MICHALOVCE. Na východnej hranici s Ukrajinou pribúda opustených domov.
Podľa starostov zo slovensko-ukrajinského pohraničia lemujú hranicu až stovky prázdnych domov.
Realitní makléri potvrdili, že o nehnuteľnosti nie je záujem napriek extrémne nízkym cenám. Situácia by sa podľa nich mohla zmeniť, ak by sa Ukrajina stala členom Európskej únie.
Len v obci Lekárovce v okrese Sobrance, kde žije vyše 980 obyvateľov, je až sto prázdnych domov.
Starosta obce Milan Örmezey (SDKÚ) vysvetlil, že za katastrofálnu situáciu môže vymieranie obyvateľstva v pohraničí a odchod mladých ľudí za prácou do zahraničia a iných častí Slovenska. Mnohé domy potom chátrajú.
Starosta dodal, že záujem nie je ani o neobývané nehnuteľnosti, ktoré sú v dobrom stave. Nikto ich nechce napriek tomu, že cena domov sa pohybuje pod hranicou 10-tisíc eur.
Mladí odchádzajú, starí vymierajú
„Môže za to prirodzená migrácia za prácou. Ak mladí ľudia, čo je prirodzené, majú nejaké sny a plány, tak logicky idú do zahraničia a pôsobia po celom Slovensku, kde si nájdu prácu,“ vysvetlil Örmezey.
Pred rokmi zamestnávali tunajších ľudí ešte poľnohospodárske družstvá a podniky vo Veľkých Kapušanoch, v Sobranciach a Vojanoch. Mnohí dedinčania sú teraz bez práce. Viacerí preto opustili domy a odcestovali za prácou.
„Väčšinou tie nehnuteľnosti chátrajú. Stačí sa prejsť po obci, ako vyzerajú domy a dvory. Niektorí dediči už ani nevedia, že tu majú nehnuteľnosti a neplatia ani dane. Niežeby tu ešte chodili a udržiavali to,“ povedal starosta.
Örmezey neočakáva, že by sa situácia v najbližších rokoch zlepšila. „Záujem o kúpu nie je. Hoci domy stoja do 10-tisíc eur,“ poznamenal.
Obyvateľ Lekároviec Juraj Cmar uviedol, že odchod mladých ľudí je pochopiteľný.
„Okrem práce sú to aj ďalšie dôvody. Mladí ľudia nechcú len tak sedieť doma, potrebujú nejaký program, zájsť si do kina, do divadla. Navyše v mestách sú aj obchodné a nákupné centrá, kde sa dá lacnejšie nakúpiť ako v malých potravinách na vidieku,“ vymenoval nevýhody pohraničia Juraj Cmar.
Milan Örmezey pripomenul, že vymieranie obcí a odchod mladých ľudí spôsobuje aj ďalšie problémy.
Napríklad Východoslovenská vodárenská spoločnosť tu s finančnou podporou Únie vybudovala v rámci projektu Zásobovania pitnou vodu odkanalizovania juhovýchodného Zemplína kanalizáciu a teraz sa na ňu v obci postupne nemá kto pripojiť.
Mnohé z domov, kde boli vybudované kanalizačné a vodovodné prípojky, sú už prázdne.
V obci sú prázdne aj niektoré nájomné byty, na ktoré dostali Lekárovčania štátnu dotáciu a úver. Teraz je namiesto nájomcov časť úveru nútená splácať obec.
Domy možno budú časom lákavé pre Ukrajincov
Starosta prihraničnej obce Pinkovce v okrese Sobrance Ján Kočiš (Smer) skonštatoval, že v dedine je už prázdny každý piaty dom.
„V priebehu troch mesiacov nám teraz umreli dvaja obyvatelia. Zostali po nich ďalšie dva prázdne a opustené domy,“ povedal starosta.
Potvrdil, že hoci sú nehnuteľnosti lacné, nikto o ne nemá záujem. Kočiš predpokladá, že situácia by sa mohla zmeniť, ak sa Ukrajina stane členom Európskej únie.
„Ukrajinci majú o naše domy záujem. Najmä pre obyvateľov Užhorodu sú cenovo zaujímavé. Naše domy sú podstatne lacnejšie ako u nich. Uvidíme, ako sa vyvinie situácia na Ukrajine,“ dodal starosta.
Odborník na nehnuteľnosti: Lepšie to tak skoro nebude
Majiteľ realitnej kancelárie Slavko Jakubčo potvrdil, že pomery na slovensko-ukrajinskom pohraničí sa tak skoro nezlepšia.
„Táto situácia trvá už desať rokov. Je tam veľa opustených domov. Hoci sú ich ceny veľmi nízke, nikto o ne nemá záujem. Ceny domov sa pohybujú hlboko pod 10- tisíc eur. Ich trhová hodnota je veľmi nízka,“ objasnil Jakubčo.
Dodal, že alfou a omegou problémov regiónu je nedostatok pracovných príležitostí. Záujem je ešte o domy, ktoré sa nachádzajú na severe Zemplína v oblasti Polonín.
Niektorí Košičania si zvyknú domy prerábať na víkendové chalupy. Juhovýchod pohraničného pásma už pre chalupárov nie je tak atraktívny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.