ZEMPLÍN. Podľa našich informácií dnes ráno vodiči z okresov Snina, Humenné, Michalovce, Trebišov, Medzilaborce, Stropkov a Vranov nad Topľou našli svoje autá celé od žltého jemného prachu.
„Dnes ráno mi volali ľudia, že či niečo v meste kopeme, lebo majú autá od prachu,“ potvrdil primátor Medzilaboriec Ivan Solej (nez.)
„Všetci tu o tom rozprávajú. Ľudia si našli autá celé zaprášené,“ povedal Ján Holinka (nez), starosta obec Ulič v Národnom parku Poloniny v okrese Snina .
„V prvom momente to bol pre mňa šok keď som to uvidel. Povedal som si, to čo je za prach?“ priznal Ľuboslav Butala, ktorého sme zastihli v jednej z autoumývarní v Humennom.
„Myslel som si, že je to nejaká chemikália,“ zasmial sa Juraj Čopák. Foto: kor
Bál sa, že je to chemikália
Do areálu autoumývarne na Mierovej ulici v Humennom už od skorého rána prúdili šoféri.
„Hovoríme teraz o tom, že čo to je...“ povedali nám. „Ja som si myslel, že je to niečo z nejakého komína. Že niekde v noci niečo spaľovali. Ešte som si hovoril, že čo všetko je v tom ovzduší, čo dýchame,“ povedal Peter Chmeľ.
„Ja som sa zľakol, že je to nejaká chemikália. Hneď som utekal do umývarne,“ dodal Juraj Čopák.
Z prachu odobrali ráno vo Vranove nad Topľou viacero vzoriek pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ). "Kontaktovali sme sa s ďalšími našimi pracoviskami z Humenského a Stropkovského okresu, aj tam takýto výskyt zaznamenali," povedala riaditeľka vranovského RÚVZ Ľudmila Rosiarová.
S prachom pieskovej až hnedooranžovej farby sa stretli aj v okrese Michalovce. "Zaznamenali ho napríklad v meste a v okolí Zemplínskej šíravy. Potvrdili mi to kolegovia z Michaloviec," uviedol prednosta Obvodného úradu životného prostredia vo Vranove nad Topľou Juraj Andrejco.
Juraj Čopák, podobne ako tisícky šoférov zo Zemplína, zabojoval proti piesku zo Sahary najúčinnejšou zbraňou. Foto: kor
Ide o piesok zo Sahary
"Saharský prach a piesok sa dostal do oblačnosti, ktorá vďaka južnému prúdeniu priniesla nad východné Slovensko nočné zrážky, po ktorých ostali prachové stopy," informoval meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Jozef Csaplár v správe, ktorú agentúre SITA poskytol hovorca SHMÚ Ivan Garčár.
Silný vietor v oblasti Líbye a západného Egypta podľa jeho slov vyniesol v utorok 28. mája do ovzdušia veľké množstvo prachu a piesku. Vďaka prevládajúcemu južnému prúdeniu sa dostal nad Stredozemné more, do blízkosti juhu Talianska a západ Grécka.
O deň neskôr jeho časť prenikla ďalej do vnútrozemia nad Balkán (napríklad Srbsko) a v noci nad Maďarsko, pričom druhá časť prachu sa vďaka odlišnému prúdeniu nad Gréckom dostala zase nad Turecko.
"Meteorologická situácia spôsobujúca presun saharského pachu a piesku nad Európu alebo Slovensko nie je zriedkavá," dodal Csaplár. "Samozrejme, každá malá slovenská lokalita nezaregistruje saharský prach v zrážkach každý rok, ale v rámci Slovenska je možné hovoriť o jeho každoročnom výskyte," ukončil.
Foto: Katarína Sidorová, Bežovce (okres Sobrance)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.