Agentúrny text sme doplnili informáciami redakcie Korzára.
SNINA. V pondelok prišlo 17 žiakov Súkromného bilingválneho gymnázia na slávnostné otvorenie nového školského roka. Našli prázdne učebne.
Zriaďovateľ Súkromného bilingválneho gymnázia v Snine neotvoril školský rok a školu tajne vysťahoval. Ignoruje rodičov 17 študentov, ktorí nevedia, kde majú ich deti pokračovať v štúdiu.
Podľa zriaďovateľa Štefana Sekeráka je dôvodom platobná neschopnosť školského zariadenia. Škole sa nepodarilo už v minulom školskom roku ani teraz získať žiakov do prvého ročníka, v štúdiu malo pokračovať ešte 17 žiakov, ktorí mali od septembra navštevovať tretí až piaty ročník vzdelávania.
Sekerák v utorok uviedol, že rodičov o tejto skutočnosti včas informovali listom. O zlej finančnej situácii údajne hovorili so zákonnými zástupcami žiakov ešte v priebehu školského roka 2012/2013.
Rodičia na jeho návrh neboli ochotní prispieť na chod školy vyššou sumou.
Podľa zmluvy ročné školné bolo stanovené na 350 eur. Sekerák ďalej uviedol, že ani túto čiastku neboli niektorí rodičia schopní uhradiť, lebo v niektorých prípadoch išlo o deti zo sociálne slabších pomerov. Navyše, sponzor, ktorý prisľúbil podporiť školu finančne, nakoniec od dohody odstúpil.
Podľa Sekeráka existuje dohoda, že študenti môžu prestúpiť do 15. septembra na štátne školy, konkrétne na gymnázium v Snine, prípadne v Humennom. Do úvahy prichádza aj cirkevné gymnázium v Snine.
Foto: TASR/Tomáš Doboš
Rodičia podali trestné oznámenie
„V roku 2011 došlo k zmene zriaďovateľa a škola sa presťahovala. Verili sme, že nový zriaďovateľ Štefan Sekerák pomôže v rozvoji školy,“ povedala Iveta Šantová, členka Rady školy a matka jednej zo študentiek.
Školu presťahovali do budovy bývalého Okresného úradu, ktorá patrí Centru pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.
„Vlani tam študovalo 19 žiakov. Tohto roku je ich 17. Učitelia pracovali na dohodu, len dvaja mali stály úväzok,“ vysvetlil Šantová.
Rodičia sa dozvedeli, že zriaďovateľ dal učiteľom výpoveď k 30. júnu. Netušili, čo je za tým. „O tom, že školu ruší, alebo sťahuje, nám nepovedal,“ povedala.
"V pondelok 26. augusta zasadala mimoriadne Rada školy na základe toho, že sa počas predošlého víkendu zriaďovateľ súkromného bilingválneho gymnázia odsťahoval z priestorov školy spolu s jej vybavením," informovala Šantová.
Nespokojní rodičia podali v súvislosti s náhlym vysťahovaním priestorov sninského gymnázia trestné oznámenie.
"Svojvoľné opustenie sídla školy je podľa nášho názoru trestné," konštatovala Šantová s tým, že 17 študentov súkromného gymnázia, ktorí mali nastúpiť v septembri do 3., 4. a 5. ročníka, momentálne nevie, kde si svoje stredoškolské štúdium dokončia.
"Ide o päťročné bilingválne gymnázium s tým, že vo 4. ročníku maturovali žiaci zo slovenského a ruského jazyka a v piatom mali maturovať z dvoch voliteľných predmetov. Čo ďalej s piatakmi, keď piaty ročník momentálne neexistuje?" pýta sa Šantová.
Sklamaní študenti sa podľa jej slov so žiadosťou o pomoc na iné stredné školy zatiaľ neobracajú. Väčšina štvorročných škôl v regióne totiž realizuje iný typ vzdelávacieho programu.
Na súkromnom sninskom gymnáziu sa predmety vyučovali aj v ruskom jazyku. Išlo napríklad o informatiku či náuku o spoločnosti.
Žiaci sa zároveň obávajú, že by im štátne gymnáziá absolvovanú písomnú maturitnú skúšku zo 4. ročníka neuznali.
Kraj nikto neoslovil, rodičia chcú školu zachrániť
Gymnáziá v Snine a Humennom patria do zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.
Podľa hovorkyne kraja Veroniky Fitzekovej ich zatiaľ nikto so žiadosťou o prestup neoslovil. Nekontaktoval ich ani Štefan Sekerák, ani rodičia detí. Podľa hovorkyne, ak by župa mala prijať naraz väčší počet študentov, potrebuje navýšiť plán výkonov, čo je istý proces.
Vedúca odboru školstva Obvodného úradu v Prešove Kvetoslava Komanická uviedla, že nie je v ich kompetencii riešiť problém, kde dokončia štúdium dotknutí žiaci. Budú však iniciovať finančnú kontrolu na škole.
Rodičia chcú bilingválne gymnázium v Snine zachrániť. "Ak bude zriaďovateľ ochotný a do 15. septembra otvorí gymnázium, ktoré zatiaľ nebolo vymazané zo siete škôl, sme dokonca ochotní sa zložiť a mu tie podlžnosti uhradiť. V opačnom prípade sa bude snažiť prevziať prevádzkovanie školy občianske združenie Almaz. Začali sme už komunikáciu s ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu," uzavrela Šantová.
Michal Kaliňák, hovorca ministerstva školstva potvrdil, že Sekerák školu vysťahoval svojvoľne. Nemal na to žiaden súhlas a ani povolenie. Zmeny urobil bez rozhodnutia ministerstva.
