac. V rámci toho, koľko sme mali peňazí na výrobu, snažili sme sa vyberať tie najlepšie z nich,“ informoval Jozef Jenčo a prezradil , že aj Maroš Volovár sa chystá vydať súborné dielo Zemplínskych rozprávok.
Sú to originálne autorské rozprávky reálnych autorov. Upravili ich tak, aby boli prijateľnejšie pre dnešnú mládež. „Vychádzali sme z tých rozprávok, ktoré nám kedysi rozprávali starí rodičia,“ poznamenal Jozef Jenčo.
Študentov čítanie v nárečí bavilo
Po zoznámení s knižnou zemplínskou novinkou nasledovalo čítanie niektorých ukážok ochotníckymi hercami divadla, ako napríklad „O vodnikoj neplavcoj“.
Hosťom bol Maroš Volovár z občianskeho združenia Valal, hudobným hosťom malý Jožko. Svojimi humornými nárečovými piesňami príjemné pobavil publikum. Spoločne so študentkou gymnázia Tasiou, ktorá sa sama odvážila vyskúšať si hereckú úlohu kurčaťa, zahrali komickú minihru „O mocnim vrabčakoj“.
Študentom sa strávená hodina s hercami veľmi páčila, ba dokonca samotnej učiteľke slovenského jazyka, ktorá už uvažovala o hodine s nárečím.
Zempľinske rozpravki už prezentovali v klube Artforum Košiciach, kde ako uviedol Jozef Jenčo „prišli intelektuáli, ktorí nerozprávajú dialektom. Bolo to pre nich také exotické, zaujímavé“. Takýmito prezentáciami chce KĽUD zistiť reakcie a odozvy na knižnú novinku, ktorá už je v kníhkupectvách.
Ich život je divadlo
Kladzanske ľudove divadlo (KĽUD) vzniklo v roku 1998 ako obnovený súbor po starom divadle v obci Kladzany.
Od roku 1998 až po súčasnosť divadelníci vymysleli, nacvičili a zahrali niekoľko divadelných hier a jedno literárne pásmo.
Všetky hry boli písané i hrané dialektom. Za dvanásť rokov zahral súbor približne sto predstavení vo vranovskom, michalovskom, humenskom, trebišovskom, prešovskom, levočskom i kremnickom regióne.
KĽUD zabáva ľudí v zemplínskom nárečí autorskými hrami zo súčasnosti, z minulosti i blízkej budúcnosti. V súčasnosti v ňom vystupuje pätnásť hercov. Hrajú raz do mesiaca po dve či tri predstavenia.
Pred rokom vystúpili aj Mestskom kultúrnom stredisku v Michalovciach na festivale Mihaľovske deski.
Tento rok si ich môžete vychutnať v auguste, kde zahrajú aj novú už vyššie spomínanú hru Zempľinske rozpravky pre dospelych. Jej premiéra bola v decembri roku 2012, keď krstili aj knihu Zempľinske rozpravki.
Autor: Martina Králiková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.