Povrávalo sa, že v minulosti boli v Humennom podzemné chodby, ktoré spájali kaštieľ s Jasenovským či dokonca s Brekovským hradom. Amatéri i odborníci sa zhodujú v jednom: ide len o povesti.
HUMENNÉ. Tajná podzemná chodba vraj viedla z kaštieľa až na Jasenovský hrad. V štôlni pod hradom sú síce stopy ľudských rúk, ale objasnenie ich pôvodu je oveľa prozaickejšie.
Žiadne záhadné úniky pred nepriateľmi, konšpiratívne politické rokovania či nebodaj tajné nočné stretnutia milencov. Nič také sa v humenskom podzemí nekonalo.
„Povrávalo sa, že voľakedy bol kaštieľ spojený podzemnou chodbou s Jasenovským hradom. Že sa po nej dalo prejsť na koči. Z hľadiska technického je to však nemožné,“ myslí si amatérsky historik Michal Kirschner.
„Také náročné banské dielo, akým podzemná chodba nepochybne je, by muselo zanechať po sebe nad zemou nejaké stopy, napríklad haldy vyťaženej zeminy či vetracie šachty. Otázkou je tiež izolácia chodby. V bani stačila výdreva, v chodbe by drevo prekážalo v pohybe,“ hovorí.
„Také veľké banské dielo sa utajiť nedá. Muselo by sa na ňom podieľať veľa ľudí a určite by o tom existovali nejaké záznamy,“ dodáva.
Laborec bol prekážkou
Ďalším podporným argumentom proti chodbe je podľa Kirschnera rieka.
„Zákonite by musela prejsť popod Laborec. To by bol v stredoveku neprekonateľný problém. V minulosti sa vraj ako izolačný materiál používala brezová kôra. Bane mali problém so spodnými vodami a odvádzali ich tzv. dedičnými štôlňami,“ vysvetľuje.
„Prerábalo sa celé námestie. Nik na podzemnú chodbu nenarazil. Keby existovala, nedalo by sa jej vyhnúť,“ dodáva.
Pod Jasenovským hradom je štôlňa dlhá niekoľko metrov. „Otvor je zasypaný. Vidieť, že je sekaná ručne, stopy po dlátach sú zjavné. Museli ju vytvoriť ľudské ruky,“ hovorí Kirschner.
Miesto tajných schôdzok?
Krátka podzemná chodba, ktorá viedla z pivnice od veže kaštieľa do záhradného domu na majeri v miestach dnešného ihriska kudlovskej školy, bola priechodná ešte dlho po vojne.
„Bola na výšku chlapa, pokojne mohli po nej prejsť dve osoby vedľa seba, aj s malým vozíkom. V strede chodby bol vymurovaný otvor so štvorcovým múrikom. Otvor bol presklený, aby do nej svietilo svetlo. Ako chlapci sme tadiaľ často chodili. Ústila do záhradného domu. Nazdávali sme sa, že mohla slúžiť na nejaké tajné politické rozhovory či ľúbostné pletky. Zdalo sa nám to prijateľnejšie ako obyčajné tvrdenie, že Kudlovce slúžili ako servisná dedina pre kaštieľ a chodievalo tade služobníctvo,“ dodáva amatérsky historik.
Priestor v zemi pod dnešným skanzenom slúžil ako grófska zemná pivnica. V miestach, kde je dnes amfiteáter, bol rybník, nad pivnicou sa nachádzali skleníky.
Len pivnice
Hoci tajných chodieb a dverí je v hradoch, zámkoch a kaštieľoch po celom svete dosť, v humenskom žiadna podzemná chodba nebola.
„Ak existovala, tak viedla len niekoľko metrov od kaštieľa, určite nie do hradu, ale ani do kostola. Sú to len legendy,“ hovorí archeologička Ivana Strakošová, zástupkyňa riaditeľa Vihorlatského múzea v Humennom.
„To, čo ľudia v minulosti považovali za chodby, boli možno pivnice stavieb, ktoré sa nachádzali v blízkosti kaštieľa. Pri vykopávkach sme našli len zvyšok napoly zasypanej chodby,“ dodáva. Spomínaná chodba od veže slúžila pre služobníctvo a viedla k majeru.
Rovnako prozaické vysvetlenie má aj jaskyňa pod Jasenovským hradom. „Nejde o prírodný útvar. V stredoveku sa úplne bežne podkopávali hradby a vkladal sa do nich čierny prach, aby sa hrad dal ľahšie dobyť. Po výbuchu totiž vznikol prielom. Na Jasenovskom hrade to vojaci nestihli dokončiť,“ dodáva.
Boje pod hradom prebiehali v prvej polovici 17. storočia. V roku 1644 hrad obsadili vojská Juraja Rákociho. Pri obliehaní ho dosť poškodili a neskôr hrad už majitelia neopravovali.
Vedeli ste?
Povesť o chodbe
V povesti o Drugethovcoch sa hovorí, že pre svoju záchranu dali vykopať z hradu Jasenov do kaštieľa v Humennom podzemnú tajnú chodbu (asi 3 km).
Pri prieskumoch za prvej Československej republiky našli sa podzemné chodby v kaštieli, ktoré ukazovali na stopy smerom k Jasenovskému hradu, avšak približne po 50 m prechod bol zasypaný. Taktiež na hrade našli sa podzemné chodby, ale tiež po niekoľkých metroch chodba bola zasypaná. Toto tajomstvo teda zostalo neodhalené.
Zdroj: www.chlmec.sk
Zaujímavosť
Potok v podzemí
Jediné podzemie v Humennom bol Kudlovský potok, ktorý tiekol stredom námestia a postupne ho v 50. rokoch minulého storočia prekryli.
„Pamätám si, že otvor ústil v miestach dnešnej malej železničnej stanice. Vlak prechádzal ponad po moste. Ako chlapec som týmto podzemím prešiel. Potok bol otvorený a vlieval sa do Laborca v miestach, kde je dnes centrum voľného času,“ dopĺňa Michal Kirschner.
jo
Michal Kirschner. Pre podzemnú chodbu na hrad niet dôkazov.
Foto: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.