V obci Topoľa v okrese Snina sa narodil Alexander Duchnovič, gréckokatolícky kňaz a vedúca osobnosť obrodenia Rusínov v 19. storočí. V obci schátral dom, kde bola umiestnená expozícia venovaná jeho životu.
TOPOĽA. Keď sa v posledných rokoch návštevníci Národného parku (NP) Poloniny dostali do obce Topoľa, nemohli získať komplexné informácie o Alexandrovi Duchnovičovi, ktorý sa v tejto obci narodil.
Miroslav Buraľ, riaditeľ Správy NP Poloniny vysvetlil, že ešte za socializmu vznikla v budove starej školy pamätná izba.
Po nežnej revolúcii boli predmety z expozície prenesené do Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku a viac ju v Topoli neobnovili. Starostka obce Anna Chomová dodala, že budova rokmi chátrala. Aj keď sa snažila zabrániť jej zdevastovaniu, nepodarilo sa to. Pozemok je síce obecný, no budova obci nepatrí, a tak sa peniaze na jej obnovu hľadajú len ťažko.
Miestnym ale ležalo na srdci, aby dôstojná expozícia o Duchnovičovi v obci bola.
„Za socializmu nás učili, že bol hlavne básnik a národný buditeľ. Málokto spomenul, že bol predovšetkým gréckokatolíckym kňazom. Nikto nespomenul, že jeho najznámejším dielom bola modlitebná kniha Chlieb duše. Bola to prvá modlitebná kniha pre Rusínov. Navyše, že jeho rod bol cirkevným rodom, ktorý sto rokov pôsobil priamo v Topoli a podľa rodinnej legendy pochádzal z Moskvy,“ povedal Buraľ.
Dočasné miesto v drevenom chráme
„V máji tohto roku si pripomenieme 210. výročie narodenia Duchnoviča. Aj to je jeden z motívov, prečo obec požiadala Úrad vlády o dotáciu na vytvorenie expozície o gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a o živote a diele A. Duchnoviča,“ povedala Chomová.
Obec dostala 7 500 eur. Na projekte spolupracovali aj gréckokatolícky farský úrad Topoľa, OZ Duchnovičova Topoľa.
Problémom ale bolo, kam expozíciu umiestni. Prešovský arcibiskup Ján Babjak súhlasil, aby panely expozície mohla obec dočasne, najdlhšie na 10 rokov, umiestniť v „babinci“ dreveného chrámu sv. Michaela archanjela v Topoli.
Panely namontovali miestni v chráme minulý pondelok. Chomová potvrdila, že obec bude odteraz hľadať všetky možnosti získania peňazí na obnovu budovy, kde bola kedysi pamätná izba.
Turistom pomôžu nájsť cestu
Turisti, ktorí pricestujú do sninského regiónu, sa o novej expozícii v teréne dozvedia z tabule, ktorá bude na autobusovej stanici v Snine. Nebude na nej chýbať aj mapka. Druhá tabuľa bude v obci a nasmeruje turistov k chrámu.
Buraľ uviedol, že informácie v troch jazykoch si budú môcť turisti pred cestou vopred vyhľadať aj na novej webovej stránke o Duchnovičovi. Budú v nej aj informácie o drevených chrámoch.
Dodal, že v obci by chceli vyškoliť dvoch sprievodcov, ktorí by turistom po sprístupnení chrámu poskytli aj ďalšie informácie o expozícii.
„Toto je jedna z foriem, akými by sme chceli v spolupráci s cirkvou využiť možnosti drevených chrámov, v ktorých sa už neslúžia bohoslužby,“ vysvetlil.
V chráme v Topoli umiestnia aj dve vitríny. „V jednej budú liturgické predmety, ktoré používali kňazi pri bohoslužbách. V druhej by sme chceli umiestniť pôvodné bohoslužobné knihy z chrámu, Duchnovičove diela a aj originál jeho knihy s jeho podpisom,“ povedal.
V chráme chýba vzácny ikonostas, ktorý obnovujú reštaurátori. Buraľ uviedol, že verí, že ho ešte v tomto roku umiestnia na jeho pôvodnom mieste v chráme, ktorého výstavba začala pravdepodobne v čase pôsobenie Duchnovičových predkov v Topoli.
Inštalácia. Panely umiestnili v chráme minulý pondelok.
Priložili ruku k dielu. Panely umiestnila táto skupinka dobrovoľníkov.
Expozícia. Obci vyšiel v ústrety prešovský arcibiskup Ján Babjak, ktorý súhlasil, aby bola dočasne v drevenom chráme.
Foto k článku: Miroslav Buraľ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.