V tomto období môžu Zemplínčania spozorovať zvláštny druh vtákov, ktorý pripomína niektorým bociany. Sú to výnimočné a veľmi elegantné žeriavy. Zemplín je jedinou lokalitou na Slovensku, kde sa zastavujú. Hodnota jedinca je až 2 323,57 €.
MICHALOVCE. Prileteli k nám až z údolí riek severnej Afriky, kde zimovali. Teraz smerujú na sever na svoje hniezdiská v Poľsku, Škandinávii, Pobaltí a Rusku.
Ornitológ Matej Repel, vedúci pobočky Senné - Slovenskej ornitologickej spoločnosti/ BirdLife Slovensko, organizuje každý rok pozorovania žeriavov.
Informoval, že Dolný Zemplín v okolí Senianskych rybníkov pri Iňačovciach je jedinou lokalitou na Slovensku, kde sa zastavujú desaťtisíce týchto vtákov počas jarnej migrácie na sever.
Žeriavy ľudia videli aj neďaleko Šíravy. „Prechádzali sme autom cez obec Lúčky, pred dedinkou nás prekvapil veľký kŕdeľ vtákov. Trochu sme autom spomalili, lebo sme boli zvedaví, o aké vtáky ide,“ povedal Dušan Janovský.
Spočiatku sa im zdalo, že ide o špinavé bociany. Žeriavy popolavé svojím sfarbením môžu pripomínať zašpinené vtáky, a keďže v tom čase boli polia mokré, Michalovčania si mysleli, že ide o bociany.
Z diaľky je ich možné vidieť aj preto, lebo spolu s veľkými orlami, supmi, dropmi, albatrosmi, pelikánmi, bocianmi patria medzi najväčšie lietajúce vtáctvo na svete.
Všežravce polia neničia
Najčastejšie ich pozorujeme na oráčinách, kde ešte neboli zasiate poľnohospodárske kultúry. Odborník na žeriavy Matej Repel vysvetlil, že na poliach odpočívajú a kŕmia sa pred ďalším pokračovaním ich migrácie. Poľnohospodárom nespôsobujú závažné škody.
„Sú to všežravé vtáky, ktoré sa počas jarnej migrácie, teda u nás, živia najmä rastlinnou potravou.“
Dodal, že zbierajú rôzne semienka burín alebo plodín, ktoré ostali v pôde po jesennej žatve. Významnou zložkou potravy sú korienky rastlín a určite nepohrdnú ani hmyzom a žabami.
Menej často sú pozorované na poliach s oziminou a tiež na lúkach.
Vo svete ich je 17 druhov, z ktorých mnohé sú už ohrozené a veľmi zriedkavé. Žeriav popolavý je zo všetkých druhov žeriavov v početnosti na 2. až 3. mieste.
Jeho svetová populácia dosahuje 360-370 000 párov. Má obrovský areál rozšírenia, vyše 5 mil. km2 - celá stredná až severná časť Eurázie.
Jeho populačné trendy sú našťastie stúpajúce. Zatiaľ mu nehrozí vyhynutie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.