Členovia občianskeho združenia Podvihorlatský železničný spolok sa rozhodli starať sa o Stakčínsku strelu. Dnes už unikátny motorový vozeň v tomto roku odchádza do zaslúženého dôchodku a bude potrebovať starostlivú ruku. Otvoriť dvere rušňového depa verejnosti chcú humenskí železničiari už o týždeň, na oslavy Pamätného dňa mesta.
HUMENNÉ. Pri zrode združenia na konci minulého roku stála partia mladých železničiarov.
„Naším zámerom je udržať a zachovať pre budúce generácie najstarší motorový vozeň z radu 810 v našich končinách, ľudovo nazývaný Stakčínska strela. Je u nás od samého začiatku,“ hovorí predseda združenia Dominik Drevický.
Motorák má číslo 004, čo znamená, že v roku 1976 bol štvrtým vyrobeným kusom svojho druhu.
„Máme informácie, že prvé kusy sú po haváriách nefunkčné. Predpokladáme, že náš motorový vozeň je najstarší slovenský unikát,“ dopĺňa podpredseda združenia Ján Lukáč.
„Strela“ má pôvodný náter, je stále prevádzkyschopná a vo výnimočných prípadoch sa ešte prebehne po koľajniciach nášho regiónu. Koncom tohto roka však odchádza do dôchodku.
„Tieto motorové vozne boli svojho času revolúciou na železnici. Mali napríklad kompletne automaticky zatvárateľné dvere,“ chváli stroj Drevický.
„Pamätníkom je veľmi ľúto, že motorový vozeň radu 262 z roku 1946, ktorý bol tiež v našom depe, skončil v súkromných rukách. Preto chceme zachovať, čo sa dá. Teraz máme druhú šancu,“ dodáva.
Snom železničiarskych nadšencov je využívať Strelu na nostalgické jazdy, napríklad aj cez Lupkovský tunel.
V hľadáčiku združenia je tiež záchrana technických pamiatok. „Máme v merku zauhľovač i napájacie veže,“ hovorí Drevický.
Depo podstatne zmenilo svoju pôvodnú tvár, minulosťou je budova pieskarne, kde sa skladoval piesok do rušňov. V budúcnosti ho čaká zásadná rekonštrukcia.
Dvere depa sa otvoria
Železničiarske spolky v Humennom boli v minulosti nositeľmi kultúry, športu. Hrali divadlo, cvičili v Sokole, muzicírovali v dychovke. Svedčia o tom zápisy v Pamätnej knihe.
„Na železnici pracovalo mnoho chlapov z regiónu a po koľajniciach k nám dlhé roky prichádzal pokrok. Chceme sa otvoriť a priblížiť verejnosti. Ukázať im, čo v našom depe máme, ako sa o vlaky staráme,“ hovorí Drevický.
Na sobotu 7. septembra budú na koľajniciach čakať na návštevníkov najmodernejšie kusy - spoločenský disco vozeň, dvojposchodový elektrický vlak, wifi vozeň druhej triedy, staršia klimatizovaná „Vrana“ spod Tatier, „Bageta“ spojená z motorového a prívesného vozňa „harmonikou“ i Stakčínska strela.
Pripravená je bezplatná kyvadlová doprava z malej železničnej stanice do depa. Po depe bude deti voziť elektrický rušeň s pohonom na baterky. Pripravené sú rôzne súťaže, výstavy modelov vláčikov, lietadielok i numizmatické zbierky.
„Máme vo svojich radoch majstrov Slovenska vo varení gulášu. Partia štyroch našich kolegov z Hrabovca bude variť guláš z diviny,“ uzatvára Drevický.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.