Chytajú hlavne zubáča veľkoústeho, ktorého je zakázané loviť až do polovice júna. Ryby sa v tomto období trú a stávajú sa ľahkou korisťou pytliakov. Polícia už na Šírave zadržala troch mužov.
ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Rybárska stráž a polícia zadržala v posledných týždňoch na Zemplínskej šírave viacerých mužov, ktorí sú podozriví z pytliactva.
Muži lovili najmä zubáče veľkoúste, ktorých lov je prísne zakázaný od 15. marca do 15. júna.
Zubáč veľkoústy sa v tomto období trie. Samec vyčistí v plytčinách určitý úsek dna a samica potom doň nakladie ikry. Samec znášku stráži a chráni pred prípadnými predátormi až do vyliahnutia poteru.
Vyhladnuté zubáče sa počas stráženia stávajú ľahkou korisťou pytliakov, ktorí ich lovia na rôzne návnady.
Predseda Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (MsO SRZ) Michalovce Vladimír Šaffa potvrdil, že v posledných týždňoch sú najväčšie problémy na výpustnom kanáli, kde majú zubáče na kladenie ikier najlepšie podmienky.
Šíravu a Laborec monitorujú aj v noci
Hliadky rybárskej stráže monitorujú Šíravu a hrádzu pri výpustom kanáli viackrát denne.
„Je to proti prírode, aby niekto vyrušoval ryby, ktoré si bránia svoje ikry. Je to škoda, lebo sú to veľké straty,“ povedal Šaffa.
„Je to už tretí prípad, kedy naša rybárska stráž bola úspešná a podarilo sa nám chytiť pytliakov, ktorí chodia večer. Skupiny sa nám už podarilo dať na políciu. Hodnota jedného zubáča je 24 eur, ale to, koľko sa zničí ikier, to je nevyčísliteľná škoda,“ objasnil Šaffa.
Spresnil, že vyhladnuté ryby sú počas stráženia ikier ľahkým úlovkom. „Zaútočia hneď na prvú muchu, ktorá popri nich prejde,“ dodal skúsený rybár. Ako návnadu používajú pytliaci muchy, twistre, rapaly a originál vláčenie.
Pytliaci v priebehu 20 minút dokážu z vody vytiahnuť aj vyše 10 statných zubáčov. Šaffa potvrdil, že chytiť pytliakov pri čine nie je jednoduché. Väčšinou lovia v skupinách.
Jeden z pytliakov dáva pozor a o každom pohybe informuje ďalších. Keď sa objaví rybárska hliadka alebo polícia, pytliaci sa dávajú na útek.
„Pytliaci odhadzujú ryby do kríkov, do trávy, všelijako ich maskujú, ale už nie je problém ich usvedčiť. Členovia rybárskej stráže dokázali , že aj po fyzickej stránke sú na dobrej úrovni a po preteku v behu sa im troch pytliakov podarilo zaistiť,“ povedal rybár.
Polícia začala trestné stíhania
Košický krajský policajný hovorca Alexander Szabó potvrdil, že policajti už v dvoch prípadoch začali trestné stíhanie vo veci prečinu pytliactva.
Podozriví sú dvaja muži z Veľkých Kapušian, ktorí lovili večer na výpustnom kanáli, v rybárskom revíri katastra obce Zalužice.
„Neoprávnene zasiahli do rybárskeho práva tým, že v dobe ochrany – hájenia, lovili zakázaným spôsobom, pričom ulovili celkom 14 kusov ryby druhu zubáč veľkoústy. Slovenskému rybárskemu zväzu spôsobili škodu na majetku v sume 576 eur. Po vykonaní procesných úkonov im bude možné vzniesť obvinenie z prečinu pytliactva,“ vysvetlil policajný hovorca.
Trestná sadzba je v tomto prípade od 2 do 10 rokov. Rybárska stráž a polícia zadržala minulý týždeň aj 17-ročného Petra z okresu Michalovce, ktorý je tiež podozrivý z pytliactva. Na výpustnom kanáli lovil s rybárskym prútom.
„Takto ulovil 6 kusov rýb druhu zubáča veľkoústeho, čím miestnej rybárskej organizácii spôsobili škodu vo výške 216 eur,“ informoval Szabó.
Problémy spôsobujú aj rybári
Šaffa vysvetlil, že pytliaci nie sú jedinými previnilcami, ktorí im počas trenia zubáčov spôsobujú problémy. Paradoxne, sú to aj niektorí rybári.
Úlovky si síce neprivlastňujú, ale zubáčov počas trenia lovia a vyrušujú technikou lovu, ktorá je v čase trenia na kaprových vodách povolená. Lovia pomocou plavákov sbirolino. Úlovok si síce nezoberú, ale odfotia sa s ním a až potom ho odhodia do vody.
Šaffa potvrdil, že aj to ohrozuje zubáča, lebo mnohým ryba viackrát spadne na zem a po pustení do vody neskôr uhynie.
Šaffa uviedol, že chyba je v samotnom zákone o rybárstve, ktorý v čase trenia zakazuje používať túto techniku lovu na pstruhových a lipňových vodách, ale nie na kaprových.
„Požiadali sme už nášho ichtyológa, aby sa s tým niečo urobilo. Riešenie bude, ak tam bude oficiálne vyznačené neresisko rýb. Tým pádom tam nebude nikto loviť, ako keby bol všeobecný zákaz lovu rýb,“ uzavrel rybár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.