Mesto Kráľovský Chlmec (okres Trebišov) musí po prehratom súdnom spore zaplatiť vyše 1,3 milióna eur za nezaplatenú faktúru z roku 1996.
KRÁĽOVSKÝ CHLMEC. Na vyplatenie časti pohľadávky si mesto podľa primátora Jozefa Baloga vezme bankový úver, predať zrejme bude musieť aj nejaký majetok, do úvahy pripadá tepelné hospodárstvo.
Pôvodná výška spornej faktúry za stavebné práce na miestnej základnej škole bola necelých 272 000 eur (8,2 milióna korún), postupne suma narastala pre úroky.
"Po dohode s exekútormi zaplatíme do 15. augusta istinu, súdne trovy a ešte nejakú časť odmeny exekútorov, aby sme zastavili nárast úrokov z omeškania," uviedol pre TASR primátor Balog.
"Ďalej pravdepodobne ponúkneme na predaj nejaký majetok, napríklad tepelné hospodárstvo, ktorého účtovná hodnota zodpovedá práve danej sume."
Kauza sa týka výstavby školy
Mesto už nemôže voľne nakladať s majetkom bez súhlasu exekútorov. Záložné právo je podľa Baloga na tepelnom hospodárstve, ako aj na ďalších objektoch a pozemkoch, vrátane futbalového štadióna s budovami.
Kauza súvisí s výstavbou základnej školy, keď dodávateľom prác boli Pozemné stavby š. p. Trebišov. V roku 1991 bol určený finančný limit na výstavbu v sume približne 19,5 milióna Kčs, počas roka bol znížený na 11,3 milióna Kčs.
Firma však tvrdila, že práce boli vykonané v pôvodne dohodnutej hodnote. Mesto podľa jeho vedenia však tieto práce nikdy neprevzalo a neuznalo.
Mesto na súde neuspelo
Pozemné stavby Trebišov š. p. v likvidácii mali vystaviť faktúru 30. decembra 1996, ktorá podľa tvrdenia správcu konkurznej podstaty úpadcu bola doručená na mestský úrad.
"Avšak táto faktúra nebola doručená na mestský úrad, lebo v knihe faktúr nie je evidovaná a nikto nevie preukázať jej doručenie," namieta primátor.
Mesto faktúru v minulosti neuznalo a usilovalo sa dokázať, že bola neoprávnená. Okresný a krajský súd po ťahaniciach však rozhodli v jeho neprospech, už vlani v lete dostalo mesto oznámenie o exekúcii.
Kráľovskému Chlmcu nepomohlo ani obrátenie sa Najvyšší súd a Ústavný súd SR. Pohľadávku si voči mestu uplatňovali tri košické firmy.
Podobné problémy mal aj Trebišov
Odpredajom tepelného hospodárstva zahŕňajúce mestské kotolne, výmenníkové stanice, rozvody tepla a ďalšie nehnuteľnosti riešilo vlani po prehratom súdnom spore hrozbu exekúcie mesto Trebišov.
Pre pohľadávku siahajúcu do roku 1999 muselo mesto dvom bratislavským spoločnostiam zaplatiť 2,5 milióna eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.