V ubytovacích zariadeniach nášho kraja prenocovalo 664 863 hostí. Za bývanie turisti zaplatili 43 miliónov eur.
HUMENNÉ. Údaje poskytla redakcii Korzára Jaroslava Petričová z prešovského pracoviska Štatistického úradu SR.
Humenskému okresu patria v štatistikách hneď dve prvenstvá. Najkratšie pobudli návštevníci práve v tomto okrese. Priemerný počet prenocovaní bol len 1,7 dňa.
Za ubytovanie však zaplatili v priemere najviac z celého kraja, až 23,66 eura, čo je o 3,32 eura viac, ako je priemerná cena za ubytovanie v kraji.
„Dovolenkári sa u nás ubytujú na jednu noc a potom idú ďalej – do Bardejova, do Tatier. To, čo je v Humennom zaujímavé, si prezrú za deň. Kaštieľ, prípadne Brekovský hrad. Nemá ich tu viac čo zdržať,“ hovorí pracovník recepcie v jednom z humenských penziónov.
Dlhšie v penzióne zvyknú pobudnúť ľudia z mesta a okolia, ktorí odtiaľto odišli do zahraničia za prácou.
„Navštevujú príbuzných, známych, priateľov. Na izbu sa prídu len vyspať. Ostanú týždeň, dva,“ dodáva.
Dva–tri dni sa zdržia ľudia, ktorí k nám prichádzajú pracovne. „Mali sme aj takých, čo tu montovali fotovoltaickú elektráreň a ostali tri týždne,“ dopĺňa.
Pátrali po predkoch
Biznis klientela v hoteli Best Western Karpatia sa podľa slov vedúcej pracovníčky recepcie zdrží v priemere 4 noci.
Pracovníci, ktorí sú u nás služobne, dva-tri týždne až mesiac. Turistov je najviac cez letné prázdniny. Maximálna dĺžka ich pobytu je 5–6 nocí.
„Mali sme turistov z USA, ktorí pátrali po svojich predkoch. Chodievali do Sninského a Medzilaborského okresu, po cintorínoch, po matrikách. Zopár ich prišlo pre drevené kostolíky,“ hovorí.
Do penziónu v Adidovciach chodia domáci i zahraniční turisti. „Zdržia sa dve–tri noci. Ale máme aj takých, čo ostanú len jeden deň,“ hovorí majiteľ Ľubomír Obšitník.
Osemdesiat percent turistov chodí pešo či na bicykli na výlety do Národného parku Poloniny, na Sninský kameň či Morské oko. Nenechajú si ujsť ani prehliadku múzea Andyho Warhola v Medzilaborciach.
„Osemdesiat percent našej klientely tvoria Česi. Tí sa zdržia v priemere týždeň. Holanďania, Nemci či Angličania ostávajú jeden, dva dni,“ spresňuje.
Lacné ubytovanie chýba
Ceny za jednolôžkovú izbu v penziónoch sa pohybujú od 17 do 25 eur. Za dvojlôžkovú od 35 do 45 eur, k tomu treba prirátať 4–5 eur za raňajky. V hoteloch sú ceny vyššie.
Veľkým nedostatkom je podľa členov Klubu slovenských turistov Michala Kirschnera a Jaroslava Skružného to, že v našich končinách nie sú turistické chaty v personálom a celoročnou prevádzkou, kde by sa dalo lacno a štandardne ubytovať.
Čo hovoria štatistiky?
V ubytovacích zariadeniach Prešovského kraja prenocovalo vlani 664 863 hostí, čo predstavuje 17,6 percenta z celkového počtu návštevníkov v Slovenskej republike.
Na celom území kraja poskytovalo turistom služby 724 ubytovacích zariadení zaradených do štatistického zisťovania, z toho bolo 110 hotelov, 164 penziónov, 61 turistických ubytovní a 213 ubytovaní v súkromí. Návštevníci mali k dispozícii 11 381 izieb s 30 553 lôžkami a 3 610 miest na voľnej ploche.
Najvyšší podiel ubytovacích zariadení v kraji mal okres Poprad (44,3 percenta), okres Kežmarok (17,4 percenta) a okres Prešov (7,3 percenta).
V prevažnej miere sa na návštevnosti kraja podieľali Slováci, zahraniční návštevníci tvorili 33,6 percenta.
Najviac hostí bolo z Českej republiky (11,7 percenta), Poľska (5,6 percenta), Južnej Kórey (2,5 percenta), Nemecka (2,4 percenta ) a Maďarska (1,9 percenta).
Najviac návštevníkov prišlo do okresu Poprad (64,6 percenta). Priemerná dĺžka pobytu návštevníkov v kraji bola 3,2 dňa. Dlhšie pobyty boli zaznamenané v okresoch Bardejov (6,3–dňové) a v Starej Ľubovni (4,2–dňové), čo ovplyvnila hlavne kúpeľná turistika.
Najkratšie pobudli návštevníci v okrese Humenné s priemerným počtom prenocovaní 1,7 dňa.
Celkové tržby za ubytovanie v Prešovskom kraji dosiahli hodnotu 43 miliónov eur, čo z celoslovenských tržieb predstavuje 16 percent. Podiel tržieb od domácich návštevníkov v kraji predstavoval 60,8 percenta, čo je 26,1 milióna eur.
Najvyššie tržby za ubytovanie sa dosiahli v okrese Poprad (31 mil.), potom nasledujú okresy Stará Ľubovňa (2,9 mil.), Kežmarok (2,7 mil.), Prešov (2,4 mil.) a Bardejov (2,1 mil. eur).
Priemerná cena za ubytovanie v kraji bola 20,34 eura, čo je o 4,29 eura menej, ako je priemer v SR.
Najvyššiu priemernú cenu za ubytovanie (23,66 eura), zaplatili návštevníci v okrese Humenné a najnižšiu (6,58 eura) v okrese Svidník.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.