Mesto Strážske pripravuje predaj budovy kolkárne. Členovia kolkárskeho klubu sú proti. Obávajú sa, že po zmene vlastníka definitívne v meste zanikne šport s 37-ročnou tradíciou.
STRÁŽSKE. Objekt kolkárne sa nachádza na Obchodnej ulici. Mesto tvrdí, že na rozsiahlu rekonštrukciu nehnuteľnosti nemá v rozpočte dostatok financií.
Samospráve v minulosti nevyšiel ani prenájom týchto priestorov. Kolkáreň sa mesto nedávno pokúsilo predať v obchodnej verejnej súťaži, ale bezúspešne. Teraz chce ísť samospráva s cenou dole.
Predseda výberovej komisie Michal Knap (nez.) potvrdil, že do 14. januára neprišiel do súťaže žiadny návrh. Samospráva predávala pôvodne kolkáreň v obchodnej verejnej súťaži za 115-tisíc eur, za cenu ktorú stanovil znalec.
Poslankyňa Dana Jurečková (SNS) navrhla, aby po neúspešnej súťaži mesto pri predaji kolkárne znížilo cenu. „A keď to neprejde, hľadať iné riešenie,“ povedala.
Športovci sú proti predaju
Kolkáreň v Strážskom je v prevádzke už od roku 1974. Medzi najúspešnejších odchovancov, ktorí hrali v extralige či na európskych kolkových turnajoch, patria bratia Terebešiovci a Milan Balický.
Najväčší úspech zo žien dosiahla Zuzana Olšavová, ktorá sa stala vicemajsterkou sveta.
Predseda Východoslovenského kolkárskeho zväzu Marián Konečný má o budúcnosť kolkárskeho športu v Strážskom obavy.
„Predáva sa mestský majetok bez toho, aby k tomu bola širšia diskusia. Chcú sa toho zbaviť. Najlepšie by bolo, keby to zostalo vo vlastníctve mesta. Aby to mal v prevádzke kolkársky klub. Veď sme sa o to 30 rokov starali. Bolo by dobré, keby sa našli peniaze v rozpočte, alebo aby sa to opravilo z eurofondov,“ povedal Konečný.
Primátor: Kolkáreň chceme zachovať
Primátor Strážskeho Vladimír Dunajčák (HZDS) tvrdí, že napriek predaju budovy kolkárne chce mesto tento šport zachovať.
„V podmienkach súťaže je zachovať kolkársky klub, a tým pádom kolkáreň v Strážskom byť musí. Nechceme zlikvidovať kolkársky šport v Strážskom. Robíme všetko pre to, aby zostal. A pokiaľ nenájdeme takéhoto kupcu, budeme to nútení prevádzkovať my, aj keď sme si vedomí, že nás to bude stáť veľmi veľa peňazí,“ uviedol Dunajčák.
Ak o kolkáreň nebude medzi podnikateľmi naďalej záujem, primátor nevylúčil, že sa mesto pokúsi získať financie z eurofondov.
„Aby sa to vôbec prevádzkovalo, treba tam strašne veľa peňazí. Pokiaľ by vyšiel projekt na šport, jedna z vecí, ktoré by sme žiadali, je na tú kolkáreň. Na spolufinancovanie by sa prostriedky museli nájsť,“ reagoval primátor.
Konečný: Nejde len o šport
Kolkársky klub Strážske súťaží v II. lige Východ. Klub má v súčasnosti 30 registrovaných členov. Tréningy mávajú dvakrát do týždňa. Ženy dosahujú najväčšie úspechy na turnaji Slovenského pohára.
Zo súťaží na Slovensku a v Českej republike si pravidelne prinášajú trofeje, diplomy a uznania.
Približne 50 ľudí hrá mestskú ligu. V minulosti mal klub v zime problémy, pretože nebolo dostatočne zabezpečené vykurovanie priestorov.
„Mestský podnik služieb nám teraz zabezpečil kúrenie, takže máme teplo a môžeme pokojne trénovať,“ povedal Konečný.
Dodal, že kolkáreň je miestom, kde nejde len o športové výkony. Radi sa tu stretávajú viacerí Strážania. „Mnohé rodiny si tu prichádzajú zahrať kolky len tak rekreačne,“ povedal Konečný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.