V Uliči v Astronomickom observatóriu a planetáriu Vihorlatskej hvezdárne na Kolonickom sedle pripravili náučný a zážitkový program.
ULIČ/KOLONICA. Park tmavej oblohy Poloniny bol vyhlásený 3. decembra 2010 ako prvé chránené územie svojho druhu na Slovensku. Bol len dvadsiatym na svete. V súčasnosti je tretím najväčším v Európe.
Kvalita nočnej oblohy pre pozorovanie hviezd je tu vzhľadom na nízku hladinu takzvaného svetelného znečistenia mimoriadna.
Pozorovanie oblohy, ale aj zábavné hry
„Návštevníci sa v prednáškach dozvedeli, prečo je obloha v mestách svetlá, prečo tu vidíme len málo hviezd, ako tmu potrebujú nielen astronómovia pre svoje pozorovania, ale je dôležitá aj pre zdravý život ľudí, živočíchov a rastlín. Svetelné znečistenie je vážnou environmentálnou záťažou súčasnej doby,“ informoval Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.
Program oslovil všetky vekové kategórie návštevníkov.
„Počas dňa boli k dispozícii ďalekohľady so špeciálnymi filtrami pre pozorovanie Slnka – slnečných škvŕn aj protuberancií. Po zotmení sa záujemcovia oboznámili s krásami nočnej oblohy, s naším vesmírnym spolupútnikom Mesiacom aj s planétami Jupiter, Mars a Saturn,“ priblížil Rapavý.
Aj prírodné krásy
Návštevníci mali možnosť spoznať prírodné, kultúrne aj historické zaujímavosti tejto čarokrásnej časti Slovenska.
Informácie o Parku tmavej oblohy Poloniny našli už od Beskydského panteónu pri Jalovej cez Vodárenskú nádrž Starina, 49. rovnobežku, Symbolický cintorín svetelného znečistenia v Zboji až po náučný chodník Pod tmavou oblohou v Novej Sedlici.
V obci Ulič, takmer v srdci Polonín, našli invenčné Dvere do Polonín. Práve v týchto miestach sa konali rôzne zábavné hry a súťaže i rezbárska dielňa.
Kraj ponúkol návštevníkom aj galériu drevených kostolíkov či model asteroidu Poloniny, ktorý Medzinárodná astronomická únia pomenovala práve na počesť tohto jedinečného územia.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.