Až 78 obyvateľov z osady v Kapušianskych Kľačanoch (okres Michalovce) v jeden deň bez ospravedlnenia neprišlo vykonávať menšie obecné služby, za ktoré berú od štátu príspevok.
KAPUŠIANSKE KĽAČANY. Po podnete skupiny obecných poslancov prišli vlani v novembri do obce kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).
Podľa obecného poslanca Alexandra Kondáša (SMK) už predtým upozorňovali starostu aj michalovský úrad práce na laxný prístup k práci občanov, zamestnaných na menších obecných službách.
Ani jeden
Kontrolóri overovali účasť ľudí na menších obecných službách, ktoré vykonávajú na základe dohody s obcou.
Ak občan týždenne odpracuje najmenej 10 a najviac 20 hodín, dostane od úradu práce príspevok 63,07 eura. Je súčasťou dávky v hmotnej núdzi.
Kontrolóri 23. novembra zistili, že na týchto prácach sa malo zúčastniť 78 občanov. V skutočnosti v tento deň neprišiel ani jeden.
„Ani jeden občan sa vopred neospravedlnil, ani neohlásil dôvod svojej neúčasti,“ uviedli.
Začiatkom decembra obec predložila kontrolórom za absencie v spomínaný deň lekárske ospravedlnenia až od 55 ľudí.
Obec im aj napriek tomu, že už bol december, nepredložila oznámenie o neúčasti ďalších 23 občanov, ktoré bola povinná poslať úradu práce v Michalovciach.
Podľa týchto ľudí je príčinou ich práceneschopnosti závadná voda. Foto: kor
Jednodňovo práceneschopní
Lenka Chrobáková z úradu práce v Michalovciach pre Korzár uviedla, že obec úradu predložila doklady.
Podľa nich boli 23. novembra práceneschopní 60 občania. Boli to potvrdenia o jednodňovej pracovnej neschopnosti od viacerých lekárov. Úrad práce vyplatil za november len 68 občanov.
V obci sme boli prvý raz neohlásene. Dopoludnia sme zastihli dve ženy, ktoré dozerali na ľudí vyrezávajúcich nálety. Povedali, že tam pracujú na opatreniach pred povodňami.
Chrobáková potvrdila, že od marca do konca mája majú dohodu podpísanú traja občania. Za túto prácu dostanú príspevok od štátu.
Občanov z menších obecných služieb sme priamo v obci nevideli.
Svoju ďalšiu návštevu sme už ohlásili. Na druhé ráno nás asi 30 ľudí z rómskej osady čakalo spolu so starostom Karolom Molnárom (Most-Híd) pred obecným úradom.
Vysvetlil, že týchto ľudí sme deň predtým v obci nevideli, lebo pracovali v osade. Pracujú vraj podľa potreby, aj v skupinách na viacerých miestach.
Chlapi z osady. Foto: kor
Obecné náradie majú doma
Na úrade sme boli do deviatej. Ľudia tam dovtedy postávali. Potom sa vybrali do osady. Krátko na to sme za nimi prišli.
Čistá bola prístupová cesta. Inde pokrývala zem vrstva odpadu. Ľudia mali síce v rukách metly aj lopaty, no pôsobili ako rekvizity. Viacerí svorne tvrdili, že deň predtým všetci pracovali v osade.
„My každé ráno na ôsmu ideme na úrad, fasujeme náradie a ideme robiť,“ povedal muž v stredných rokoch.
Paradoxne, ani jeden z tých, čo boli pred úradom, odtiaľ s náradím neodkráčal. „Predtým prišli na úrad a dávali sme im hrable, krompáče, lopaty. Potom ich vzali domov a nevrátili. Potom som im ich dal na podpis. Nemôžu hovoriť, že nemajú s čím robiť,“ vysvetlil nám starosta Molnár.
Zaujímalo nás, prečo bolo v novembri naraz v jeden deň chorých tak veľa ľudí.
„Vidíte, v akých podmienkach tu žijeme? Nemáme vodu. Tá, čo pijeme, nie je zdravá. Od nej sme všetci chorí,“ vysvetlil nám ďalší z mužov.
Úradu práce zostáva obci veriť
Úradu práce v Michalovciach sme sa opýtali, či môže obec kontrolovať tak, že si vyžiada dochádzkovú knihu, aj zoznam lokalít a charakteristiku prác, kde mali občania pracovať. A či môže aj na mieste zisťovať, či sú tam viditeľné stopy po práci.
Chrobáková vysvetlila, že úrad aktivačný príspevok kontrolovať nemôže. Nemá totiž kompetenciu kontrolovať plnenie dohôd, ktoré uzatvára samospráva so svojimi občanmi v súlade so zákonom o obecnom zriadení.
Starostu sme sa pýtali, prečo je v osade špina, ak na obecných službách pracujú hlavne ľudia z nej. Hovor prerušil. Potom dvakrát zložil.
„Keď sme vlani upozornili starostu na to, že na papieri je viac ľudí, než vidíme pracovať v skutočnosti, a v osade je špina, odbil nás. Vraj ich darmo budeme hľadať, lebo skupina z nich stráži v noci obecné cintoríny. Nepochodili sme ani na úrade práce. Odpovedali nám, že je všetko v poriadku. Keby ale chodili kontroly do obce námatkovo, myslím si, že by to dopadlo ako pri kontrole z NKÚ,“ uzavrel Kondáš.
Vizitka obce. Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.