Korzár logo Korzár Zemplín

Humenská nemocnica patrila medzi najmodernejšie v Európe

To sú len zlomky spomienok Michala Kirschnera na staré Humenné.

Badalove stavby. Budova tzv. detskej polikliniky patrí medzi najstaršie verejné budovy v meste. Postavili ju v roku 1931. Sídlila v nej Robotnícka sociálna poisťovňa, mestské kúpele a nachádzali sa v nej aj ambulancie lekárov.Badalove stavby. Budova tzv. detskej polikliniky patrí medzi najstaršie verejné budovy v meste. Postavili ju v roku 1931. Sídlila v nej Robotnícka sociálna poisťovňa, mestské kúpele a nachádzali sa v nej aj ambulancie lekárov. (Zdroj: jo)

Badalova funkcionalistická architektúra v Humennom, špičková nemocnica i humenské levy, odliate v Remetských Hámroch podľa sôch viedenskej umelkyne.

HUMENNÉ. Amatérsky historik Michal Kirschner hovoril o starom Humennom, do ktorého sa prisťahoval v roku 1947 ako šesťročný chlapec, na besede v knižnici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z povojnového centra mesta sa dodnes veľa nezachovalo. Ani Grossmanov rodný dom, ani „obchod na korze,“ ktorý sa stal prototypom k scenáru rovnomenného oscarového filmu.

„Prišelci hovorili, že Humenné nie je architektonicky cenné. Ale vezmite si napríklad Badalovu funkcionalistickú architektúru,“ hovorí Michal Kirschner.

SkryťVypnúť reklamu

Budova bývalej vojenskej správy, budova bývalej obchodnej akadémie, terajšia detská poliklinika i vila na Sídl. I na Hviezdoslavovej ulici patria medzi jeho najvýznamnejšie stavby a najstaršie verejné budovy v meste. Pochádzajú z tridsiatych rokov minulého storočia.

„Stará nemocnica v roku 1940 bola špičková. Bola pavilónového typu a patrila medzi najmodernejšie v Európe. Stavby boli kvalitné a trvácne, betón sa miešal ručne. Výťah na chirurgii je jedným z prvých, pochádza z roku 1929. Nemocnica, ktorá slúžila pre šesťtisícové mesto, mala vlastnú práčovňu, elektráreň, parné kúrenie. Pamätám si ešte na veľké červené kríže na jej strechách, aby sa tak chránila pred bombardovaním počas svetovej vojny,“ spomína M. Kirschner.

Andrássyovské levy

Levy v humenskom kaštieli odliali v Remetských Hámroch. „Boli to vraj kópie levov z budapeštianskej zoologickej záhrady. Sú o päť metrov posunuté dozadu smerom k parku. Zavadzali travertínu,“ zdôrazňuje. V Hámroch – Remetských i Zemplínskych - boli vynikajúci kovolejári.

SkryťVypnúť reklamu

„Odliali pamätník na Kriváni. Bola to vysoká tri a polmetrová mohyla z tatranskej žuly so štyrmi tabuľami pri príležitosti výstupu saského kráľa Friedricha Augusta II. na Kriváň v roku 1840. Na vrchole pyramídy bola štyridsaťkilogramová pozlátená koruna. Odhalili ju v auguste, v septembri vraj už koruna zmizla,“ hovorí Kirschner, ktorý ako vášnivý turista a značkár strávil v Tatrách veľa času.

V hámorských zlievarňach odliali aj tri sochy Herkula. „Jeden je v Snine, druhý v Užhorode. V Zemplínskych Hámroch nám dedo Bajus rozprával, že v miestnom potoku je kameň, na ktorý kedysi púšťali liatinu. Našli sme ho. Hámorčania ho vytiahli a dnes je vraj v dedine na podstavci,“ dodáva M. Kirschner.

Kto boli Rollovci

Jozef a Ján Rollovci (pôvodne sa písali s h - Rohlovci) pochádzali z barónskej rodiny v Dánsku. V osemnástom storočí, keď stále rástla potreba kovov, rozhodli sa hľadať rudy a žily drahých kovov na Slovensku v Gemeri. Keď tu nenašli zlato a striebro, vybrali sa ho hľadať na svahy Vihorlatského pohoria do okolia Sniny. Tu objavili rudy kovových nerastov v doline, ktorú nazvali Jozefov dol. Začali ich ťažiť a v neďalekej dedine nazvanej Rolova huta postavili zlievarne a prisťahovali sem baníkov.

Zlievarne a kovovýroba prosperovali, a tak Jozef, ktorý sa oženil vo Viedni s mladou umelkyňou – sochárkou, postavil v Snine kaštieľ s veľkým parkom, v ktorom vybudoval rybník a hipodróm pre kone. V hutách spracovali rudu na rôzne bežne používané nástroje a výrobky z kovu. l Mladá manželka prinútila Jozefa Rohla, aby z vyťažených kovov odlievali aj sochy, ktoré sama vytvorila. Jedna z nich – Herkules, je postavená v areáli kaštieľa, druhá v Užhorode. Aj levy pri humenskom kaštieli sú jej dielo. O ďalších sochách nie sú záznamy.

SkryťVypnúť reklamu

Bratia postavili na cintoríne rozsiahlu kaplnku s oltárom, údajne ho namaľovala Jozefova manželka, s organom a so sedadlami približne pre päťdesiat účastníkov pobožností. Pod kaplnkou je hrobka, kde sú pochovaní členovia rodiny Rollovej v železných truhlách, ktoré údajne tiež vyrobili v tunajších hutách.

Dušan Roll



huko_budovy_foto2_jo_res.jpg
Badalova vila. Dodnes stojí na Hviezdoslavovej ulici.

huko_budovy_foto3_jo_res.jpg
Bývalé interné. V novej nemocnici v roku 1940 boli postavené tri pavilóny: infekčný, chirurgicko-pôrodnícko-gynekologický a dermato-venerologický. Pôvodnému účelu slúžili iba prvé dva pavilóny. V pavilóne číslo 3 bolo umiestnené interné oddelenie.
Foto:jo

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 888
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 414
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 147
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 264
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 577
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 069
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 918
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 615
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu