Kirgizsko považuje slovenský cestovateľ a couchsurfer Michal Knitl za krajinu s najdivokejšou prírodou.
HUMENNÉ. O krásach krajiny v Strednej Ázii, kde priemerná výška dosahuje takmer tritisíc metrov nad morom, rozprával humenským turistom minulý týždeň.
Keď Michal Knitl cestuje, zaujímajú ho dve veci: život domácich a hory.
„Do Kirgizska som išiel na mesiac, ale víza som si predĺžil na dva. V Kirgizsku nie sú značené turistické chodníky ako u nás, mapy sú ešte zo sovietskych čias,“ hovorí cestovateľ.
Kone, baranina a kumys
Väčšinu času strávil v horách, kde počas leta žijú na pastvinách pastieri oviec a koní v jurtách. Na každom kroku sú bežným zjavom voľne sa pasúce kone, ktoré sú aj najrozšírenejším dopravným i športovým „prostriedkom“.
Národným športom je zápasenie na koni, kde je úlohou súťažiaceho zhodiť súpera z koňa. Futbal hrajú Kirgizi tiež na koni. Ako futbalová lopta slúži telo zabitej kozy bez hlavy a končatín.
Základnou potravou Kirgizov je baranina a kobylie mlieko, kumys. „Jedlo obsahuje veľa masti. Viac je jej hádam len v Pamíre,“ hovorí Michal Knitl.
Ponúknutá pečienka mu chutila, vnútornosti bublajúce vo veľkom kotle radšej ale neochutnal. Dorozumievacím jazykom bola „poruštená“ slovenčina.
Sám i s kamarátmi
Po horách, kde východiskovým bodom bol Arslanbob, plný vlašských orechov, ktoré vraj do Európy priniesol Alexander Macedónsky práve odtiaľto, prešiel 600 kilometrov.
„Niektoré trasy som prešiel sám, iné s kamarátmi, ktorých som stretol po ceste. Spoločnosť mi robili poriadne topánky, stan a túžba po poznaní tejto nespútanej krajiny. Šliapal som, šliapal a šliapal,“ dodáva. Nadšenie z expedície zachytil v množstve fotografií.
Michal Knitl patrí medzi našich najaktívnejších cestovateľov. Živí sa prezentovaním a písaním o cestovaní, počas zimy je snowboardovým inštruktorom. Je najaktívnejším couchsurferom na Slovensku a jedným zo 100 najaktívnejších couchsurferov na svete.
Počas 500 nocí prespal na viac ako 200 gaučoch na troch kontinentoch. V Kirgizsku sú couchsurferi, teda tí, ktorí cestovateľom ponúkajú bezplatné prenocovanie na gauči, len dvaja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.