Zoologička Zuzana Argalášová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat hovorí, že dážďovníky a netopiere už patria medzi typických mestských „obyvateľov“ Michaloviec a pritom mnoho Michalovčanov o nich ani len netuší.
MICHALOVCE. „Dážďovníky, vtáky podobné lastovičkám, lovia hmyz cez deň, netopiere v noci. Sú pre človeka aj prírodu veľmi užitočné. Počty kusov hmyzu, ktoré denne ulovia, sa udávajú v desiatkach tisícov. V mestách tak vytvárajú bezplatnú biologickú ochranu proti hmyzu,“ vysvetlila zoologička Zuzana Argalášová zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.
Žiaci Špeciálnej základnej školy internátnej v Michalovciach zhotovili búdky pre dážďovníky a netopiere. Na jar ich vyvesia na budovu školy.
Problémom je zatepľovanie
Dôvodom na výrobu búdok a ich inštaláciu na poschodové obytné domy a budovy je podľa Argalášovej úbytok tejto živočíšnej populácie.
„Spôsobujú ho najmä rekonštrukcie a zatepľovanie obytných budov. Vo vetracích otvoroch, v špárach panelov či v štrbinách medzi izoláciami majú netopiere a dážďovníky svoje úkryty a hniezda. Pri masívnom zatepľovaní najmä panelákov však v posledných rokoch o ne prichádzajú. U dážďovníkov napríklad takmer 100 percent populácie hniezdi v panelákoch, takže pre ne je to veľmi dôležitý biotop a nemajú žiadne iné stanovište,“ objasnila ochranárka.
Dodala, že dve búdky pre dážďovníky a dve pre netopiere vyvesia na jar na budovu školy. Ochranári dúfajú, že živočíchy si svoje nové domovy čoskoro nájdu a úspešne ich obsadia.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.