Chodník bol ťažko priechodný, Ochranári zo Správy chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat nedávno vyčistili úseky od stromov, ktoré bránili turistom v prechode.
REMETSKE HÁMRE. Turistické chodníky v okolí Morského oka patria medzi najatraktívnejšie vo Vihorlatských vrchoch. Turistom ale v posledných mesiacoch komplikovali prechod popadané stromy.
„V poslednom období na Správu CHKO Vihorlat prichádzajú negatívne ohlasy na nepriechodnosť turistických chodníkov a značenie. Problém nastáva, keď sa na trasách nachádzajú popadané kmene, ktoré znemožňujú bezpečný prechod po chodníkoch,“ vysvetlila Zuzana Argalášová zo Správy CHKO Vihorlat.
Botanik Ladislav Palko dodal, že chodníky sa snažia zabezpečiť vždy tak, aby spomienky na návštevu územia boli pre turistov čo najkrajšie a pohyb po turistických chodníkoch nebol ako po prekážkovej dráhe.
Chodníky čistia po každej zime
Väčšina najatraktívnejších trás turistických chodníkov je v území CHKO Vihorlat a návštevníci častokrát vinia z ich nepriechodnosti práve Správu CHKO Vihorlat.
Argalášová spresnila, že nespravujú všetky turistické chodníky vo Vihorlatských vrchoch. „V našej správe je len náučný chodník Morské oko – Sninský kameň – Sninské rybníky má dĺžku 16 km a trasa prechádza okolo jazera Morské oko a končí na Sninských rybníkoch,“ vysvetlila.
Botanik Ladislav Palko dodal, že náučný chodník prechádza prevažne cez lesné porasty a často dochádza na trase vplyvom poveternostných podmienok k popadaniu odumretých stromov, značnej hmotnosti a tým k ich nepriechodnosti.
„Po každej zime však kontrolujeme náučný chodník a aj turistický chodník smerujúci na Malé Morské oko. Aj počas roka ak sa vyskytne naliehavý prípad, chodník čistíme. Čistenie robíme v rámci svojich pracovných možností. Žiaľ, na pomoc nám nechodia žiadni dobrovoľníci, keďže tých je v poslednom období akosi málo. O to viac však pribúda kritikov,“ uviedol Palko.
Značkovanie trás je na dobrovoľníkoch
Palko spresnil, že v rámci územia CHKO Vihorlat je silná sieť značených turistických chodníkov, ktoré spravuje Klub slovenských turistov. Vo Vihorlate sa o turistické chodníky stará prevažne Prvý Michalovský KST.
„Ich činnosť spočíva v čistení, preznačení turistických chodníkov turistickými značkami a osadením stĺpov so smerovkami k daným cieľom. No aj oni sa každoročne boria s problémom – málo dobrovoľníkov a nedostatok peňazí,“ vysvetlil ochranár.
Palko dodal, že značkovanie turistických trás na Slovensku zabezpečujú výlučne dobrovoľníci.
Značkárskou zásadou je trojročný cyklus obnovy turistického značenia. V praxi to znamená, že každý rok by sa mala revidovať, čiže v prípade nefunkčnosti či poškodenia obnoviť (preznačkovať) zhruba tretina z celkovej dĺžky turistickej siete.
Fakty
Náučný chodník z Morského oka na Sninský kameň
Územie CHKO Vihorlat má výmeru 17 848 ha. Je to v prevažnej miere lesnaté územie, v ktorom sa nachádza rad zaujímavosti, ktoré sú sprístupnené 12 turistickými značkovanými trasami a dvoma náučnými chodníkmi.
Náučný chodník Morské oko – Sninský kameň – Sninské rybníky spravuje Správa chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, Michalovce. Náučný lesnícky chodník na Morskom oku spravujú Lesy SR , š. p., OZ Sobrance.
Chodník Morské oko – Sninský kameň – Sninské rybníky – má dĺžku 16 km.
Je rozdelený na tri časti:
1. časť : parkovisko pred Morským okom – okruh okolo Morského oka – 4 km
2. časť : Morské oko – Sninský kameň – 4 km
3. časť : Sninský kameň – Sninské rybníky – 8 km.
arg
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.