Piate výročie jeho zápisu do unikátneho zoznamu oslávili miestni veriaci a obyvatelia viacerých obcí z okresov Sobrance a Snina.
RUSKÁ BYSTRÁ. V jednej z najmenších obcí okresu Sobrance pripravila gréckokatolícka cirkev, farnosť Ruský Hrabovec a obec Ruská Bystrá v spolupráci so Zemplínskym osvetovým strediskom (ZOS) Michalovce oslavy 5. výročia zápisu dreveného kostolíka sv. Mikuláša Biskupa do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Slávnosť sa začala koncertom náboženských piesní v jedinečnom podaní Anky Servickej. Achijerejskú svätú liturgiu celebroval vladyka Milan Chautur, košický eparcha.
V kostolíku stále slúžia liturgické obrady
Stavanie drevených kostolíkov bolo podmienené dostatkom kvalitného dreva ako stavebného materiálu a možnosťou pomerne rýchleho premiestnenia celej komunity, vrátane chrámu, ak sa ocitla v ohrození.
„Stret východnej a západnej kultúry v regióne východného Slovenska v tejto časti Karpatskej kotliny podmienil vznik cenných stavebných pamiatok, medzi ktoré patrí aj jedinečný drevený kostolík svätého Mikuláša v Ruskej Bystrej. Tento symbol miestnej rusnáckej komunity sa ľudovo volá cerkva. Pochádza zo začiatku 18. storočia a je stále funkčný, slúži na liturgické obrady. Vďaka svojej výnimočnosti bol v roku 1968 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a v roku 2008 bol zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO,“ vysvetlila Erika Demčáková zo ZOS Michalovce, detašované pracovisko Sobrance.
Drevený kostolík je trojpriestorová drevená budova, ktorej členenie nie je tak výrazné v dôsledku mohutnej šindľovej strechy.
Kostolík má dve veže, jedna je situovaná na západ a druhá, omnoho menšia, je na jeho východnej strane. Obidve veže sú zakončené krížmi.
Na západnej strane je strecha predĺžená, podopretá zvislými drevenými stĺpmi a tvorí tak zastrešený priestor pred dverami.
„Interiér v barokovom a rokokovom štýle pochádza zo začiatku 18. storočia. V interiéri je loď oddelená od babinca drevenou stenou zdobenou drevorezbami. Bohato zdobený neskorobarokový ikonostas a oltár pochádzajú z prvej polovice 18. storočia. Ikonostas bol pravdepodobne prenesený z iného chrámu, lebo priestorovo nie je integrovaný vo svätyni,“ vysvetlila Demčáková.
Z dôvodu nedostatku miesta sú krajné ikony umiestnené na bočných stenách. Cárska brána je zo 17. storočia a zobrazuje ikony štyroch evanjelistov a ikonu Zvestovania. V interiéri chrámu sú ikony, ktoré sú staršie ako samotný kostolík.
Pripomenuli si aj posolstvo sv. Cyrila a Metoda
V kultúrnom programe vystúpili žiaci ZŠ Podhoroď s pásmom venovaným 1150. výročiu sv. Cyrila a Metoda. Predstavili sa aj folklórne skupiny Ubľanka z Uble, Pajtaše zo Sniny a ženské spevácke duo Červená ruža z Malého Berezného z Ukrajiny. Program moderovala v rusínskom nárečí Simona Fedorková.
Podujatie spestrilo aj vystúpenie Michala Hospodára, predsedu Spolku sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach, ktorý sa vo svojom prejave zameral na sakrálne umenie prezentované v chrámoch.
Správca farnosti v Ruskom Hrabovci Jozef Kornecký sa návštevníkom podujatia prihovoril prostredníctvom básne Proglas v rámci cyrilometodského pásma.
„Vladyka Milan Chautur vyslovil slová, ktoré sa vryli snáď do pamäte všetkých: 'Žite spolu ako rodina, držte spolu ako rodina, bude sa vám žiť lepšie',“ povedala Demčáková.
Slávnosť ukončil futbalový zápas medzi kňazským družstvom vladyku Milana a družstvom obce Ruský Hrabovec.
Autor: dem
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.