Zaujímavá multifunkčná socha, ktorú zhotovili štyria sochári, zdobí plochu pred Základnou umeleckou školou na Družstevnej ulici v Strážskom. Socha pripomína abstraktný hudobný nástroj. Môžete ju nielen obdivovať, ale dá sa na nej hrať aj oddychovať.
STRÁŽSKE. Netradičná socha nesie názov Múza umenia. „Lebo sa tu skrýva viac podôb umenia. Samotná socha znázorňuje výtvarné umenie, zároveň je tam multifunkčnosť, pretože je to hudobný nástroj a v neposlednom rade je to aj úžitková vec, lebo sa dá nej sedieť ako na lavičke,“ vysvetlil spoluautor diela sochár a výtvarník Peter Králik.
„Môže tu prísť hocikto a sadnúť si na tú sochu. Dieťa si môže na nej zahrať, zabrnkať si. Socha znázorňuje abstraktný hudobný nástroj. Ľuďom sa páči, zastavujú sa pri nej a fotia sa tu,“ povedal sochár.
Socha je z dreva, kameňa a kovu
Sochu zhotovili sochári počas jarmoku. Je vytvorená z troch základných sochárskych materiálov – kameň, drevo a kov.
„Zorganizovali sme stretnutie umelcov. Boli tu sochári, ktorí pracujú s kameňom, drevom a kovom. Pôvodná myšlienka bola, že každý spraví svoju sochu, ale ako organizátor som im navrhol, aby spojili svoje sily a vytvorili niečo spoločné,“ povedal Králik, ktorý sa podieľal na zhotovení sochy.
Časť z dreva zhotovil bratislavský sochár Marek Halász, kameň má na svedomí mladý michalovský sochár Tomáš Kramárek a časti z kovu urobil kováč-sochár Michal Kačmár. Sú to väčšinou mladí autori, absolventi umeleckých škôl.
Opracovaný kameň, ktorý pripomína výtvarnícku paletu, osadili do dreva. Potom cez to prevliekli štyri hrubé drôty – struny, ktoré napli. Socha vyzerá ako atypická ležiaca gitara. Na jej okrajovej časti je miesto na sedenie
Umelci použili aj nepotrebný odpad
Králik dodal, že socha je vytvorená z jedného kusa dreva. Pochádza zo starej poškodenej lipy, ktorá stála pri kostole a z bezpečnostných dôvodov ju museli zrezať.
S prevozom dreva pomohli umelcom zamestnanci Mestského podniku služieb Strážske. Umelec vysvetlil, že každý kus sochy má svoju minulosť.
„Všetky veci sú využité vlastne z odpadu, ktorý kedysi na niečo slúžil. My sme to zužitkovali a vytvorili sme sochu. Aj kameň, ktorý sme použili, bol niekedy súčasťou dlažby na námestí v Strážskom. Určite po ňom prešlo veľa ľudí. Drôt nám darovali zberné suroviny,“ prezradil sochár.
Dodal, že zaujímavých sôch by chceli v meste viac. „Chceli by sme z toho urobiť tradíciu. Každý rok sústrediť mladých umelcov a doplniť rôzne zákutia v Strážskom a vytvoriť tak zaujímavú galériu priestorových vecí,“ uzavrel Králik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.