Hoci je Národná bločková lotéria už vyše týždňa v plnom prúde, Michalovčania zatiaľ húfne bločky nezbierajú, ani ich neposielajú do žrebovania. Mnohých nezaujíma, niektorí ešte potrebujú čas, aby sa bližšie oboznámili s jej pravidlami. Tí, ktorí sa rozhodli súťažiť, viac využívajú internet a mobilný telefón, ako sieť stávkových kancelárii Tipos.
MICHALOVCE. Ani desaťtisíc eur či možnosť vyhrať auto zatiaľ neoslovili Michalovčanov, aby sa zapojili do Národnej bločkovej lotérie. Prihlásiť sa dá pritom cez esemesku, mobilnú aplikáciu, internet či v sieti Tipos, kde sa podávajú tikety do číselných lotérií Loto.
Pracovníčka pošty v centre Michaloviec vysvetlila, že zatiaľ nával ľudí nezaznamenali.
„Zatiaľ sa len chodia predbežne pýtať, ako bločková lotéria vôbec funguje a ako sa podáva tiket,“ uviedla pracovníčka za priehradkou.
Ak sa rozhodnete pre podanie tiketu cez Tipos, zaplatíte 20 centov.
„Niektorí dôchodcovia si mysleli, že môžu na jeden tiket za 20 centov podať viac bločkov, ale keď zistili, že je to len na jeden bloček, tak sa im to zdalo priveľa,“ dodala pracovníčka pošty.
V priebehu prvého týždňa zaznamenali na pošte na Štefánikovej ulici len do 100 podaní.
Národnej bločkovej lotérie sa obávali tipéri, ktorí chodia na poštu pravidelne podávať napríklad Loto. „Niektorí nám volali, či sa tu netvoria rady v súvislosti s bločkovou lotériou, či si môžu prísť podať Loto.“
Michalovčania zatiaľ váhajú
Výrazný dopyt po pokladničných blokoch z elektrickej registračnej pokladne neevidujú ani predavačky potravín a rôznych predajní v centre mesta na Námestí osloboditeľov.
„Niektorí kupujúci bločky berú, iní nie. Nerozdeľujú si nákup na viac častí, aby mali viac bločkov do lotérie,“ povedala predavačka z predajne potravín.
Súťažiť je možné len s bločkami z elektronickej registračnej pokladnice, ktoré majú na sebe logo ministerstva financií. S paragónmi, faktúrami, cestovnými lístkami či inými daňovými dokladmi sa do bločkovej lotérie prihlásiť nedá.
Michalovčania majú na lotériu rozdielne názory.
„špeciálne kvôli tejto lotérii bločky nezbieram, keď mám pravdu povedať, ani ma veľmi táto lotéria nezaujíma,“ povedala Martina Petriláková.
Dôchodca Ján Lomaga sa do lotérie síce ešte nezapojil, ale plánuje to. „Ešte som si nenaštudoval tie pravidlá, ale chcem sa zapojiť, veď sú tam lukratívne ceny, napríklad autá. Uvidíme, možno sa šťastie usmeje aj na mňa. Pravdepodobne si podám tiket v sieti Tipos. Cez mobilný telefón ani internet určite nie,“ povedal dôchodca.
„Ja aj moji kamaráti sme si už stiahli mobilnú aplikáciu, takže sa už čoskoro zapojím do lotérie. Je to pohodlnejšie ako čakať v rade s tiketom v ruke,“ povedal Robert z Michaloviec.
K obchodníkom príde po výhre kontrola
Bločková lotéria znepríjemní podnikanie aj poctivým obchodníkom. Štyridsaťosem hodín po každom žrebovaní budú mať totiž daniari na to, aby overili pravosť vyžrebovaných bločkov. Keďže tie budú mať pri sebe v tom čase hráči, jediným spôsobom sú fyzické kontroly pokladníc, ktoré výherné bločky vydali.
„Hoci mám všetko v poriadku považujem to za zbytočné. Máme dosť kontrol aj bez toho. Keď bude v predajni veľa ľudí, bude to zbytočné zdržiavanie,“ povedal majiteľ predajne a prevádzky fotoslužby Ivan Drobňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.