Na dvakrát diskutovali v utorok obyvatelia Humenného s vedením mesta o projekte revitalizácie parku a podchodu na Sídlisku I. Humenčanov zaujímala výsadba zelene, zachovanie starej fontány, prehodnotenie potreby detského ihriska v parku i vytvorenia parkovacích miest v jeho blízkosti. Projekt je stále živý, občania môžu svoje návrhy predložiť radnici do 20. mája.
HUMENNÉ. Diskusie k projektu obnovy parku a podchodu sa dovolávali aktivisti z Občianskeho združenia (OZ) Flek, ktorí sa snažia takmer 800-tisícový projekt pozastaviť petíciou.
Primátorka mesta Jana Vaľová (Smer) zvolala verejnú diskusiu s občanmi o parku na desiatu predpoludním a popoludní na šestnástu hodinu.
Na predpoludňajšom stretnutí prv ako zapla nahrávacie zariadenie, upozornila prítomnú desiatku občanov, že zo stretnutia zhotoví zvukový záznam.
V „riadenej“ diskusii udeľovaním a odoberaním slova primátorkou atmosféra hustla a konštruktívna diskusia sa zmenila na vzájomné osočovanie, invektívy, chytanie za slovíčka, osobné útoky a skákanie do reči.
Popoludní prišli do zasadačky už len traja občania vrátane mestského poslanca Jozefa Babjáka (SDKÚ).
Presne v opačnom poradí
Členky OZ Flek Jana Ďurašková a Zora Varcholová vyjadrili presvedčenie, že proces mal byť presne opačný.
Vypracovaniu projektu malo predchádzať verejné zhromaždenie s odbornou i laickou verejnosťou, diskusia s obyvateľmi lokality a možnosť výberu z troch návrhov.
Poslankyňa mestského zastupiteľstva Mária Cehelská (nez.) dodala, že pri projekte boli obídení nielen občania, ale aj poslanci, keďže sa vypracovanie projektovej dokumentácie na zasadnutí vopred neschvaľovalo a poslanci projekt nevideli pred jeho dokončením.
Tlačový referát reagoval vyjadrením: „Poslanci hlasovali o schválení Plánu investičných akcií na rok 2012 na zasadnutí mestského zastupiteľstva 27. 1. 2012. V tomto bode sa hlasovalo aj za projekt Revitalizácia parku Karpatia. Projektovou dokumentáciou sa zaoberali poslanci aj na komisii výstavby, územného plánovania a životného prostredia, ktorá sa uskutočnila 19. 3. 2012. Za schválenie investície hlasovalo 21 poslancov MsZ.“
Rýchly proces
Celý proces prípravy projektu prebehol expresne rýchlo ešte v roku 2011.
Zmluvu o dielo na zhotovenie projektovej dokumentácie na revitalizáciu parku s michalovskou firmou Rahar, zverejnenú na webovej stránke mesta, podpísala primátorka Vaľová 21. decembra 2011, účinnosť nadobudla 28. decembra a do 31. 12. 2011 mal podľa nej zhotoviteľ projekt odovzdať. Projekt stál 9 540 eur s DPH.
Primátorka Vaľová na stretnutí povedala, že projekt zadávali preto, že neďaleký podchod je v havarijnom stave a obnova sa mohla urobiť v jednom balíku.
Poslanec Babják oponoval, že havarijný stav má legislatívne zázemie a ak by bol podchod skutočne v takom stave, kompetentné orgány by zakázali občanom doň vstupovať.
Opakovane sa pýtal, kedy bola vyhlásená súťaž na zhotovenie projektu a koľko subjektov sa do nej prihlásilo.
Na otázku, či bol projekt revitalizácie parku riešený priamym zadaním firme Rahar bez verejnej súťaže, sme z tlačového odboru dostali stručnú odpoveď: „Projektu revitalizácie parku a rekonštrukcie podchodu predchádzala verejná obchodná súťaž podľa platnej legislatívy.“
Za a proti
Občanov zaujímali stromy, parkovisko, ihrisko, fontána a podchod.
M. Fabiánová vyjadrila obavu o stromy, aby netrpeli nedostatkom vlahy ako na Námestí slobody a odmietla politizáciu petície.
L. Gerhardtová sa prihovárala za tieň pod lavičkami okolo fontány a zapochybovala o potrebe vybudovania parkoviska.
Pani Semanová vyjadrila obavy, že parkovisko pod oknami obytného domu nebude slúžiť rezidentom, ale návštevníkom neďalekého hotela.
Viacerí občania vyjadrili pochybnosti o potrebe detského ihriska v parku zo zdravotného i bezpečnostného hľadiska, keďže v blízkosti sa nachádza rušná cesta.
Navyše, za obytným domom pri parku v tomto roku plánuje radnica vybudovať detské ihrisko.
P. Minda a L. Pataráková volali po kreatívnejšom využití ihriskového priestoru a P. Minda priniesol alternatívne návrhy.
Stará fontána: áno
Viacerí prítomní (Z. Varcholová, J. Ďurašková, K. Karabinová, P. Šimon, M. Repčík, J. Babják) sa vyslovili za zachovanie pôvodnej fontány.
Mohla by po úprave podľa ich slov slúžiť ako objekt, artefakt s mnohorakým využitím. Myšlienku kreatívne využiť priestor podporil aj akademický sochár Jaroslav Drotár.
Primátorka obhajovala novú fontánu bez nádrže s podsvietenými tryskami hlavne ekonomickým hľadiskom.
Viceprimátor Andrej Semanco (HZDS) povedal, že fontána je nefunkčná od roku 1985, zamrzla v nej voda, poškodilo sa potrubie a tratila sa v nej voda.
Na vysoký finančný náklad revitalizácie v hodnote 779-tisíc eur poukázali M. Repčík a D. Jesenská.
Pán Repčík priniesol na stretnutie náčrt, ako dvoma výťahmi riešiť bezbariérovosť podchodu.
Môžu nosiť návrhy
Občania sa zhodli na tom, že obnova je potrebná, ale zásahy musia brať ohľad na požiadavky a pripomienky obyvateľov lokality.
Z hektickej diskusie nabitej emóciami a po opakovaných otázkach, či má vplyv na projekt, napokon vzišiel konkrétny výsledok.
Občania môžu podávať svoje návrhy k parku i podchodu do 20. mája. Tie budú odborne posúdené a vyhodnotené. Projekt je stále živý a doposiaľ nebol predložený na územné rozhodnutie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.