Proti rekonštrukcii spustilo Občianske združenie Flek petíciu. Podporilo ju už takmer 900 ľudí.
HUMENNÉ. Humenská samospráva sa nebráni verejnej diskusii o konečnej podobe parku na Sídlisku I. Na štvrtkovej tlačovej besede v Humennom to povedala primátorka mesta Jana Vaľová (Smer-SD).
Proti plánovanej rekonštrukcii parku pri Karpatii spustilo v uplynulých týždňoch petíciu Občianske združenie Flek. Do dnešného dňa ju podporilo prostredníctvom internetu a podpisových hárkov už takmer 900 ľudí. Majú záujem podrobiť spomínaný projekt verejnej a odbornej diskusii.
Kritizujú betónovanie aj výšku investície
Nepozdáva sa im napríklad výška navrhovanej investície z pohľadu nákladov projektu, i to, že majú ustúpiť niektoré trávnaté plochy spevneným povrchom, obávajú sa hromadného výrubu stromov a nesúhlasia s odstránením pôvodnej fontány v parku.
Aktivisti zároveň presadzujú zmenu projektu rekonštrukcie podchodu smerujúceho zo spomínaného parku k autobusovej a vlakovej stanici.
"Súčasťou návrhu jeho obnovy totiž nie je vybudovanie bezbariérového prístupu pre hendikepovaných občanov," informovala Jana Ďurašková z občianskeho združenia Flek.
Vaľová pokladá väčšinu výhrad za neopodstatnenú
Primátorka Humenného vo štvrtok počas stretnutia s novinármi informovala, že mesto sa verejnej diskusii o parku nebráni a v nasledujúcom období je pripravená zrealizovať viacero stretnutí s obyvateľmi mesta či podporovateľmi petície.
"Budeme diskutovať tak dlho, ako budú chcieť aktivisti, ale aj občania tohto mesta. Chceme však hovoriť o faktoch a nie o vymyslených veciach," zdôraznila Vaľová. Väčšinu výhrad aktivistov považuje v tejto súvislosti za neopodstatnené.
Vaľová napríklad nesúhlasí s názorom petičiarov, že v parku ubudne v rámci jeho obnovy veľké množstvo stromov a zelene.
"Rátame do budúcna s odstránením štyroch kríkov, so zrezaním jedného stromu, a to vo výške 0,6 metra nad zemou a v rámci ďalšieho stromu sa odstráni jedna tretina jeho konárov," povedala primátorka s tým, že ďalších päť drevín, ktoré dalo mesto v parku odstrániť v uplynulom období, bolo vyschnutých, poškodených vetrom, hnilobou, drevokaznou hubou, prípadne nezapadali druhovo do štruktúry parku.
Vaľová dodala, že súčasťou projektu jeho obnovy má byť výsadba 11 nových stromov, 624 kríkov a 140 metrov živého plota.
Betónu pribudne
Organizátori petície sa obávajú aj toho, že v rámci obnovy parku pribudne veľké množstvo betónových plôch.
"V žiadnom prípade sa nechystáme vybetónovať park. Dnes je tam vybetónovaných 25 % plochy, v budúcnosti by to malo narásť na 29,5 %," odkázala petičiarom Vaľová s tým, že nárast rozlohy spevnených plôch bude súvisieť hlavne s úpravou existujúcich chodníkov.
Nahradenie pôvodnej fontány, ktorá je v súčasnosti nefunkčná novou fontánou, presadzuje Vaľová z ekonomických dôvodov. "Opravou fontány by sa cena celého projektu predražila o 20 až 30 percent, drahšia by bola aj prevádzka fontány v porovnaní s fontánou, ktorá sa tam plánuje vybudovať."
Petičiari vítajú, že samospráva mnohé veci k projektu, ktoré doteraz neboli úplne zrejmé, vysvetlila a že sa chystá o rekonštrukcii parku diskutovať s odbornou a laickou verejnosťou.
"Vítame, že sa začala diskusia, je to fajn, cítime to ako pocit zadosťučinenia, že sa na základe našej petície pohli ľady," podotkla Ďurašková.
Aktivistka ďalej uvítala, že sa mesto chystá prehodnotiť aj spôsob rekonštrukcie podchodu.
"Je možné, že tam vybudujeme elektronickú rampu možno aj s pomocou prostriedkov od štátu. Chceme to riešiť, túto pripomienku aktivistov vo vzťahu k hendikepovaným prijímame," uzavrela Vaľová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.