K umeniu ulice privoňal na štúdiách v Košiciach. Pracuje rôznymi technikami a ulicu by za ateliér nevymenil za nič na svete.
HUMENNÉ. Nedávno inicioval vytvorenie Galérie pod nadjazdom.
Dvadsaťosemročný vyštudovaný stavbár Tomáš Orlej odchádzal a prichádzal do Humenného už od strednej školy.
„S maľovaním som začal, keď som prišiel do Košíc na školu. Tam je graffiti scéna na inej úrovni ako tu. Vtedy sa u nás ešte len rozbiehali začiatočníci. Maľovanie ma zaujalo. Začal som sa mu venovať naplno. Bavilo ma a stále ma baví,“ hovorí.
Na umení ulice oceňuje najmä voľnosť a slobodu. Rozhodovania, vyjadrenia, stvárnenia. „Môžem maľovať, čo chcem. Namaľujem všetko,“ dodáva.
Venuje sa viacerým technikám. „Maľovanie je len jednou z mnohých. Používam techniku fóliových nálepiek, maľujem rôznymi šablónkami, používam spreje, valčeky. Writeri maľujú sprejmi, street artisti valčekmi,“ vysvetľuje.
Prácu vidia tisíce ľudí
Maľovať na ulici znamená byť ľuďom na očiach.
„Našu prácu vidí množstvo ľudí. Denne prejde tadiaľ tisíc, možno aj dvetisíc ľudí. A doma som len ja a rodina,“ hovorí pod pilierom humenského nadjazdu, kde neskôr pomocou šablóny dva krát jeden a pol metra namaľoval portrét módnej návrhárky Lýdie Eckhardt.
„Takto sa môžeme prezentovať pred verejnosťou. Väčšinou sa stretávame s pozitívnymi názormi. Zaznamenali sme aj reakcie, aby priestor ostal čistý. Ale veď sú tu rôzne nápisy, rasistické i fašistické. Ale to asi ľuďom až tak neprekáža,“ dodáva.
Writeri sa „skrývajú“ za pseudomená. Podľa slov Tomáša si takto strážia súkromie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.