Zákazová značka pre kamióny dlhšie ako 9 metrov na Jasenovskej ulici v Humennom takmer ohrozila 500 pracovných miest. Taliansky podnikateľ dokonca už aj nahlásil na úrad práce hromadné prepúšťanie. Kompetentní ale riešenie našli. Osadenie dodatkovej tabule, ktorá vjazd kamiónov do areálu spoločnosti dočasne povolí, je len otázkou času.
HUMENNÉ. Príjazdová cesta k firme Oldrati slúžila autám a kamiónom ešte v časoch bývalej Chirany.
Z cesty tretej triedy z Jasenovskej ulice z nej odbočujú kamióny do areálu spoločnosti i k nedávno postavenému skladu.
V júli minulého roku sa na Okresné riaditeľstvo dopravnej polície v Humennom obrátil obyvateľ ulice so sťažnosťou, že tadiaľ denne prechádza veľké množstvo nákladných áut.
„Dal si vypracovať posudok, podľa ktorého nájazdové oblúky nespĺňajú potrebné požiadavky. Preto Okresný dopravný inšpektorát (ODI) podal podnet na vtedajší obvodný, dnes okresný úrad na prehodnotenie dopravnej situácie,“ uviedol riaditeľ Okresného riaditeľstva PZ v Humennom Marek Lukacko.
Okresný úrad, odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií, rozhodol o umiestnení značky zákaz odbočenia pre vozidlá dlhšie ako 9 metrov. Osadili ju 4. apríla.
Prístupová cesta nespĺňa potrebné parametre na vjazd kamiónov nad 9 metrov.
Podnikateľ hovorí o strate dôvery
Taliansky výrobca priemyselných tesnení v tom videl ohrozenie zásobovania, výroby a rozvojových aktivít spoločnosti.
Rozhodol sa plánované investície naviazané na vytvorených 150 nových pracovných miest presunúť do Turecka a 30. apríla dokonca nahlásil na humenský úrad práce hromadné prepúšťanie.
Taliansky podnikateľ hovoril o strate dôvery v slovenské štátne a samosprávne orgány.
jo
Na vrátnici. Denne tadiaľto prejde niekoľko nákladných áut a kamiónov.
Dve riešenia
Na ostatnom rokovaní všetkých zainteresovaných v polovici apríla prichádzali do úvahy dve riešenia.
Prvým bolo umiestniť na pôvodnej starej príjazdovej ceste, ktorú lemujú rodinné domy a rôzne prevádzky, značky so zákazom státia.
Žiadosť aj za účasti primátorky prerokovala komisia verejného poriadku a dopravy pri mestskom zastupiteľstve (MsZ).
„Neodporučila osadiť túto značku aj vzhľadom na petíciu, ktorú na mestský úrad podali občania z tejto ulice a podpísalo ju 64 ľudí,“ vysvetlila hovorkyňa radnice Michaela Slivková Kirňaková.
Druhým riešením bolo umiestniť na už existujúcu značku zákaz odbočenia dodatkovú tabuľu Okrem dopravnej obsluhy.
„Sťažovateľ argumentoval aj tým, že okrem kamiónov, ktoré zásobujú spoločnosť Oldrati, si tam našli miesto aj cudzie. Takto budú môcť na príjazdovú cestu k areálu odbočiť len kamióny spoločnosti,“ povedal Lukacko.
Ako dodal, polícia postupovala zákonne: „Sme povinní dodržiavať zákon, ale sledujeme aj verejný záujem, akým je udržanie zamestnanosti.“
Zdôraznil, že doposiaľ nebol z cesty vykázaný ani jeden kamión a nikto nebol za vjazd pokutovaný.
Alessandro Calegari. Prokurista spoločnosti Oldrati hovorí o strate dôvery.
Tabuľu umiestnia v týchto dňoch
Dodatkovú tabuľu osadia v týchto dňoch. Bude platiť pol roka.
„Taliansky investor je povinný riešiť odbočku rozšírením nájazdu tak, aby nájazdové oblúky spĺňali zákonom požadované parametre. Po polroku bude spoločnosť dokladovať, ako postupuje pri stavebných úpravách cesty,“ uzavrel Lukacko.
Pomocnú ruku podalo aj mesto. „Ak Oldrati požiada o rozšírenie nájazdovej cesty, teda o odkúpenie niekoľkých metrov mestských pozemkov, radnica to predloží mestskému zastupiteľstvu a verí, že poslanci tejto požiadavke vyhovejú,“ doplnila Slivková Kirňaková.
Marek Lukacko. Riaditeľ OR PZ v Humennom tvrdí, že polícia dodržiava zákon, ale sleduje aj verejný záujem. Foto k článku: Jana Otriová
Prehodnotia rozhodnutie
Hoci spoločnosť Oldrati do včerajšieho predpoludnia ešte nijaký oficiálny dokument o osadení dodatkovej tabule v rukách nemala, prokurista Alessandro Calegari uviedol, že sú pripravení prehodnotiť rozhodnutie o prepúšťaní.
„Humenné ale aj tak prišlo o možnosť vytvoriť nových 150 pracovných miest. Presun výroby bol orientovaný do Turecka,“ povedal.
Deklaroval tiež ochotu firmy upraviť komunikáciu na vlastné náklady.
Oldrati pôsobí v meste 10 rokoch. Za ten čas preinvestovala v obchodnej činnosti v Humennom viac ako 11 miliónov eur bez akéhokoľvek štátneho príspevku, dotácií či finančnej výpomoci. Prácu dáva 500 pracovníkom.
Názory
Čo hovoria zamestnanciPavol Lukáč (55) sa o hrozbe prepúšťania dopočul asi pred týždňom. „Vtedy som si aj všimol túto značku. Požiadavka sťažovateľa je podľa mňa hlúposť,“ hovorí operátor za lisom, ktorý v podniku pracuje od januára.
Miriam Kuchtaninová (41) v Oldrati pracuje už šiesty rok ako operátorka vo výrobe: „Roky tu kamióny chodia, ešte keď bola Chirana. Nikomu to neprekážalo. To až teraz ten človek zistil, že mu praská dom?“
„Ľudia majú prácu, hoci tu robia za štyristo eur. Bol som v Bratislave, práca tam nebola vyhovujúca a dobre platená. Vrátil som sa, lebo chcem byť doma. Som tu týždeň. Som rád, že som si našiel prácu. Rád by som tu zostal pracovať,“ dodáva 20-ročný Peter Szabó, ktorý pracuje ako obsluha extružnej linky.
jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.