Pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty odchytili v Kamenici nad Cirochou zraneného rysa. Zúbožené zviera okamžite previezli do bojnickej zoo. Infúzia však prišla neskoro. Rys ráno po prevoze uhynul.
KAMENICA NAD CIROCHOU. Vo štvrtok 3. októbra sa pracovníci Správy, lesník Lukáš Vataha a zoológ Martin Šepeľa, podujali na neľahkú úlohu.
V Kamenici nad Cirochou odchytiť rysa ostrovida. „Zážitok na celý život,“ týmito slovami opísali to, čo nasledovalo.
Rysa, potulujúceho sa v intraviláne obce, nahlásil Správe CHKO Východné Karpaty starosta Kamenice.
„Miestni obyvatelia spozorovali rysa s poranenou prednou končatinou už o týždeň skôr. Kameničanov znepokojovalo, že šelma stratila plachosť a priblížila sa k ľudským obydliam. Miestni zviera nakŕmili, a preto sa držalo v blízkosti intravilánu,“ povedala environmentalistka Anna Macková.
Bez šťastného konca
Presné informácie o polohe rysa prispeli k úspešnému odchytu. „Kolegovia Vataha a Šepeľa ho umiestnili do prepravky na prevoz. Rys pri nakladaní už žiadny odpor nekládol. Bol v značne zúboženom stave,“ doplnila Macková.
Samec vážil necelých 11 kíl, pričom vo voľnej prírode pri dobrej kondícii váži priemerne 24, maximálne 34 kilogramov.
„Starý samec bol vyhladovaný. Možnosť uloviť si potravu mu sťažovala trieštivá zlomenina pravej prednej končatiny,“ spresnila.
Rysa okamžite po odchyte previezli do bojnickej zoo. Záchranná akcia, žiaľ, nemala šťastný koniec. Dôležité vnútorné orgány boli u rysa natoľko poškodené, že podaná infúzia už prišla neskoro. Ráno po prevoze rys uhynul.
„Do voľnej prírody sa rys z Kamenice už nevráti. Pracovníci zoo vykonajú u rysa pitvu, aby zistili pravú príčiny úhynu. Exemplár zároveň poslúži ako vzorka pre ďalší výskum, čím prispeje k vedeckým poznatkom o tejto stále neprebádanej mačkovitej šelme Slovenska,“ uzavrela Macková.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.