V našom regióne zdravotníci zatiaľ odobrali šesť vzoriek na virologické vyšetrenie na pandemickú chrípku.
HUMENNÉ. Chrípka sa opakuje každý rok. „Vírus chrípky tu bol, je a bude,“ tvrdí epidemiologička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Humennom Anna Sovšáková.
Ľudia si často mýlia akútne respiračné ochorenia s chrípkou. Pôvodcami prvej skupiny sú baktérie. Sprevádzajú ich horúčky, bolesť hrdla, kašeľ, malátnosť.
Chrípka je vírusové ochorenie. Prichádza z plného zdravia, začína sa bolesťami kĺbov, svalov, pridružia sa vysoké horúčky.
„Priebeh akútnej chrípky je veľmi rýchly. Vírus má inkubačnú dobu len niekoľko hodín a zdravotný stav sa prudko zhoršuje. Chrípka rýchlo nastúpi, ale v priebehu siedmich dní odznie. Bakteriálne ochorenia sa liečia aj niekoľko týždňov,“ vysvetľuje lekárka Sovšáková.
Takzvaná črevná chrípka neexistuje. „Je to vlastne enterálne ochorenie, ktoré spôsobuje iný vírus, nazývaný rota vírus. Má podobný priebeh. Začína sa respiračnými ťažkosťami, ku ktorým sa pridruží hnačka. Nie je to však chrípka, ale ochorenie črevného traktu,“ dodáva.
Chrípku treba vyležať
Liečba pri týchto troch ochoreniach je odlišná.
„Pri akútnych respiračných ochoreniach nasadzujeme antibiotiká, pri vírusovej chrípke sú zbytočné. Chrípku treba v prvom rade vyležať. Pomáhajú lieky na tlmenie bolesti hlavy, svalov a zníženie teploty, nevyhnutné sú tekutiny a vitamíny. Pri hnačkových ochoreniach je veľmi efektívne živočíšne čierne uhlie, tzv. karbantox. Odporúča sa piť veľa tekutín,“ hovorí Sovšáková.
Existujú tri typy vírusov chrípky A, B. C. Najnebezpečnejší je vírus typu A, ktorý má najväčšiu schopnosť mutovať.
„Keď sa objaví nový antigénny typ, ktorý tu ešte nebol a ľudia nemajú voči nemu vytvorené protilátky, hrozí riziko pandemických výskytov chrípky, o ktorých hovoríme v posledných troch rokoch. Postrachom ostáva vírus A H1N1, ktorý sa nazýva prasací. História si nepamätá, aby jeden kmeň pretrvával v populácii tak dlho bez oslabenia účinkov. Je nebezpečný, lebo vyvoláva ťažké zápaly pľúc,“ vysvetľuje epidemiologička.
Očkovanie sa oplatí
Očkovanie proti chrípke je účinnou prevenciou.
„Očkovať sa nechávajú väčšinou starší ľudia nad 60 rokov a deti. Najviac ochorení a úmrtí je zaznamenaných u ľudí v produktívnom veku, ktorí očkovanie podceňujú. Za tridsaťpäť rokov praxe som nezaznamenala nijakú závažnú reakciu po očkovaní proti chrípke,“ dodáva.
V súčasnosti prichádzajú na trh vakcíny, ktoré si ľudia môžu pichnúť sami doma. Účinok očkovacej látky je tri až štyri mesiace. Očkovať sa treba pravidelne každý rok.
V chrípkovom období je viac ako inokedy dôležitá osobná hygiena, umývanie rúk, vyplachovanie nosa studenou vodou, správna životospráva, vyhýbanie sa kontaktu s chorými a tiež preplneným miestam.
Fakty
Aktuálna situácia
Epidemiologickú situáciu vo výskyte akútnych respiračných ochorení (ARO) a chrípky v 8. kalendárnom týždni charakterizuje mierny pokles ochorení hlavne vo vekovej skupine 6 –14 ročných v okrese Humenné, v okrese Snina tiež vo vekovej skupine 6-14 ročných a okrese Medzilaborce vo vekovej skupine 15-19 ročných.
Oproti 7. kalendárnemu týždňu ide o pokles o 472 ochorení za región, a to z dôvodu prerušenia vyučovania kvôli jarným prázdninám.
Celkový počet hlásených ochorení je 1598, chorobnosť 1390,26/100 000 obyvateľov.
Počet nahlásených ochorení v okrese Humenné je 907, v okrese Snina 472 a v okrese Medzilaborce 219.
zdroj: RÚVZ Humenné
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.