KOŠICE/TREBIŠOV. Sedemdesiatjedenročná Anna Brindová z Plechotíc pri Trebišove dvadsať rokov trpela veľkými reumatickými bolesťami. Stav sa jej zhoršil natoľko, že nedokázala ohýbať ruku v lakti.
„Už som sa nevedela sama ani najesť, napiť vody. Ruku som zdvihla len do určitej výšky, bolesť ma ďalej nepustila,“ popisuje žena, ktorá celý život manuálne pracovala.
Špecifické prípady
Keďže ju zdravotný stav obmedzoval, odporučili jej lekári – na východoslovenské pomery – unikatnu operáciu. Výmenu vlastného za umelý kĺb podstúpila v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.
Vedúci operačného tímu, primár ortopedického oddelenia Roman Totkovič hovorí, že na východnom Slovensku operovali protézu lakťového kĺbu po prvý raz. V rámci Slovenska tento typ operačného výkonu absolvovalo iba niekoľko pacientov v iných zdravotníckych zariadeniach.
„Výmena lakťového kĺbu je technicky veľmi náročná operácia. Zákrok je vhodný pre reumatikov a ťažké poúrazové stavy lakťa. Sú to špecifické prípady a preto je pacientov vhodných na tento zákrok menej.“
V súčasnosti šačianska ortopédia vykonáva implantáciu viac než 400 umelých kĺbov ročne, z toho najmä bedrových a kolenných.
Sama je i pije
Operácia trvá zhruba 90 minút. Počas nej sa pôvodný lakťový kĺb odstráni. Na jeho miesto sa vložia dva drieky - jeden do lakťovej kosti a druhý do kosti paže, ktoré sa spoja a drieky sa cementom prichytia do kosti.
Protézu z chirugickej ocele a titánovej zliatiny a zákrok hradí zdravotná poisťovňa.
Pani Anna je s výsledkom zákroku veľmi spokojná. Päť dní po operácii sa dokáže sama najesť alebo napiť z pohára.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.