Minulý rok vyprodukovali Michalovčania viac ako 14-tisíc ton odpadu. Z tohto množstva sa podarilo vytriediť len vyše 6 percent. Podľa mestských poslancov je to málo. Chcú, aby mesto ľudí viac motivovalo a propagovalo separovanie.
MICHALOVCE. Separovanie komunálneho odpadu v metropole Zemplína je podľa mestských poslancov nedostačujúce. Na jedného obyvateľa Michaloviec pripadá necelých 25 kilogramov vytriedeného odpadu ročne.
Poslanec František Zitrický (KDS) tvrdí, že mesto by malo na separovanie vytvoriť lepšie podmienky.
„Tie čísla by mohli byť trošku vyššie. Chcem apelovať na mesto, aby vytvorilo lepšie podmienky pre separáciu. Aby sme sa aspoň trošku priblížili civilizovaným krajinám, kde je až 60 percent vyseparovaného odpadu,“ povedal poslanec.
Samospráva: Podmienky sú, je to na ľuďoch
Mesto plánuje v tomto roku vyseparovať približne 1 105 ton odpadu. Podiel separovaného zberu na celkovom zvoze odpadu by tak dosiahol vyše 7 percent.
Zitrický hovorí, že množstvo vyseparovaného odpadu je prinízke. „Ja by som vyzval všetkých tých, ktorí môžu ovplyvniť separáciu, aby sme na to šliapli a trošku sa pohli ďalej. Myslím si, že ten prepad je veľký,“ povedal poslanec.
Primátor Viliam Zahorčák (Smer) vysvetlil, že mesto vytvorilo dostatočné podmienky na separáciu odpadu. Samospráva zabezpečuje zvoz papiera, plastov, skla, obalov a biologicky rozložiteľného odpadu už niekoľko rokov.
Na zber a odvoz komunálneho odpadu používajú 540 kusov veľkoobjemových 1 100–litrových kontajnerov, ktoré sa nachádzajú na sídliskách a vyše 3-tisíc 110 litrových smetných nádob pre rodinné domy.
Technické a záhradnícke služby (TaZS) mesta Michalovce zabezpečujú zber a odvoz odpadu raz týždenne z rodinných domov a 2– až 3-krát týždenne na sídliskách.
Medzi obytnými domami je navyše umiestnených 407 plastových kontajnerov v štyroch farebných vyhotoveniach na separovaný odpad. Obyvatelia rodinných domov majú zasa pravidelne k dispozícii vrecia určené na separovanie.
„Podmienky vytvorené sú. Myslím si, že je všade dostatok nádob. Ide o to, aby to aj robili. My z pozície mesta robíme kroky, ktoré robiť treba. Vytvárame podmienky na to, aby občania mohli separovať. Snažíme sa, aby ani jeden z druhov odpadu nebol len tak pohodený. Budeme radi, ak čo najmenej odpadu skončí na skládke. Ale to, aby občania separovali, je naozaj o ich vnútornom presvedčení a o vzťahu aj k mestu. Obyvatelia majú k dispozícii kontajnery a aj igelitové vrecia,“ reagoval primátor.
Ľudí chcú motivovať
Poslanec Michal Stričík (nez.) je presvedčený, že samospráva by mala ľudí viac motivovať. Primátor uviedol, že separovať je zákonná povinnosť každého obyvateľa mesta.
„Nebránime sa ani forme istého možného zvýhodňovania do budúcnosti, ale to treba technicky domyslieť a vypracovať, aby systém bol spravodlivý a nezneužiteľný. Ale v tejto chvíli zastávame názor, že je to povinnosť občana, a tak by mal aj postupovať,“ dodal Zahorčák.
Námestník technických služieb Miroslav Prada uviedol, že v súvislosti s výstavbou novej kompostárne na biologicky rozložiteľný odpad predpokladajú nárast separovaného zberu a množstva vyseparovaných zložiek odpadu.
Na propagáciu separovaného zberu plánuje mesto tento rok vyčleniť 3-tisíc eur. Poputujú na zabezpečenie dodávky kalendárov separovaného zberu pre jednotlivé mestské obvody.
V kalendároch budú uvedené termíny, kedy technické služby zabezpečujú zber vyseparovaných komodít.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.