VYŠNÉ NEMECKÉ/MICHALOVCE. Vzácna relikvia dona Bosca, zakladateľa spoločenstva saleziánov, pricestovala dnes krátko pred 16.30 h na územie Slovenska cez hraničný priechod Vyšné Nemecké.
Vo štvrtok ju vystavia v kostole Panny Márie Pomocnice kresťanov v Michalovciach a v nasledujúcich dňoch bude putovať aj po farnostiach v ďalších slovenských mestách.
Urna s relikviou svätého Jana Bosca pricestovala na Slovensko po štyroch rokoch putovania južnou, strednou a severnou Amerikou ako aj po viacerých krajinách Afriky a Ázie.
Ešte vo štvrtok ju budú môcť zhliadnuť veriaci v Michalovciach. Po jej privítaní v saleziánskom stredisku sa v miestnom kostole uskutoční svätá omša, nasledovať budú spoločné modlitby mladých, vešpery a večerné bdenie pri donovi Boscovi.
Modlitebné stretnutia veriacich pri urne dona Bosca budú pokračovať v Michalovciach aj v piatok 12. apríla.
Po záverečnej svätej omši sa relikvia prevezie do Humenného a v nasledujúcich dňoch do ďalších miest. Jej putovanie po Slovensku sa skončí 30. apríla v Bratislave.
Súčasťou figuríny je aj pravá ruka dona Bosca
Katolícka cirkev nazýva relikviami telesné pozostatky svätých po ich smrti. Vzácna relikvia dona Bosca putuje po jednotlivých krajinách sveta v špeciálne upravenom automobile pri príležitosti blížiaceho sa 200. výročia narodenia tohto svätca.
Konštrukcia urny, kde je uložená relikvia, má spolu s podstavcom dĺžku 250 centimetrov (cm), šírku 100 cm a siaha do výšky 132 cm. Celková váha urny spolu s vozíkom, ktorým sa premiestňuje, je približne 450 kilogramov.
"Horná časť urny je presklená, tam je vosková figurína dona Bosca oblečeného ako kňaza. V tej sa nachádza v hrudi vložená samotná schránka a v nej je relikvia - pravá ruka dona Bosca," priblížil riaditeľ Saleziánskeho mládežníckeho strediska v Prešove Stanislav Seman.
Doplnil, že špeciálna schránka, v ktorej je uložená relikvia má rozmery 27 x 9 x 16 cm a je zapečatená zinkovými skrutkami.
Podstavec predstavuje most vybudovaný na štyroch pilieroch, pričom na vrchnej časti sú vyobrazené tváre mladých ľudí z piatich kontinentov.
K relikvii je priložené osvedčenie o pravosti vydané turínskym arcibiskupom a potvrdené Vatikánom.
Seman pripomenul, že Don Bosco bol kňaz, ktorý pôsobil na severe Talianska v 19. storočí a venoval sa predovšetkým opustenej mládeži.
Prvé stredisko pre mládež založil v roku 1846. Neskôr v roku 1859 založil aj spoločnosť pre výchovu mladých ľudí a prví nadšenci sa nazvali saleziáni podľa jedného zo ženevských biskupov.
Dona Bosca vyhlásili za svätého v roku 1934. Na Slovensku dnes pôsobí vyše 20 saleziánskych stredísk.
Foto: TASR/Tomáš Doboš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.