Humenné patrí medzi najmenej zadlžené mestá na Slovensku. Poslanec však kritizuje rastúce výdavky na úrad. Mesto oponuje, že boli nevyhnutné.
HUMENNÉ. Úverová zaťaženosť mesta sa pohybuje na úrovni 13 percent, čo je hlboko pod zákonom povolenou hranicou 60 percent z príjmov.
Pre TASR to povedala hovorkyňa Mestského úradu v Humennom Michaela Slivková Kirňaková.
Podľa predsedu finančnej komisie pri mestskom zastupiteľstve (MsZ) Jozefa Babjáka (SDKÚ) je táto skutočnosť výsledkom obozretnej hospodárskej politiky v rokoch predtým, než si mesto zobralo 4-miliónový úver.
„Keď uvážime, že predtým sa úverové zaťaženie pohybovalo tesne nad štyrmi percentami, a teraz je to 13 percent, tak z tohto pohľadu nemôžeme byť až takí spokojní. Mesto nie je v pásme, ktoré by ho obmedzovalo v ďalších hospodárskych aktivitách. Treba mať však na mysli, že úver musíme splácať. Za podmienok, keď pravdepodobne výnos dane z príjmu nebude narastať takým tempom, aby stačil kryť splátky istiny a úrokov,“ povedal.
Mesto si vzalo úver 4 milióny eur v roku 2011. Postupne z tohto úverového rámca čerpá. V roku 2012 vyčerpalo 1 537 260 eur.
„Stále je to dobrá pozícia,“ dodáva Babják a zdôrazňuje, že ďalšie ročné zadlžovanie o 9 percent by však mohlo predstavovať určité riziká.
Mesto musí záväzky plniť
Humenská samospráva ukončila hospodárenie v roku 2012 so zostatkom takmer 273 000 eur.
Podľa Slivkovej Kirňakovej radnici sa vlani podarilo uhradiť faktúry dodávateľom stavebných prác, ktoré sa týkali rekonštrukcie troch mestských škôl cez projekty Európskej únie. Vo vlastných mimorozpočtových fondoch potom ušetrila takmer 633 000 eur.
„Mesto podstatnú časť úhrady faktúr vykonalo z úveru. Časť týchto prostriedkov je spolufinancovanie mesta pri poskytnutí nenávratných finančných prostriedkov z Európskej únie na rekonštrukciu škôl a mesto svoj záväzok muselo splniť,“ hovorí poslanec Babják.
Získanie prostriedkov od štátu hodnotí pozitívne a pokladá to za logické, keďže primátorka mesta je z vládneho Smeru.
Záverečný účet mesta by mali prerokovať poslanci na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Finančná komisia sa ním už zaoberala.
Rezervy v šetrení stále sú
„Miestne dane, ale i nedaňové príjmy, sa naplnili v roku 2012 na 102 percent, kým transfery zo štrukturálnych fondov iba na 72 percent. Čerpanie výdavkov na úrovni 92 percent svedčí o tom, že sa mestu podarilo realizovať aj úsporné opatrenia zavedené v priebehu roka pri signalizovanom výpadku podielových daní a zdrojov zo štrukturálnych fondov na financovanie projektov modernizácie škôl,“ povedala pre TASR hovorkyňa Slivková Kirňaková.
Jozef Babják je toho názoru, že o výraznom šetrení a úspore výdavkov sa hovoriť nedá.
„Vo výdavkoch bolo schválených 6,6 milióna eur na implementáciu schválených žiadostí o nenávratné finančné prostriedky. V skutočnosti sme vyčerpali 4,925 milióna eur. Na hospodárskej správe a evidencii hnuteľného majetku sme narozpočtovali 1,866 milióna eur, skutočnosť je 1,465 milióna,“ vyratúva.
Rezervy vidí napríklad vo výdavkoch na činnosť mestského úradu. „Výdavky z roka na rok rastú a povedal by som, že prudkým tempom. Kým v roku 2010 sme na činnosť úradu dávali 1 230 000 eur, v roku 2011 to bolo 1 338 000 a v roku 2012 už 1 552 000 eur,“ zdôrazňuje.
Podľa vyjadrenia Slivkovej Kirňakovej výdavky na chod úradu narástli úmerne k modernizácii mestského úradu.
„Mesto k tomuto kroku pristúpilo, aby zlepšilo nielen pracovné podmienky svojim zamestnancom, ktorí do roku 2011 pracovali na zastaralých počítačoch, v kanceláriách s kobercami a nábytkom z čias OVKSS, ale aj skvalitnilo a rozšírilo služby pre občanov,” zdôraznila hovorkyňa.
„Investovalo sa najmä do hardvérového a softvérového vybavenia, ktoré 10 rokov nebolo menené. Rovnako sme vybudovali klientske centrum, ktoré slúži ako miesto prvého kontaktu všetkým obyvateľom mesta Humenné. Plánujeme ešte zmodernizovať telefónnu ústredňu, ktorá je zastaralá,” dodala.
Nedoplatky sú vysoké
Údaj o 102-percentnom plnení miestnych daní pokladá poslanec Babják za zavádzajúci. „Ak niekto hovorí, že sme zinkasovali viac miestnych daní, ako sme mali rozpočtované v danom roku, bolo by dobré pozrieť sa, koľko má mesto pohľadávok za neuhradené miestne dane. Tento trend je narastajúci,“ hovorí.
Podľa jeho názoru to bude pokračovať aj v dôsledku zvýšenia miestnych daní a poplatkov od 1. januára tohto roku.
„Mesto predpokladá, že by malo zinkasovať navyše oproti minulému roku 165 000 eur. Ak zinkasujeme polovicu, bude to dobré,“ myslí si.
Mesto zverejnilo na svojej webovej stránke údaj, že neplatiči dlhujú za miestne dane a poplatky 230 000 eur. Obavu poslanca Babjáka nezdieľa.
„Mesto Humenné je jedným z miest s najnižšími daňami a úverovým zadlžením na Slovensku a tento stav si chceme udržať do budúcna,” reagovala hovorkyňa na otázku, či sa vedenie mesta neobáva, že nedoplatky budú narastať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.