V pracovnom kalendári leteckých modelárov bola sobota 22. júna zapísaná ako deň deviateho ročníka Memoriálu Rudolfa Andogu.
KAMENICA NAD CIROCHOU. Leteckí modelári súťažili s voľnými modelmi štyroch kategórií.
„Rudo bol náš Rudko. Škoda, že odišiel v takom mladom veku, mohol pre modelárstvo ešte veľa urobiť. V Humennom v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch pracovalo 12 letecko-modelárskych krúžkov a klubov. Vedel vyburcovať modelárov k aktívnej činnosti,“ spomína na výnimočného kolegu Arpád Csontos, jeden z najstarších leteckých modelárov v našom regióne.
Rudolf Andoga, rodák zo Zbojného, začal modelárčiť v ostravskom modelárskom klube počas strednej školy. Po návrate do Humenného dlhé roky viedol modelársky krúžok. Ostali po ňom generácie modelárov – nadšencov, z ktorých sú mnohí aktívni dodnes.
„Začínal som v jeho krúžku v 76-tom roku. Naučil nás stavbu klasických modelov i precízne zvládať technológie lepenia, brúsenia, lakovania, poťahovania modelov. Bol veľký pedant. Potrpel si na kvalitu. Modely, ktoré nezodpovedali jeho kritériám a predstavám, jednoducho vyhodil,“ spomína Vojtech Gavron, ktorý ako žiak a neskôr mladší kolega spolupracoval s Andogom dve desaťročia.
Rodina chodila všade spolu
Pani Márii Andogovej je pri spomienkach na stratu manžela ťažko. V pamäti si však uchováva len krásne a milé spomienky.
„Pracovala som v pionierskom dome, Rudolf v modelárskom krúžku s mládežou. Tam sme sa zoznámili. Prežili sme spolu 25 rokov,“ hovorí.
„Manžel nikdy nebol sám. Stále sme všade chodili spolu. Deti súťažili odmalička a dosahovali dobré výsledky. Striedali sa na prvých miestach. Keď sme prišli, ostatní hovorili: Andogovci sú tu, nemáme šancu! Celú rodinu som v sobotu balila na súťaž a v nedeľu zas vybaľovala. Pochodili sme skoro všetky letiská na Slovensku. Chýba mi to. Zvykli sme si na taký život. Doposiaľ mám plný byt modelov,“ priznáva.
Na memoriál prišla so synom Rudolfom. Druhý syn Vladimír pre pracovné povinnosti v Prahe prísť nemohol.
Rudolf je dôkazom toho, že jablko nepadá ďaleko od stromu. Pracuje na Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach ako odborný asistent. Pôsobí v oblasti vedy a výskumu a vo voľnom čase sa venuje leteckému modelárstvu.
„Otec bol pre nás vzorom i motiváciou. Viedol nás k leteckému modelárstvu. Ako deti sme s ním chodili na súťaže, sledovali sme jeho prácu,“ dodáva.
Požiadajú o Cenu mesta
Dnes v Humennom aktívne pôsobí 23 modelárov v Leteckomodelárskom klube, pri Centre voľného času Dúha pracuje krúžok leteckých modelárov pod vedením Vojtecha Gavrona.
Leteckí modelári plánujú na budúci rok na desiate výročie Memoriálu požiadať mesto o udelenie Ceny mesta pre Rudolfa Andogu in memoriam.
Kto bol Rudolf Andoga
Rudolf Andoga, rodák zo Zbojného, sa zaslúžil o rozvoj leteckého modelárstva v našom regióne. V rokoch 1968 do 2003 bol aktívnym modelárom, reprezentantom Slovenska, Československa, viacnásobným majstrom krajiny.
Súťažil v kategórii F1C – voľné motorové lietadlá, venoval sa aj upútaným modelom a raketovému modelárstvu. Bol všestranný modelár.
Ako prvý prekonal československý rekord v rýchlostných upútaných modeloch, keď preletel vyše 200 kilometrov za hodinu. Patril k slovenskej a československej modelárskej špičke.
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.