Pracovníci Asistenčnej služby Slovenského Červeného kríža (SČK) v Humennom vymenili mobily za vysielačky. Dorozumievajú sa pomocou modernej techniky.
HUMENNÉ. Asistenčnú službu ponúkajú humenskí červenokrižiaci návštevníkom polikliniky už tretí rok.
Doposiaľ sa v jej radoch vystriedalo 40 pracovníkov. Za rok pomôžu v priemere v dvanástich tisícoch prípadov.
Asistenčná služba je základom terénnych sociálnych služieb humenských červenokrižiakov.
„Neustále sa modernizujeme. Chceli sme zrýchliť a zefektívniť komunikáciu. Podarilo sa nám cez projekt získať vysielačky,“ hovorí o horúcej novinke riaditeľka Územného spolku (ÚzS) SČK v Humennom Silvia Knapiková.
Efektívnejšia komunikácia
Pracoviská sú roztrúsené po poliklinike i areáli nemocnice a asistenti sú neustále v pohybe. Dispečing sa nachádza hneď pri centrálnom vchode do polikliniky, jedni pracujú vo vestibule pri schodisku a výťahoch, iní pri rampe pomáhajú s transportom pacientov.
„Dispečerka má jednu vysielačku, ďalších šesť je v teréne. Vieme si rýchlo odovzdať informáciu, kde sa kto nachádza, či je voľný. Doposiaľ sme na dorozumievanie používali vlastné súkromné mobily. Centrálnu pevnú linku máme od nemocnice bezplatne, rovnako i priestory od vlastníka polikliniky. Je to veľké plus pre našu prácu,“ dodáva Knapiková.
Desiati asistenti si na vysielačky pomaly zvykajú a pripravujú sa na používanie slúchadiel.
„Budú ako prezidentská ochranka,“ žartom hovorí riaditeľka Knapiková. „Už nám chýba len vrtuľník.“
„S používaním vysielačky nemám problém. Vítam to. Informáciu si odovzdáme rýchlejšie ako telefónom,“ pridáva sa asistent Marek Šteňo. Súhlasí s ním aj Mária Smetanková, ktorá ako dispečerka vysielačku prakticky nepúšťa z rúk.
Túžia po vlastnej budove
V kraji s vysokou migráciou za prácou ostávajú mnohí starí a chorí ľudia bez pomoci a opatery. Tu vidia červenokrižiaci svoje uplatnenie.
Okrem asistenčnej služby ponúkajú aj prepravnú službu, požičovňu zdravotníckych pomôcok, špecializované sociálne poradenstvo a od 1. augusta začínajú na území mesta pracovať opatrovateľky.
„Potrebovali by sme vlastnú budovu, kde by sme mali svoje zariadenie, učebne, múzeum. Kde by sme mohli ľudí vzdelávať, vychovávať a aj sa postarať o tých, ktorí pomoc potrebujú,“ uzatvára Knapiková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo Zemplína nájdete na Korzári Zemplín.