"Vzhľadom na možný nezákonný postup zriaďovateľa voči zmluvným podmienkam o štúdiu so žiakmi školy a taktiež pre možné porušenie pracovnoprávnych vzťahov, ako aj finančnej disciplíny v oblasti hospodárenia s majetkom štátu, je možné očakávať konanie príslušných kontrolných orgánov, najmä Štátnej školskej inšpekcie a príslušných orgánov v občianskoprávnom a v trestnom konaní," uviedol hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák.
Kaliňák vysvetlil, že rezort má informácie o situácii len od rodičov. Preto o stanovisko a riešenie danej situácie požiadal Obvodný úrad v Prešove.
"Ministerstvo školstva oslovilo Obvodný úrad v Prešove, ktorému kompetenčne zo zákona prináleží oblasť výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach v jeho územnej pôsobnosti, aby danú situáciu riešil. V súčasnosti Obvodný úrad v Prešove pozastavil zriaďovateľovi všetky finančné prostriedky," dodal Kaliňák.
„Žiaci sa môžu uchádzať o pokračovanie v gymnaziálnom štúdiu, ak podajú žiadosť riaditeľovi školy podľa ich výberu, a to pre nich v najvhodnejšom gymnáziu podľa zamerania v danom regióne,“ odporučil rodičom sklamaných študentov.
V minulosti zistili viacero nedostatkov
Kontroly, ktoré sa týkali školského vzdelávacieho programu a plnenia právnych predpisov na tejto škole ešte v minulosti niekoľkokrát vykonala Štátna školská inšpekcia.
Riaditeľka Školského inšpekčného centra v Prešove Mária Choborová uviedla, že v roku 2010 zistili na tejto škole viacero nedostatkov.
Gymnázium nemalo vypracovaný školský vzdelávací program, riaditeľ školy prijal uchádzačov na štúdium v rozpore s platnými právnymi predpismi.
V tom čase mala škola iného zriaďovateľa, od roku 2011 sa ním stal Štefan Sekerák.
Aj keď došlo k niektorým nápravám, škola stále bojovala s nedostatkom študentov.
Poslednú kontrolu vykonali v máji tohto roku. Zriaďovateľ im neavizoval zámer zrušiť školu. Ani doteraz nebola škola vyňatá zo siete škôl a školských zariadení, lebo zrejme o to nikto nepožiadal ministerstvo školstva.
Podľa Choborovej, pokiaľ medzi žiakmi nie sú deti, ktoré nemajú ukončenú povinnú školskú dochádzku, o ich ďalšom štúdiu rozhodujú výlučne ich zákonní zástupcovia.
Foto: TASR/Tomáš Doboš
Sekerák hovorí o chudobe regiónu
Súkromné gymnázium v Snine bolo zriadené v roku 2006, vyučovať sa na ňom začalo v roku 2007. Malo ísť o stredoškolské vzdelávanie so zameraním na cudzie jazyky a základy podnikania v cestovnom ruchu.
Neskôr sa transformovalo na bilingválne gymnázium so zameraním na ruský jazyk.
Štúdium bolo rozvrhnuté na päť rokov.
Bilingválne gymnázium sídlilo od septembra 2010 v priestoroch na Budovateľskej ulici v Snine, ktoré mu prenajímalo Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.
„Od samého začiatku sme s nimi mali problémy s uhrádzaním nájomného,“ povedala Mária Mandáková, riaditeľka Centra pedagogicko-psychologického poradenstva.
Zriaďovateľ im nájom za 10 miestností platil nepravidelne. V súčasnosti dlží niekoľko tisíc eur. Sekeráka koncom augusta listom vyzvali, aby peniaze uhradil v splátkovom kalendári. Inak dostane výpoveď z nájmu.
„Splátkový kalendár nedodržal,“ povedala Mandzáková. Zriaďovateľ ich šokoval. „Potrebovali sme odstrániť poruchu v krídle budovy, kde sídli gymnázium. Vtedy sme zistili, že všetko tajne vysťahoval,“ povedala.
Sekerák im to neskôr oznámil písomne. O úhrade dlhu sa nezmienil. Kvôli tomu mimoriadne zasadla Rada školy.
Dodala, že gymnázium si môže svoje záväzky uhradiť do konca novembra, inak s ním ukončia nájomný vzťah.
„O dlhu sme nevedeli. Sme ale ochotní ho vyrovnať,“ povedala za rodičov Šantová.
Dodala, že Sekerák sa rodičom zatajuje.
Podľa Sekeráka, v roku 2011, keď prevzal školu, bola už zadlžená, musel sa vysporiadať s doplatením miezd pre učiteľov a s dlhmi na nájomnom.
Podľa jeho vyjadrenia bolo nešťastím zakladať súkromnú školu v regióne, kde je vysoká nezamestnanosť a chudoba.
Žiaci sú doma. Rodičia dúfajú, že im pomôže ministerstvo a do 15. septembra rozbehne riadne vyučovanie nový zriaďovateľ. „Lenže pán Sekerák dokola opakuje, že škola je jeho a on ju nikomu inému dávať nebude,“ podotkla Šantová.
Najbližšie gymnázium tohto typu je v Bratislave. Občianskemu združeniu zo Sniny, ktoré chcelo v meste zriadiť vlani nové bilingválne gymnázium, zámer nevyšiel. Mestskí poslanci s tým nesúhlasili paradoxne práve kvôli existencii spomínaného gymnázia.
Autor: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.