V Humennom v sobotu uviedli slávnostne do života novú publikáciu mapujúcu dejiny tamojšej židovskej komunity. V spomínanom meste na Hornom Zemplíne vznikla takáto kniha vôbec po prvýkrát.
HUMENNÉ. Jej napísanie a tlač financovala humenská samospráva, a to z vlastných peňazí ako aj z financií, ktoré jej poskytlo ministerstvo zahraničných vecí SR.
"V Humennom kedysi stála možno jedna z najväčších synagóg na Slovensku, preto má toto mesto s bohatou históriou veľký význam pre židovskú komunitu," konštatovala pri krste novej knihy humenská primátorka Jana Vaľová (Smer).
Informácie o historických faktoch čerpali autori publikácie z viacerých zdrojov.
"Počas výskumu sa ukázalo, že veľa materiálov, ktoré sú v prípade iných miest dostupné, sa v prípade humenskej židovskej komunity nezachovali, náš výskum bol preto trocha náročnejší. Som rád, že sa nám napokon s využitím materiálov Slovenského národného archívu ako aj poľských archívov podarilo isté prvotné problémy prekonať," poznamenal J. Hlavinka.
Deportácie tvrdo zasiahli aj zemplínsky región
Tisícky humenských Židov stihol počas 2. svetovej vojny podobný tragický osud ako mnohých ďalších príslušníkov tejto komunity z iných regiónov Slovenska.
Po deportáciách v rokoch 1942, 1944 a 1945 sa vrátilo do mesta na Zemplíne len 176 ľudí židovského pôvodu.
Na území Humenného dnes žije už iba 13 členov tejto komunity.
Prvé písomné zmienky o prítomnosti židov v Humennom pochádzajú zo 17. storočia. V najstarších prameňoch sú uvádzaní ako židia či židovskí árendátori zemepánskych benefícií, nezriedka najvýnosnejších krčiem či miestnych mlynov.
Humenskí židia zažili podľa J. Hlavinku najväčší rozkvet v období 1. Československej republiky. "Komunita v tom čase rástla, vyvíjala kultúrne a spoločenské aktivity, tvorila významnú časť miestnej strednej vrstvy."
Publikáciu v sobotu pokrstili jej zostavovatelia spolu s humenskou primátorkou trocha netradične.
"Vzhľadom k tomu, že v židovskej viere symbolizuje kameň večnosť, tak sme si dovolili túto knihu pokrstiť kamienkami, aby si našla cestu ku všetkým, ktorí majú blízko k našej komunite - aby ju s radosťou čítali," objasnil jeden z autorov a predseda židovskej náboženskej obce v Humennom Juraj Levický.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.