Vyše 22-tisíc ručne štiepaných šindľov vymenia na streche dreveného chrámu v humenskom skanzene. Špecializovaná firma od Karvinej ich na strechu ukladá presne podľa pôvodného plánu už tretí mesiac.
HUMENNÉ. Chrám svätého archanjela Michala z roku 1754 premiestnili do skanzenu z Novej Sedlice ako prvý objekt v roku 1974. Strechu na ňom naposledy menili v 90. rokoch.
„V týchto dňoch sa pracuje na prostrednej a na najvyššej veži. Kompletne vymieňame strešnú krytinu, teda drevené ručne štiepané šindle, strešné laty a poškodené časti krovu,“ hovorí etnograf Vihorlatského múzea Jozef Fundák.
Súčasťou rekonštrukcie je tiež dvojnásobný vonkajší náter krytiny a impregnácia vnútornej časti chrámu proti škodcom.
„Krytina bola v zlom stave, hlavne zo severnej strany. Usádzali sa na nej mach a lišajníky a narúšali štruktúru dreva. Začalo dovnútra zamákať,“ spresňuje.
Ručná práca
Rekonštrukcia strechy sa začala v polovici júla, hotová by mala byť do dvoch týždňov. Pre špecializovanú firmu z Rychvaldu u Karviné pracovalo osem chlapov. Najviac sa potrápili s nárožiami a úžľabiami okolo vežičiek.
„Klasický šindeľ má tvar obdĺžnika a má zarezanú drážku. Tu sú šindle zdobené, na konci zrezané do cípu alebo do kosoštvorca. Ozdoby treba dopracovať na mieste,“ vysvetľuje Fundák.
Strecha má rozlohu 450 metrov štvorcových. Podľa profesionálneho odhadu majstra dodávateľskej firmy Martina Brožeka je ich približne 22 500 kusov.
„Sú zo smrekového dreva, ktoré bolo vyťažené v zime, aby bolo zbavené vody. Drevo sa štiepa a opracováva ručne, potom sa morí. Drevo musí preschnúť, najlepšie aspoň rok,“ vysvetľuje.
Drevo pochádza z Velkých Karlovíc a z Makova.
Životnosť novej šindľovej strechy odhadujú múzejníci na viac ako 30 rokov.
Opravujú postupne
Na financovanie novej strechy prispel humenským múzejníkom štát cez projekt ministerstva kultúry.
„V minulom roku sme nakúpili materiál, v tomto roku sme začali s rekonštrukciou. Spoluúčasť múzea je vo výške päť percent,“ dopĺňa Fundák.
Múzeum postupne rekonštruuje objekty v skanzene už štyri roky.
„Podarilo sa nám opraviť šesť objektov: dom z Kalnej Roztoky, sýpku z Ruskej Volovej, obytno-hospodársky dom z Výravy, dom s mlynom z Vyšnej Jablonky. Na domoch zo Zemplínskych Hámrov a Klenovej sme čiastočne vymenili strešnú krytinu a vykonali sme ochranný náter. Ostávajú ešte dom z Olšinkova a Nechválovej Polianky a sýpka z Výravy,“ dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.