Osemdesiatdvaročný Alex Moskovic, ktorý časť svojho detstva prežil v koncentračnom tábore, pripomenul svojim rodákom zo Sobraniec útrapy II. svetovej vojny. V Sobranciach osobne prezentoval dokumentárny film, ktorý zachytáva bolesti a útrapy detí z koncentračných táborov v Buchenwalde a Osvienčime. Napriek hrôzam, ktoré prežil, sa po oslobodení úspešne presadil v americkom televíznom priemysle. Tridsať rokov pracoval v americkej televízii ABC Sports. Za svoju prácu získal 10 ocenení Emmy Awards.
SOBRANCE. V roku 1944 zo Sobraniec deportovali do koncentračných táborov vyše 300 Židov. Medzi nim aj rodinu Alexa Moskovica. Holokaust prežilo len 180 deportovaných Sobrančanov.
Posledným žijúcim svedkom je práve 82-ročný Alex Moskovic. Svoju mamu videl naposledy ako 13-ročný počas transportu na vlakovej stanici v Osvienčime. V tábore smrti prišiel aj o svojich dvoch bratov a otca.
Uplynulý týždeň sa po rokoch vrátil do rodných Sobraniec, aby mladej generácii pripomenul hrôzy vojny.
Zároveň prezentoval dokumentárny film Kinderblock 66 – Návrat do Buchenwaldu. Táto snímka mala v Sobranciach slovenskú premiéru.
Moskovic hovorí, že generácia, ktorá prežila zverstvá nacistov, už postupne vymiera. Chce, aby si ľudia holokaust pamätali aj preto, aby svet po nás ostal lepším.
Vo filme účinkoval spolu so svojimi tromi kamarátmi a bývalými spoluväzňami. Film režíroval a produkoval jeho syn Steve Moskovic.
Stratil celú rodinu
Do vyhladzovacieho tábora v Buchenwalde sa dostal Moskovic 26. januára 1945. Spolu s ďalšími vyše 900 chlapcami ho transportovali z Osvienčimu.
„Keď sa k Osvienčimu blížili Rusi, Nemci nás vyhnali na peší pochod. V tom dave som stretol otca a brata Zoltána. Bol som šťastný, že nie som sám. Ten pochod som vydržal vďaka tomu. Dostali sme sa až do Buchenwaldu, kde otec a Zoltán ochoreli. Najskôr zomrel brat a neskôr aj otec,“ uviedol Moskovic.
Niektorí väzni absolvovali cestu pešo, ďalší v odkrytých vagónoch, ktoré sa používali na prevoz uhlia. Mnoho detí cestu neprežilo, zomreli na podchladenie.
Návrat do Sobraniec je vždy ťažký
Hoci Buchenwald oslobodili americkí vojaci v máji 1945, Moskovic sa vrátil domov až o štyri mesiace neskôr v septembri. Bol natoľko vysilený a slabý, že nemohol absolvovať náročnú cestu do Sobraniec.
Stovky kilometrov prešiel prevažne pešo. Cesta na východné Slovensko mu trvala 6 týždňov.
„Musel som ísť pešo. Keď sme odchádzali zo Sobraniec, kľúče sme odovzdali polícii. Oni mali zapečatiť dom, že keď sa vrátime, aby bol v pôvodnom stave. Keď som sa vrátil, dvere boli otvorené, v skutočnosti väčšina dverí tam už nebola, všetky okná boli rozbité. V dome nič nebolo,“ vysvetlil Moskovic.
Nádejal sa, že aspoň niekto z jeho 40–člennej rodiny prežil, a preto takmer rok čakal na ich návrat.
„Dúfal som, že žije aspoň mama a mladší brat Ernest,“ povedal.
Keď sa nikto nevrátil, po roku čakania vycestoval do USA za bratom svojej mamy. Tam sa aj oženil. S manželkou Jo má dvoch synov. Radosť im robia aj ich štyri vnúčatá.
Moskovicov syn Steve je zároveň režisérom a producentom filmu Kinderblok 66. Steve uviedol, že návrat do Sobraniec je pre jeho otca vždy ťažký. „Ale je rád, že sa mu dostalo vrúcneho prijatia,“ povedal režisér.
Je držiteľom 10 cien Emmy Awards
Za Atlantikom rozbehol Moskovic svoju televíznu kariéru. Neuveriteľných 30 rokov pracoval pre americkú televíziu ABC Sport.
Podieľal sa na výrobe známej športovej relácie Divoký svet športu a na prenosoch zimných aj letných olympijských hier. Pracoval za kamerou, ale aj ako editor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.