Do 9. ročníka súťaže sa zapojili šikovné gazdinky zo sobranského regiónu, ale aj z Ukrajiny.
PODHOROĎ. V obci Podhoroď v okrese Sobrance sa po roku opäť zišli kuchárky, ktoré súťažili v lepení a varení pirohov.
Úlohou súťažiacich bolo pripraviť z 1 kg múky v určenom časovom limite čo najväčší počet pirohov so stanovenou veľkosťou.
Súťažné družstvo z obce Priekopa ocenila porota za dlhoročnú účasť na súťaži a tradičný prístup k príprave pirohov.
Súťažné družstvo zo Zakarpatskej Ukrajiny ocenila porota za originalitu pri výbere plniek do pirohov. Svoje pirohy ochutili čučoriedkami, hubami, zemiakmi, tvarohom s hrozienkami, ale aj kapustou.
Kuchársky tím zo Sobraniec si prevzal cenu za odvahu a profesionálny prístup k premiérovej účasti v súťaži.
Festival spája ľudí v pohraničí
Viacžánrový festival patrí v tejto prihraničnej oblasti k obľúbeným a očakávaným kultúrno-spoločenským podujatiam.
„Cieľom festivalu je budovať povedomie a hrdosť na spoločnú históriu a súčasnosť regiónu, v ktorom sa prelínajú ukrajinské a rusínske ľudové zvyky a tradície so slovenskými, zatraktívniť destináciu a prispievať k rozvoju cestovného ruchu,“ vysvetlila Erika Demčáková zo Zemplínskeho osvetového strediska Michalovce, Detašované pracovisko Sobrance.
V programe účinkovali slovenské, rusínske a ukrajinské súbory, skupiny a jednotlivci.
Špecifikom 41. Podhoroďských slávností bolo pásmo venované 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, ktoré začalo vystúpením žiakov a pedagógov ZŠ v Podhorodi a pokračovalo odborným vysvetlením prínosu vierozvestcov historikom Martinom Molnárom zo Zemplínskeho múzea v Michalovciach.
Vystúpili Slováci, Rusíni aj Ukrajinci
V programe vystúpili mladé talentované speváčky ľudových piesní Miroslava Rošková a Kristína Hostovičáková v sprievode akordeonistu Petra Stripaja.
V programe účinkovala aj ženská spevácka skupina Arnika z Užhorodu, rodinná spevácka skupina Zaričanka zo Stakčína, spevácke duo Dúha zo Sniny, mužská spevácka skupina Hnojňane z Mihaľovec a nováčikom boli speváci ľudových piesní z obce Koňuš, ktorí vznikli tohto roku ako Koňušane.
Svojím humorom osviežil prítomných ľudový rozprávač Jožko Jožka a folkový spevák Štefan Barančík rozšíril ponuku žánrov festivalu.
„Po bloku ľudového tanca a spevu v podaní folklórneho súboru Viničiar zo Sobraniec, záver patril mužskému speváckemu súboru Rusinija z Humenného, ktorý reprezentuje tradičnú ľudovú kultúru Rusínov Slovenska, žijúcich na pôvodnom území Podkarpatskej Rusi, prostredníctvom spevu rusínskych piesní v autentickej podobe,“ uviedla Demčáková.
Tradične k sprievodným podujatiam patrila jazda na koni, predajné stánky a tanečná zábava s hudobnou skupinou Pocit.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.