Korzár logo Korzár Zemplín

Za tmou cestujú ľudia do Polonín

Národný park Poloniny je najtmavším miestom Slovenska. Nnočná obloha je tu zachovaná vo svojej prírodnej podobe.

Nesprávne typy svietidiel. Svetlo smeruje dohora.Nesprávne typy svietidiel. Svetlo smeruje dohora. (Zdroj: jo)

Národný park Poloniny je v mnohom jedinečný. Je najtmavším miestom Slovenska, kde je nočná obloha zachovaná vo svojej prírodnej podobe. Park Tmavej oblohy Poloniny, ktorý sa snaží zaviesť do procesu osvetlenia rozum a logiku a v tomto úžasnom priestore zachovať prirodzenú tmu, vznikol pred necelými tromi rokmi. V marci tohto roku sa k nemu na poľskej strane hranice pridal Park gwiazdnego neba Bieszczady s trikrát väčšou rozlohou.

HUMENNÉ. Pri podpise Memoranda o vzniku Parku hviezdneho neba boli aj zástupcovia Vihorlatskej hvezdárne v Humennom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podobných miest ako naše Poloniny, kde možno pozorovať v tme hviezdnu oblohu, je v civilizovanom svete už veľmi málo. Má to na svedomí fenomén zvaný svetelné znečistenie.

Odborníci ho označujú za „siedmu“ ranu civilizácie. Rátajú ho medzi negatívne javy, ako je znečistenie ovzdušia, vody, kontaminácia pôdy, hluk, žiarenie a odpad.

„Svetelné znečistenie je svetlo rozptýlené v ovzduší. Je to svetlo vyrobené človekom, umelo pridávané do nočnej krajiny. Svetlo, ktoré nesvieti tam, kam potrebujeme - teda na cestu, ale do oblakov, na hviezdy, do lesa a do okien ľudí, ktorí si potrebujú oddýchnuť. Pokiaľ by lampy svietili iba dolu na cestu, zhora by sme ich nemali vôbec vidieť,“ vysvetľuje riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne v Humennom Igor Kudzej.

SkryťVypnúť reklamu

Škodí zvieratám i ľuďom

Problematika rušivého svetla zasahuje do mnohých oblastí nášho života, a to veľakrát bez toho, aby sme si to uvedomovali.

„Nedostatok tmy v noci narúša život mnohých organizmov v prírode. Sú jednoducho prispôsobené na život potme. Odvtedy, ako sa svet stal  'žiarivejším' a jasnejším, život mnohých zvieracích druhov sa dramaticky zmenil. Svetelné zdroje inštalované človekom každoročne zavinia smrť miliónov z nich,“ vysvetľuje Kudzej.

Nevhodné nočné osvetľovanie rozvracia nočné ekosystémy a mätie sťahovavé vtáky. Dve tretiny z nich tiahnu v noci.

Z diaľky nápadné lampy so zastaranými ortuťovými výbojkami a netesné kryty svietidiel sú smrteľnými pascami pre hmyz vrátane ohrozených druhov. Rastliny sú na striedanie dňa a noci ešte citlivejšie ako vtáci.

SkryťVypnúť reklamu

„Štatistiky z roku 2000 uvádzajú, že za jednu noc v Toronte našli pri 34 osvetlených budovách v meste uhynutých 582 vtákov 37 druhov,“ zdôrazňuje Kudzej.

Svetelné znečistenie negatívne vplýva aj na človeka. „Je rušením nočného pokoja, tmy potrebnej na pokojný a zdravý spánok. Nové svetlo umožnilo človeku zotrieť rozdiel medzi dňom a nocou, predĺžiť pracovný deň alebo tráviť nočné hodiny pred televízorom. Výsledkom je narušenie zavedených biologických rytmov, stres, nespavosť a psychické problémy,“ vysvetľuje Kudzej.

Zbytočne vyhodené peniaze

Svetelné znečistenie je dôsledkom nehospodárneho nakladania so svetlom.

„Uvádza sa, že v USA ide na svietenie do vzduchu, resp. do smerov, kde to prekáža ľuďom a prírode, ročne jedna miliarda dolárov. Vedci odhadujú, že 2/3 obyvateľov našej planéty dnes žije v miestach zasiahnutých svetelným znečistením. V Európskej únii a v Spojených štátoch je to až 99 % obyvateľov,“ dopĺňa riaditeľ Kudzej.

Plytvanie elektrickou energiou podľa jeho slov znamená znečisťovanie ovzdušia emisiami skleníkových plynov, čo vplýva na globálne otepľovanie Zeme.

Na základe družicových snímok nočnej planéty bol vypracovaný celosvetový atlas svetelného znečistenia a zároveň prognóza jeho rastu do budúcnosti.

„Vedecká štúdia ukazuje, že ak sa bude jas naďalej zvyšovať, za 30 rokov už nebude vidno Mliečnu cestu ani na Slovensku! Noc, tak ako ju poznáme dnes, bude iba našou spomienkou a o hviezdach budeme našim deťom rozprávať iba v rozprávkach,“ varuje Igor Kudzej.

Fakty

Park Tmavej oblohy Poloniny (PTO Poloniny) vznikol 3. 12. 2010. Má rozlohu 48 519 hektárov a z južnej a západnej strany prirodzenú bariéru pred svetelným znečistením tvorí pohorie Vihorlat. Na severe a východe tvorí hranicu parku štátna hranica Poľska a Ukrajiny, ale je to len administratívna hranica, pretože práve v tomto smere pokračuje národný park na poľskom a ukrajinskom území.

8.marca 2013 bolo v gmine Lutowiska, jednom z centier poľských Beskýd, podpísané Memorandum o vzniku Parku gwiazdnego neba (PGN) Bieszczady o rozlohe 113 846,41 ha, čo je takmer 3x taká rozloha ako PTO Poloniny na Slovensku.

red.

Rady

Čo treba robiť

  • Základný princíp je veľmi jednoduchý: svietidlá majú svietiť iba tam a tým smerom, kde je to potrebné: teda dolu pod seba, nie do vodorovných smerov či dokonca smerom hore. Dohora nesvieťme vôbec!
  • Svieťme iba tam a vždy iba toľko, ako je to nevyhnutné. Nekupujme staré, nevhodné typy svietidiel!
  • Používajme výhradne úsporné svetelné zdroje – výbojky. Najúspornejšou výbojkou v súčasnosti je tzv. nízkotlaková sodíková výbojka, ktorá je bežne dostupná. Svieti sýtym oranžovým svetlom a vykazuje najvyššiu svietivosť pri najnižšej spotrebe energie.
  • Budovy a reklamné plochy osvetľujme smerom zhora dolu, a nie opačne!
  • Pri osvetľovaní zospodu (hodnotné pamiatky či kostoly) čo najviac zabrániť tomu, aby kužeľ svetla z reflektoru mieril mimo obrysu budovy do okolia.
  • Netreba zhasnúť, ale svietiť účelnejšie! Nie na úkor komfortu, ale naopak, kvôli nemu! Svieťme si na cestu, a nie na hviezdy!

red.

Najčítanejšie na Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 896
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 424
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 148
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 266
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 544
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 075
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 926
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 634
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu