V obciach Palín, Pavlovce nad Uhom, Hažín, Bunkovce, Veľké Revištia vytvorili ochranári v spolupráci so školami detské lesné hliadky. Práca hliadok spočíva v pomoci pri výsadbe stromčekov, zapojení miestnych ľudí do aktivít, ktoré smerujú k ochrane ich regiónu.
VEĽKĚ REVIŠTIA. Zuzana Argalášová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat vysvetlila, že cieľom detských lesných hliadok je aj pozorovanie najzaujímavejších stromov v okolí ich obcí.
Deti si vyskúšajú meranie výšky, hrúbky stromov, pozorovanie vtáctva a zvery v lokalite. Úlohou hliadok je aj hľadanie zaujímavých miest v okolí a vyhľadávanie potenciálne chránených stromov.
„Ale aj kontrola nelegálnych skládok v okolí a sledovanie nelegálnych výrubov stromov v okolí,“ vysvetlila Argalášová.
Hlavným cieľom tejto aktivity je na základe pozitívneho príkladu povzbudiť miestnu komunitu pri revitalizácii krajiny, ktorá bude mať pozitívny dopad na všetky zložky životného prostredia v regióne.
Peter Sabo z OZ Medzi riekami vysvetlil, že na území dolného Zemplína došlo za posledných 200 rokov k výraznej zmene charakteru krajiny.
V priebehu posledných 200 rokov došlo k výraznému odlesneniu a následne za posledných 100 rokov aj k výraznému odvodneniu územia. Rozsiahle lesy a trávnaté porasty boli postupne premenené na ornú pôdu, mokrade vysušené a rieky spútané do úzkych ohrádzovaných priestorov.
„Všetky tieto zásahy mali výrazný negatívny vplyv na diverzitu krajiny, biodiverzitu a tým aj na ekologickú stabilitu krajiny. V súčasnosti dosahuje zastúpenie lesov v dolnom Zemplíne asi 2 percentá výmery. Trvalý úbytok a degradácia existujúcich prirodzených typov ekosystémov má výrazný negatívny vplyv na fungovanie krajiny. Dochádza k zmenám klímy, znižovaniu biodiverzity, znižovaniu vodozádržnej schopnosti krajiny, zvyšovaniu erózie, degradácii pôd, zároveň sa znižuje atraktivita tejto krajiny a zhoršuje sa život jej obyvateľov,“ vysvetlil Sabo.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.