Odvolávajú sa na prísnejšie nariadenie, ktoré schválili mestskí poslanci.
MICHALOVCE. Nové nariadenie o dani za užívanie verejného priestranstva a letných terasách, ktoré platí od februára tohto roka, sa najviac dotklo prevádzkovateľov barov a reštaurácií, ktorí nemajú svoje podniky priamo na prízemí, ale na poschodí.
Po novom už nesmú mať na terase chladiace zariadenie a za kávovary, výčapné zariadenia a technické zabezpečenie musia zaplatiť nemalú sumu.
Ak chcú ušetriť, museli by chodiť s kávou, pivom a nápojmi z poschodia na terasu. Naopak, podnikatelia, ktorí majú prevádzky na prízemí, sú spokojní.
Vyššie poplatky, prísnejšie pravidlá
Kým minulý rok platili podnikatelia za jednu stoličku umiestnenú na terase 1,65 eura na mesiac, po novom výška dane závisí od rozlohy terasy. Za jeden meter štvorcový zaplatí podnikateľ v centrálnej mestskej zóne na deň 10 centov.
Ak pri terase na rozlohe 50 štvorcových metrov, na ktorej je 30 stoličiek, platil mesačne mestu 50 eur, teraz to bude o sto eur viac.
Dramatické zvýšenie pocítia hlavne prevádzkovatelia terás, ktorí nápoje nenosia z baru, ale majú ich umiestnené priamo na terasách.
Za kávovary, výčapné zariadenia, umývadlá a ďalšie zabezpečenie zaplatia za každý zabratý meter štvorcový na deň desať eur. Pri 3 štvorcových metroch to vychádza na šesť mesiacov okolo 5 400 eur.
Nové nariadenie zakazuje na terase umiestňovať sudy, vrecia s odpadkami, prepravky, chladiace zariadenia a iný prevádzkový materiál.
Primátor Viliam Zahorčák (Smer) po prijatí uznesenia vysvetlil, že terasy s technickým zabezpečením sú pre mesto problémom.
„Spôsobujú značné problémy. Podnikatelia sa rôznymi spôsobmi, aj nekalými, napájajú na našu kanalizačnú sústavu, ktorá slúži iným účelom, na dažďovú vodu. Nie na to, aby sa tam oplachovali nádoby. Problémom je zápach a možnosť výskytu hlodavcov a hmyzu. Z hygienických a technických dôvodov sme proti. Ale ak niekto na tom trvá a chce to mať aj za túto cenu, musí si teda priplatiť,“ uviedol Zahorčák.
Podnikateľ: Je to nespravodlivé
Nové nariadenie o letných terasách považuje za nespravodlivé podnikateľ Radoslav Hreňko, ktorý prevádzkuje reštauráciu na poschodí.
„Určite tohto roku nepostavíme terasu na mestských pozemkoch,“ povedal.
Dodal, že ho to mrzí o to viac, že terasu v centre mesta prevádzkoval viac ako 8 rokov a patril medzi prvých podnikateľov, ktorí postavili terasy na zrekonštruovanom námestí. Teraz ju plánuje postaviť na súkromnom pozemku pár metrov od pešej zóny.
Hreňko vysvetlil, že toto nariadenie zvýhodnilo prevádzkovateľov terás, ktorí majú svoje prevádzky na prízemí hneď na pešej zóne.
„Určitá skupina dosiahla, aby sa to preriedilo,“ dodal podnikateľ. Prevádzkovatelia barov a reštaurácií, ktorí majú svoje prevádzky priamo na prízemí, nové nariadenia veľmi nepocítia.
„U mňa sa v podstate nič nemení. Technické zabezpečenie mám vnútri, nie na terase,“ povedal Peter Tirpák.
Terasy pri stene už nepostavili
Zmena sa dotkla aj podnikateľov, ktorí na Námestí osloboditeľov stavali terasy priamo pri stenách svojich prevádzok.
Podnikatelia musia po novom dodržať priechodnosť pešieho koridoru a prirodzenú vodiacu líniu pre chodcov. Ide o stykovú líniu steny domu s rovinou chodníka. Chodci potom nie sú nútení obchádzať terasy.
Podnikatelia preto postavili terasy približne tri metre od objektov, kde majú prevádzky.
Terasy pri stenách môžu podnikatelia postaviť len v okrajových uliciach mesta na Gorkého ulici a ulici Pasáž, kde vodiacou líniou je kanalizačný žľab.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.