Agentúrny materiál sme doplnili informáciami redakcie Korzára
BRATISLAVA, HUMENNÉ. Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií nezačne konanie o podnete na podozrenie z porušenia zákona o konflikte záujmov poslankyne Jany Vaľovej (Smer), ktorý podalo občianske združenie Daňová reforma a spoločenský rozvoj a vydavateľstvo periodickej tlače GINN.
V podnete sa uvádzalo, že Vaľová v čase výkonu svojho poslaneckého mandátu vykonávala živnosť a mala byť aktívna v spoločnosti Artema.
Martin Daňo, ktorý je pod podaním podpísaný, ešte v septembri na výbore konštatoval, že Vaľová zároveň aktívne podpisovala účtovné závierky spoločnosti s ručením obmedzeným v čase, keď bola poslankyňou parlamentu.
Vaľová vtedy pre Korzár vysvetlila, že na základe rozhodnutia odboru živnostenského podnikania Obvodného úradu v Humennom mala na základe vlastnej žiadosti v období od augusta 2006 do augusta 2011 pozastavené prevádzkovanie všetkých živností.
Stála si za tým, že ako poslankyňa nepodnikala a všetky údaje, ktoré uviedla v oznámeniach verejného funkcionára, sú úplné a pravdivé.
Výbor v septembri svoje rokovanie prerušil, aby si naštudoval materiály z podnetu GINN aj dokumenty, ktoré výboru predložila poslankyňa Vaľová.
Podržali ju kolegovia zo Smeru
Otvorenie konania voči Vaľovej v utorok na výbore zablokovali členovia vládneho Smeru.
Opoziční poslanci argumentovali, že výbor by mal odsúhlasiť začatie konania voči Vaľovej, aby si preštudovali doklady, ktoré im predložila, a mohli zaujať objektívne stanovisko k podnetu.
Predseda výboru Miroslav Beblavý pripomenul, že podanie spĺňa formálne náležitosti, lebo podľa zákona musí externé podanie splniť tri podmienky: kto ho podáva, na koho ho podáva a čo sa namieta, čo sa v tomto prípade stalo.
Opozícia pritom opakovane zdôrazňovala, že začatie konania nehovorí nič o potvrdení viny, výsledok môže byť opačný a konštatovať u Vaľovej súlad so zákonom.
Poslankyňa odmieta porušenie zákona
Vaľová odmietla akékoľvek porušenie zákona o konflikte záujmov zo svojej strany. Podnet podľa nej nespĺňa zákonné náležitosti a členovia výboru by sa ním nemali zaoberať.
Poslancom už v septembri odovzdala súpis dokladov hovoriacich o tom, že živnosť a ďalšie podnikateľské aktivity prerušila už v roku 2006.
Poslanec Beblavý je presvedčený o tom, že výbor sa podnetom zaoberať mal.
„Keď je odôvodnený, musíme sa ním zaoberať. Poslanci Smeru hlasovaním ďalšie konanie zastavili. Šiesti poslanci opozície hlasovali za pokračovanie,“ povedal.
Beblavý považuje za veľmi nešťastné, že na výbore sa postupne množia prípady, kedy začínajú akési konanie pred konaním. Pripomenul, že v minulosti viedol výbor viaceré konania voči aktívnym politikom, napríklad voči Ivanovi Miklošovi (SDKÚ), teraz tomu začínajú poslanci Smeru brániť.
Nepáči sa jej informovanie o podnete
Vaľová podľa Beblavého konala v rozpore so zákonom, keďže bola štatutárkou spoločnosti s ručením obmedzeným v čase, kedy bola poslankyňou.
Činnosť štatutárky si síce pozastavila, ale zákon o tom podľa Beblavého nehovorí nič, všetci verejní funkcionári sa do 30-tich dní od nástupu do funkcie musia vzdať účasti v štatutárnych orgánoch firiem, čo aj robia.
Poslankyňa Vaľová je s rozhodnutím výboru spokojná.
„Podľa mojich zistení poslanci uznali, že podanie obsahovalo nelegálne získané a nepravdivé podklady, ktorých cieľom bolo navodiť dojem, že som porušila zákon. Opak je však pravdou. Teším sa, že namiesto reagovania na vymyslené kauzy sa opäť môžem venovať práci,“ povedala.
Vaľová Beblavému vyčítala, že médiá informoval o podnete voči jej osobe.
Beblavý jej vysvetlil, že si nevie predstaviť, ako aby odôvodnil utajovanie informácií, ak sa ho médiá pýtajú na činnosť výboru, ktorý zo zákona zasadá verejne.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.