Tohtoročný Svetový deň zdravia sa zameral na ochorenia prenášané najmä kliešťami a komármi. Pozor na infikované kliešte si treba dávať aj v zemplínskom regióne.
HUMENNÉ. Úrad verejného zdravotníctva SR zverejnil na svojej stránke zoznam prírodných ohnísk kliešťovej encefalitídy na Slovensku.
Nachádza sa v ňom celý kataster Humenného, Hudcoviec a Brekova. Podľa odborníkov žijú infikované kliešte aj v lesoch v okolí Strážskeho a v obciach vo Východoslovenskej pahorkatine a Nízkych Beskydách v susednom vranovskom okrese (Sedliská, Žalobín, Vranov nad Topľou, Nižný Hrabovec, Medzianky, Čičava, Hanušovce, Petkovce).
Kliešte prenášajú ochorenia
„Kliešte prenášajú vírus, ktorý spôsobuje kliešťovú encefalitídu, teda zápal mozgových blán, a baktériu, ktorá spôsobuje lymskú boreliózu. K málo známym ochoreniam, ktoré prenášajú kliešte, patrí aj anaplazmóza,“ hovorí odborná pracovníčka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Humennom Lenka Lesňáková.
Prvé dve ochorenia sú nebezpečné, lebo môžu trvalo poškodiť centrálnu nervovú sústavu a v niektorých prípadoch vedú až k smrti.
Ročne je na Slovensku nahlásených asi 100 ochorení na encefalitídu. Kým borelióza bola v minulosti veľmi zriedkavá, v ostatných rokoch jej výskyt najmä vo východných okresoch dramaticky stúpa. Choroby majú sezónny charakter od apríla do októbra, s maximom v júni a v septembri.
„Ak v dobe blízkej po vytiahnutí kliešťa pozorujete príznaky podobné chrípkovému ochoreniu, alebo miesto po vytiahnutí ostalo začervenané, upozornite na to svojho lekára. Poraďte sa s ním aj o možnosti očkovania proti kliešťovému zápalu mozgu,“ dodáva Lesňáková.
Očkovanie je zriedkavé
Podľa slov Borisa Čerevku, praktického lekára pre dospelých, sa ľudia nechávajú očkovať proti encefalitíde len zriedkavo. „Skutočne výnimočne. Lebo je to za poplatok,“ hovorí.
V ambulancii v minuloročnej sezóne ošetril asi desať pacientov s prisatým kliešťom, na pohotovosť však prichádzajú ľudia oveľa častejšie.
„Takmer každý deň. Keď je okolie začervenané, dávame antibiotiká a odporúčame kontrolu u svojho lekára,“ dodáva.
Aj keď prisatého kliešťa treba odstrániť čo najskôr, prehnané reakcie a panika nie sú na mieste. „Pacienti často žiadajú hneď po vybratí kliešťa vyšetrenie krvi na boreliózu. Nemá to zmysel. Krv treba odobrať asi štyri týždne po uštipnutí. Vtedy to má efekt,“ uzatvára lekár, ktorý „ratoval“ aj pacienta, ktorý pribehol na pohotovosť s kliešťom o tretej v noci.
Do lesa sa treba správne obliecť
Dlhoročný turista a značkár Michal Kirschner tvrdí, že do lesa sa treba vedieť správne obliecť. „Oblečenie je veľmi dôležité. Vždy nosíme dlhé rukávy, košeľu na rukávoch zapnutú. Dlhé nohavice, hoci sú menej pohodlné ako krátke, zakašeme do topánok,“ hovorí.
Odporúčajú sa svetlé farby oblečenia. Vyhýbať sa treba odpočinku na okrajoch lesa v nízkom poraste s vysokou trávou či kríkmi. Práve tam sa kliešte zdržiavajú.
„Po návrate z prírody sa prezlečte. Vytraste odev a dôkladne si prezrite telo. Kliešte sa často prisajú na miesta, kde ich len tak ľahko nezbadáte, alebo sa odtiaľ ťažko odstraňujú. Najlepšie je hneď sa osprchovať,“ pridáva ďalšie rady skúsený turista.
Aj keď si prisatého kliešťa vyberiete bezpečne aj doma, netreba sa podľa slov Kirschnera hanbiť ani báť zájsť k lekárovi.
„Raz mi kamarát v Rumunsku vybral kliešťa pomocou mokrého uteráka z krku. Ale minulého roku som musel ísť na chirurgiu. Kliešť sa mi zavŕtal do pupka a nemohol som ho odtiaľ sám dostať,“ uzatvára.
Dobrá rada
Ako kliešťa správne vybrať
- najlepšie je použiť pinzetu: potrite kliešťa mydlovou vodou, alkoholom alebo dezinfekčným prípravkom,
- kliešťa zachyťte na povrchu kože a jemným ťahaním ho pomaličky vytiahnite,
- kliešť nie je skrutka, nemôže sa vytočiť z tela v smere hodinových ručičiek - môže sa totiž stať, že jeho hlavička zostane v koži, v takom prípade treba vyhľadať lekára,
- po vybratí kliešťa miesto dôsledne vydezinfikujte.
Zdroj: RÚVZ Humenné
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.