Ak na Ukrajine vznikne povodňová vlna na riekach Uh, Latorica a Tisa, na slovenskej strane sa o tom dozvedia oveľa skôr ako doteraz a budú sa môcť na ňu pripraviť.
TREBIŠOV. Vyše 1,572 milióna eur stojí Systém včasného varovania Ukrajina - Slovensko, ktorý má slúžiť obyvateľom z oboch strán slovensko-ukrajinskej hranice a varovať pred ohrozením povodňami či inými mimoriadnymi udalosťami.
O projekte vo štvrtok informovali za slovenskú stranu generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR Lenka Hmírová a za ukrajinskú stranu zástupca vedúceho administratívy Zakarpatskej oblastnej štátnej správy Rivis Michajlo.
Projekt za 1,4 milióna
Na vybudovanie systému partneri získali príspevok 1,4 milióna eur z európskych zdrojov v rámci programu cezhraničnej spolupráce.
Systém je založený na použití siete elektronických sirén riadených nezávislým rádiokomunikačným spôsobom.
Nainštalovali 61 sirén, z nich 36 je umiestnených v obciach na východe Slovenska a 25 na území Ukrajiny.
„Systémy v tejto fáze fungujú samostatne, no dispečingy sú vzájomne prepojené, ak dôjde k mimoriadnej situácii, centrá sa navzájom informujú,“ povedal vedúci oddelenia vyrozumenia a varovania Integrovaného systému krízového riadenia ministerstva vnútra SR Miroslav Medo.
Doložil, že okrem včasného varovania obyvateľstva systém zabezpečí aj vyrozumenie príslušných štátnych orgánov a inštitúcií v zmysle platnej legislatívy a havarijných plánov.
Podľa Meda na základe výstrahy už starostovia obcí a primátori miest vedia, ako majú postupovať.
„Našou snahou bolo vybudovať moderný systém včasného varovania v najviac ohrozených obciach v najvýchodnejšej časti Slovenska a západnej časti Zakarpatskej oblasti. Na slovenskej strane je systém už plne funkčný. Novinkou je systém diaľkového ovládania z úrovne kraja – z varovacieho a vyrozumievacieho centra na okresnom úrade v Košiciach – z centrály Integrovaného záchranného systému, ktorý funguje 24 hodín denne,“ povedala Hmírová.
Rýchlejšia informácia o povodni
Význam inštalovaného výstražného systému včasného varovania je v tom, že ak na Ukrajine vznikne povodňová vlna na riekach Uh, Latorica a Tisa, na slovenskej strane sa o tom dozvieme oveľa skôr ako doteraz a budeme sa môcť na ňu pripraviť.
„Sirény pokrývajú 35 percent územia Zakarpatskej oblasti a budú varovať vyše 331 000 obyvateľov. V ďalšej etape chceme týmto systémom pokryť aj ďalšie časti,“ povedal Michajlo.
Doložil, že varovanie obyvateľstva v ohrozenej časti na Ukrajine zabezpečí novovybudované centrum civilnej ochrany v Užhorode.
Na slovenskej strane sú sirény nainštalované v 36 obciach a zabezpečia včasné varovanie vyše 42 000 ľudí.
Hmírová uviedla, že budú systém rozširovať o projekt do Prešovského kraja a okresu Humenné a pôjde o výstavbu 46 sirén.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.