Skoro 500 ľudí sa uchádza o prácu v podniku na spracovanie umelého zafíru, ktorý mal stáť v priemyselnej zóne v Medzilaborciach. Výstavba priemyselnej zóny sa ale podľa investora natoľko skomplikovala, že v nej svoj podnik postaviť podľa pôvodných plánov nemohol. Prišiel aj o štátnu dotáciu, ktorú mal vyčerpať dokonca minulého roka.
MEDZILABORCE. Medzilaborce patria medzi okresy s 20 až 25–percentnou mierou nezamestnanosti. Mnohí ľudia pracujú mimo regiónu. Tým, čo zostali, dávala nádej vidina práce v priemyselnej zóne v Medzilaborciach.
V marci 2008 výstavbu priemyselnej zóny Medzilaboriec podporila vláda dotáciou 1,6 milióna eur. Neskôr ju navýšila o vyše 1,1 milióna eur.
Tender na dodávateľov stavebných prác a inžinierskej činnosti nerobilo mesto, ale na základe mandátnej zmluvy z júna 2009, dcérska spoločnosť ministerstva hospodárstva - MH Invest.
Podľa Stanislava Jurikoviča, hovorcu ministra hospodárstva, to bolo v zmysle v tom čase platných výnosov ministerstva. V auguste 2009 bola mestu schválená prvá finančná dotácia.
Verejné obstarávanie zabralo čas
MH Invest prvý tender zrušil, lebo najnižšia predložená cena bola vyššia ako jeho finančný limit. Druhý zrušil kvôli nedodržaniu termínov pri žiadosti o nápravu.
Záujem vyrábať v Medzilaborciach oznámila mestu žilinská spoločnosť Monocrystalex SK. Zmluvu o prenájme pozemkov v zóne podpísal tento investor v novembri 2009. V apríli 2010 mesto položilo základný kameň priemyselnej zóny. Investor koncom apríla 2010 požiadal štát o investičný stimul projektu Zafír.
V roku 2011 v treťom tendri MH- investu s ponúknutou sumou 795-tisíc eur bez DPH uspela bratislavská spoločnosť Make Technology. Predpokladaná hodnota zákazky bola pritom viac ako 2,2 milióna eur bez DPH.
Spoločnosť MH–invest podpísala s Make Technology zmluvu o diele 12. septembra 2011. Podľa nej mali stavbári zónu postaviť a ako celok odovzdať do februára 2012.
Lenže dokončenie hrubých terénnych úprav sa posunulo o päť mesiacov. Jurikovič potvrdil, že mesto tlačilo na urýchlenie výstavby na MH Invest a ten na stavbárov.
Zhotoviteľ: Výstavba sa skomplikovala
Martin Kelemen, konateľ Make Technology, prieťahy zdôvodnil tým, že od prebratia stavby museli zaktualizovať povolenia a odstrániť nedostatky projektovej dokumentácie.
Dôvodil, že tam bolo nevyhovujúce trasovanie elektriny a plynu, ktoré museli nechať preprojektovať. Potvrdil, že po hydrogeologických vrtoch, ktoré potvrdili slabé podložie, museli práce pozastaviť a hľadať iné riešenie.
Investor sa v máji 2012, po geologickom prieskume, dozvedel, že kvôli podložiu musí svoj podnik postaviť na pilotoch v zemi. A to si vyžiadalo zmenu projektu.
Na investora ale tlačil čas, pretože mu vláda schválila stimul vo výške 3,5 milióna eur, ktorý mal vyčerpať do konca roku 2012. Ministerstvo mu z nej poskytlo časť na technológiu vo výške 469 186 eur.
Problémy s kolaudáciou
Jurikovič uviedol, že pre potreby výstavby podniku Zafír bolo potrebné ukončiť hrubé terénne úpravy v priemyselnej zóne. Tvrdí, že sa tak stalo stalo v auguste 2012.
Vtedy podľa neho MH Invest investora vyzval, aby začal stavať. Investor ale tvrdí, že v tom čase nebolo stavenisko ako celok dokončené a skolaudované.
Aj napriek tomu potvrdil, že s výstavbou začne. V dobrej viere, že zóna bude ako celok ukončená a skolaudovaná do konca augusta aj s požadovaným príkonom elektrickej energie v zmysle jeho schváleného projektu Zafír z apríla 2010.
Prišli o investičný stimul
Hovorca Jurikovič povedal, že posledný stavebný objekt priemyselnej zóny odovzdali stavbári 19. novembra 2012. Podľa našich informácií sú posledné kolaudačné rozhodnutia z decembra 2012 a 3. januára 2013.
Posledným dňom roku 2012 uplynula Monocrystalexu doba troch kalendárnych rokov. Len počas nej mali investičný stimul využiť.
Podľa Jurikoviča musí investor časť dotácie vrátiť ministerstvu aj s úrokmi. Investor potvrdil, že spoločnosť peniaze vráti v splátkovom kalendári. Aj naďalej uvažuje o investícii v Medzilaborciach.
Momentálnou prioritou je ale skoré spustenie výroby na strojoch a technológiách v náhradných priestoroch. Vedenie Monocrystalexu uviedlo, že do nich investovali vlastných 5,6 milióna eur.
Zóna stojí, ale...
Primátor Medzilaboriec Ivan Solej (nez.) uviedol, že o problematike nedávno osobne hovoril s premiérom vlády aj s tajomníkom ministerstva hospodárstva.
Potvrdil, že rokoval aj s vedením Monocrystalexu SK. Povedal, že investíciu v Medzilaborciach mu potvrdili. Nateraz je v priemyselnej zóne „istý“ podnik na spracovanie rýb, v ktorom vznikne zhruba 10 pracovných miest. „Rokujeme ale aj s ďalšími investormi,“ povedal Solej.
Monocrystalex mal vo svojom podniku vytvoriť 150 pracovných miest, no dostali vyše 500 žiadostí nielen z Medzilaboriec, ale aj zo Svidníka a Sniny. Medzi žiadateľmi sú podľa našich informácií napríklad aj sklári, ktorí v rokoch 2007 a 2008 prišli o miesto v skrachovaných medzilaborských podnikoch Ultraglass a Lusk- NOVA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.