Konateľ spoločnosti, ktorá vlastní humenskú polikliniku, tvrdí aj po piatkovej tragédii, že výťahy v nej sú bezpečné. Všetky dali skontrolovať.
HUMENNÉ. V piatok došlo v humenskej poliklinike k tragédii. Keď traja ľudia s kočíkom vystupovali z nákladného výťahu na šiestom poschodí, kabína sa nečakane pohla smerom hore.
Z kočíka rovno do šachty vypadol malý Šimon. Pád do šachty neprežil, zomrel v nemocnici. Nemal ani dva roky. Zlomeninu ruky utrpel aj jeho otec.
Peter Nízky, konateľ spoločnosti NBP, ktorá budovu polikliniky vlastní, oznámil, že v pondelok v nej budú v prevádzke tri výťahy. Nákladný výťah, ktorý v piatok zlyhal, bude mimo prevádzky do skončenia vyšetrovania.
Konateľ: O výťahy sme sa riadne starali
Po nešťastnej udalosti v nákladnom výťahu prešli tieto výťahy znova revíznymi kontrolami v piatok a v nedeľu.
„Budú plne funkčné. Sú v riadnom technickom stave,“ povedal Nízky.
Tvrdí, že od júna minulého roku, kedy spoločnosť NBP budovu kúpila, investovala do rekonštrukcie výťahov v budove polikliniky zhruba 20-tisíc eur.
Dôkazom, že technickému stavu všetkých výťahov v budove venovali náležitú pozornosť, sú podľa Nízkeho technické, revízne správy, ale aj vyplatené faktúry servisnej firmy.
Nízky sa domnieva, že nákladný výťah, ktorého revíziu urobili v septembri, zlyhal kvôli technickej chybe, ktorú môže odhaliť len znalec. „My sme nič nezanedbali,“ zdôraznil.
Ľudia kabíny preťažovali
Nízky sa prikláňa sa k teórii, že pohyb kabíny smerom hore, keď boli dvere výťahu otvorené a vystupovali z nej ľudia, mohla pravdepodobne zapríčiniť hoci len jediná súčiastka. Tá mohla byť v čase septembrovej revízie v poriadku, no potom mohlo u nej dôjsť k únave materiálu.
„Zistenie príčin však treba nechať na znalcov. To sú len moje úvahy,“ poznamenal.
Povedal, že od času, kedy spoločnosť NBP polikliniku vlastní, naráža na problém preťažovania výťahov pacientmi.
„Ľudia nerešpektujú povolenú maximálnu nosnosť výťahov. Hoci je v kabíne uvedené, že je pre 6 osôb, natlačia sa do nej aj dvanásti. Do výťahu, ktorý je určený pre maximálne 4 osoby, sa tlačia ôsmi. Nerešpektujú ani to, keď výťah signalizuje preťaženie a stojí. Rozhojdajú ho, poskáču, len aby sa pohol. Každý sa ponáhľa, nikto nechce chodiť po schodoch,“ povedal.
Prídu inšpektori práce
„Namontovali sme do výťahov nové frekvenčné meniče. Kabína tým pádom pristáva plynule pomaly. Lenže, ľudia sa ponáhľajú ešte aj vo výťahu. Sú nespokojní, že ide pomaly a za jazdy bijú do dverí, aby sa otvorili, hoci kabína ešte nestojí na poschodí,“ povedal Nízky.
Dodal, že na to, aby v každej kabíne výťah obsluhoval a ľudí usmerňoval jeden človek, by pri štyroch výťahoch potreboval v dvoch pracovných zmenách denne osem zamestnancov. Tento model by vyžadoval nemalé finančné náklady.
Katarína Timková, hovorkyňa Inšpektorátu práce Prešov, potvrdila, že tento týždeň prídu skontrolovať bezpečnosť výťahov na poliklinike inšpektori práce.
Slavěna Vorobelová, hovorkyňa Národného inšpektorátu práce spresnila, že inšpektori prídu do Humenného už v pondelok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.