Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Ťažko chorí onkologickí pacienti z regiónu Zemplína už nemusia cestovať za liečbou do vzdialenejších Košíc a Prešova. V michalovskej nemocnici spustili do prevádzky lineárny urýchľovač, ktorý bude slúžiť na liečbu nádorových ochorení pacientov z piatich okresov.
MICHALOVCE. Región Zemplína patrí v rámci Slovenska medzi najrizikovejšie lokality s výskytom onkologických ochorení.
Ročne liečia v Nemocnici s poliklinikou Š. Kukuru v Michalovciach približne 400 onkologických pacientov.
Najčastejšie nádorové ochorenia liečené rádioterapiou sú u žien zhubné nádory prsníkov, krčka a tela maternice, u mužov zhubné nádory pľúc, prostaty a zhubné nádory tráviaceho traktu, predovšetkým konečníka.
„Vo všetkých onkologických diagnózach badáme mierny nárast. Lineárnym urýchľovačom liečime všetky nádorové ochorenia, všetky onkologické diagnózy. Štatisticky evidujeme každý rok zvýšenie onkologických ochorení v našom regióne približne o 50 pacientov ročne. V rámci Slovenska patríme medzi najrizikovejšie regióny,“ potvrdila primárka oddelenia onkológie a rádioterapie Gabriela Hermanová.
Pacienti už nemusia cestovať
Pacientom z okresov Michalovce, Sobrance, Trebišov, Humenné a Snina trpiacim nádorovými ochoreniami komplikoval liečbu viac ako rok nefunkčný prístroj.
Kobaltový žiarič po 20 rokoch prevádzky doslúžil a onkologickí pacienti dochádzali na ožarovanie do Východoslovenského onkologického ústavu v Košiciach.
„Rok a pol prebiehala prestavba na lineárny urýchľovač. V tej dobe boli naši pacienti riešení vo vzdialenejších onkologických pracoviskách v Košiciach a Prešove. Mali sme problém, pretože dennodenne dochádzať na tak náročnú liečbu do vzdialených pracovísk bolo dosť namáhavé pre pacientov. Všetci sa tešíme, že naši pacienti budú dostávať kvalitnú onkologickú liečbu vo svojom regióne,“ uviedla Hermanová.
Kvalitnejšia liečba
Primárka dodala, že 70 percent pacientov sa počas onkologickej liečby podrobí ožarovaniu. Lineárny urýchľovač je špičkové zariadenie, ktorým disponujú aj svetové onkologické pracoviská.
„Jeho výhoda je hlavne v tom, že jeho prídavnými zariadeniami dokážeme vytvarovať nepravidelný ožarovaný objem a aplikovať vysokú dávku žiarenia do cieľového objemu, za maximálnej ochrany okolitých zdravých tkanív. Ročne predpokladáme ožiariť 500 až 600 pacientov,“ spresnila Hermanová.
Nákup tohto zariadenia spolu so stavebnými úpravami vyšiel nemocnicu na 1,25 milióna eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.